Apple ugina się przed Unią Europejską. Ogromna zmiana dla użytkowników!

W odpowiedzi na nowe przepisy unijne Apple ogłosiło, że od marca pozwoli na korzystanie z alternatywnych sklepów z aplikacjami na swoich urządzeniach w Unii Europejskiej. To zmiana od dotychczasowej polityki, gdzie iPhone’y mogły pobierać aplikacje wyłącznie z App Store.

Apple pod przymusem otwiera swoja urządzenia

Apple zawsze podkreślało, że jego zasady gwarantują bezpieczeństwo użytkowników. Jednak firma była krytykowana za tworzenie monopolu w branży aplikacji mobilnych. Deweloperzy, którzy nie chcieli lub nie mogli spełniać wymagań Apple, byli wykluczeni z dostępu do milionów użytkowników iPhone’ów. Nowe rozwiązania mają zatem otworzyć rynek dla większej liczby twórców oprogramowania.

Zmiany te na razie nie będą miały zastosowania w Wielkiej Brytanii. Jednak brytyjska ustawa o rynkach cyfrowych, obecnie w trakcie procedowania parlamentarnego, prawdopodobnie wprowadzi podobne regulacje dotyczące praktyk Apple.

Zobacz także: Bitcoin zaliczy szybkie odbicie? Analityk widzi szanse na wzrost ceny

Powrót Fortnite i innych aplikacji?

Epic Games, twórca popularnej gry Fortnite, usunął ją z App Store w 2020 roku po sporze z Apple. Wprowadzenie alternatywnych sklepów z aplikacjami może umożliwić europejskim użytkownikom iPhone’ów przywrócenie Fortnite i innych aplikacji, które wcześniej były niedostępne.

Decyzja ta wynika z wprowadzenia unijnej ustawy o rynkach cyfrowych. Ma ona na celu uregulowanie działalności największych firm technologicznych, by zapewnić sprawiedliwą konkurencję na rynku.

Nowe opcje i ostrzeżenia

Apple zapowiedział także, że rozszerzy wybór przeglądarek internetowych dla użytkowników w UE. Oznacza to, że ci będą mogli zrezygnować z Safari już przy pierwszym otwarciu urządzenia. Jednak firma ostrzega, że otwarcie systemu na aplikacje z zewnętrznych źródeł może zwiększyć ryzyko złośliwego oprogramowania, oszustw i innych zagrożeń dla bezpieczeństwa.

Apple, znane z oferowania produktów premium z dodatkową warstwą bezpieczeństwa, podkreśla, że zmiany są zgodne z wymogami unijnych przepisów, ale jednocześnie mogą nieść za sobą nowe wyzwania w zakresie ochrony prywatności i bezpieczeństwa.

Na platformie Android, gdzie aplikacje pochodzą z różnych źródeł, złośliwe oprogramowanie jest znacznie częstsze niż na urządzeniach Apple. Celem unijnych przepisów i propozycji Wielkiej Brytanii jest jednak utrzymanie otwartych i konkurencyjnych rynków cyfrowych.

Może Cię również zainteresować:

Komentarze