Akcje Nvidia spadły po wynikach, wzrost sprzedaży spowolnił. Magia AI prysła?

Inwestorzy postanowili sprzedawać akcje Nvidia, mimo rekordowych wyników, które przekroczyły niemal wszystkie oczekiwania analityków. Jednak kwartalny wzrost sprzedaży ma mocno zwolnić w 'świątecznym’ kwartale. W III kwartale firma odnotowała 35.1 mld sprzedaży, a w IV kwartale szacuje 37.5 mld (prognoza 30.07 mld USD). Dla porównania w II kwartale roku było to 30 mld USD.

Inwestorzy mogli obawiać się, że problemy z produkcją chipów sprawiają, że prognozy okazały się nieco bardziej zachowawcze. Firma potwierdziła, że napotkała problemy w łańcuchu produkcyjnym, ale w tym kwartale mają ruszyć dostawy pierwszych GPU Blackwell AI. Prawdopodobnie jednak w dość skromnej ilości, bo spółka zaznaczyła, że liczy na ich przyspieszenie w przyszłym roku.

Nvidia odnotowała 0,81 USD skorygowanego zysku na akcję i 19,3 mld USD dochodu netto w trzymiesięcznym okresie kończącym się w zeszłym miesiącu. Pobiła tym samym średnie prognozy analityków na poziomie 0,75 USD EPS i 17,4 mld USD dochodu netto, według FactSet. To nadal za mało. W końcu wycena Nvidia to aktualnie ok. 12.5% rocznego PKB Stanów Zjednoczonych, za 2023 rok. W tym roku firma wyprzedziła Apple i Microsoft, stając się największą firmą świata z wyceną 3.5 biliona USD.

Inwestorzy zaczęli drapać się po głowie, zadając sobie pytanie – co jeśli ograniczenie w produkcji Blackwell okaże się większe, niż aktualnie oczekuje firma. Jensen Huang tradycyjnie próbuje wzbudzić euforię tłumów, potwierdzając, że Nvidia prowadzi rewolucję w zakresie sztucznej inteligencji. I ma rację. Tylko czy przełoży się to na kolejne wzrosty akcji firmy? To pytanie zadaje sobie teraz cały świat, a wyniki nie dają na nie oczywistej odpowiedzi. Dokładne wyniki dostępne są tutaj.

Wyniki Nvidia mieściły się niewiele powyżej dolnego zakresu prognoz. Najwięksi optymiści wieścili 40 mld USD sprzedaży. Źródło: Bloomberg

Sprzedaż spowalnia

Przyczyna spadku akcji po raporcie nie jest oczywista. Odzwierciedla raczej niebotyczne oczekiwania wobec kolosa AI. Wzrost o 7% kwartał do kwartału sugerowany przez prognozę sprzedaży w IV kwartale w wysokości 37,5 mld USD byłby najsłabszym takim wynikiem od kwartału kończącego się w styczniu 2023 r. Ruch po wynikach odpowiadał wycenie wartości rynkowej starszego 'brata’ z Doliny Krzemowej, firmy Intel. Teraz, inwestorzy mogą powoli zwrócić uwagę na czynniki ryzyka, pośród których bez wątpienia znajdują się sankcje, którymi Trump zamierza obciążyć Tajwan. Te wywindowałyby firmie koszty.

Sprzedaż Nvidii w segmencie centrów danych wykorzystujących sztuczną inteligencję była o ponad 700% wyższa niż w porównywalnym okresie 2022 r. Wzrosła z 3,8 mld USD wiosną 2022 do 30,8 mld USD. Boom na 'generatywną AI’ sprawia, że firmy są zmuszone zamawiać układy graficzne od Nvidia, która ma 90% udział w tym rynku. W komentarzach firma poinformowała o kolejnych współpracach biznesowych z globalnymi molochami jak Oracle, Google Cloud, Foxconn, Accenture, Deloitte czy Toyota. Ale i to nie pomogło dźwignąć akcji do wzrostu. Inwestorzy mogą obawiać się, po jakiej cenie jutro otworzą się walory firmy.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.