Akcje dewelopera spadły do najniższego poziomu w historii. Sytuacja robi się dramatyczna

Kolejne złe wieści z obozu Evergrande. Akcje chińskiego dewelopera, który ma poważne kłopoty finansowe, spadły w pewnym momencie w poniedziałek do 18,8 centów. To najniższy poziom w historii spółki. Firma jest w kiepskiej sytuacji i niedawno złożył wniosek o ochronę przed wierzycielami w amerykańskim sądzie upadłościowym.

Akcje dewelopera rekordowo niskie. Kłopotów Evergrande ciąg dalszy

Akcje Evergrande spadły o ponad 20% w ubiegły piątek do poziomu 23,6 centów w Hongkongu. To był kiepski wynik, ale okazało się, że to nie koniec. W poniedziałek cena akcji dewelopera spadłą do najniższego w historii poziomu 18,8 centów. Później nieznacznie wzrosły do ​​22,2 centów, ale to niewielkie pocieszenie. Reuters podał, że sędzia Linda Chan z Sądu Najwyższego w Hongkongu stwierdziła, że ​​rozprawa, która odbędzie się 4 grudnia, będzie ostatnią przed podjęciem decyzji w sprawie nakazu likwidacji. Evergrande musi przedstawić poprawioną propozycję restrukturyzacji przed terminem rozprawy. W przeciwnym razie spółka zostanie zlikwidowana.

Jak wynika z dokumentów Sądu Najwyższego w Hongkongu, w czerwcu 2022 r. spółka Top Shine, inwestor w jednostce Evergrande Fangchebao, złożyła wniosek o likwidację tej firmy. Jednak w związku z planami dotyczącymi restrukturyzacji Evergrande, wniosek został wstrzymany.

Zobacz też: Widmo kryzysu na rynku nieruchomości coraz bliżej. Tego nikt się nie spodziewał

Restrukturyzacja z problemami

Pod koniec września Evergrande ujawniło, że dyrektor i prezes wykonawczy firmy zostali objęci obserwacją w związku z podejrzeniami popełnienia przestępstwa. Evergrande w oświadczeniu dla giełdy w Hongkongu przekazało, że dyrektor Hui Ka Yan został objęty obowiązkowymi nadzorem policyjnym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa. Wcześniej Evergrande opóźniało spotkanie w sprawie restrukturyzacji zadłużenia i ogłosiło, że sprzedaż nieruchomości spadła poniżej oczekiwań.

W wyniku tych problemów i zawirowań wokół Evergrande spółka nie mogła wyemitować nowych obligacji w ramach swojego planu restrukturyzacji zadłużenia. Bezpośrednią przyczyną wstrzymania emisji akcji było wrześniowe dochodzenie w sprawie spółki zależnej Hengda Real Estate.

Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Może Cię zainteresować:

Komentarze