GDAX – opis giełdy

DANE FIRMY

GDAX

Global Digital Asset Exchange

San Francisco, United States

 

KRYPTOWALUTY

GDAX oferuje Bitcoina, Bitcoin Cash, Litecoin oraz Ethereum.

 

WALUTY FIAT

GDAX obsługuje dolary amerykańskie, euro oraz funty brytyjskie.

 

PARY WALUTOWE

BTC/USD, BTC/EUR, BTC/GBP, ETH/USD, ETH/EUR, ETH/BTC, LTC/USD, LTC/EUR, LTC/BTC, BCH/USD, BCH/EUR, BCH/BTC

PROWIZJE

Taker Para walutowa Maker
Od 0.25 % do 0.1 % BTC/USD 0 %
Od 0.25 % do 0.1 % BTC/EUR 0 %
Od 0.25 % do 0.1 % BTC/GBP 0 %
Od 0.3 % do 0.1 % ETH/USD 0 %
Od 0.3 % do 0.1 % ETH/EUR 0 %
Od 0.3 % do 0.1 % ETH/BTC 0 %
Od 0.3 % do 0.1 % LTC/USD 0 %
Od 0.3 % do 0.1 % LTC/EUR 0 %
Od 0.3 % do 0.1 % LTC/BTC 0 %
Od 0.3 % do 0.1 % BCH/USD 0 %
Od 0.3 % do 0.1 % BCH/EUR 0 %
Od 0.3 % do 0.1 % BCH/BTC 0 %

 W przypadku fees typu „taker”, maleją one wraz z rosnącą aktywnością handlową na giełdzie. Dla przykładu najwyższe fee 0.25 % dla pary BTC/USD obwiązuje w przedziale od 0 BTC do 6 346 BTC przehandlowanych na GDAX w ostatnich 30 dniach. W przypadku większego obrotu niż 6 436 BTC (aż do 15 865 BTC) fee spada do 0.24 %. Jeżeli użytkownik osiągnie obrót w ciągu ostatnich 30 dni wyższy niż 126 917 BTC to jego fee spadnie do najniższego poziomu – 0.1 %.

 

Wpłaty i wypłaty na konto

 

Waluta Wpłata Wypłata
USD Brak prowizji dla wpłat poprzez ACH oraz SEPA. Wpłata przy pomocy przelewu kosztuje 10 $. Brak prowizji w przypadku wypłat poprzez ACH. Dla SEPA jest to 0.15 EUR. Dla wypłaty przy pomocy przelewu 25 $
EUR Brak prowizji dla wpłat poprzez ACH oraz SEPA. Wpłata przy pomocy przelewu kosztuje 10 $. Brak prowizji w przypadku wypłat poprzez ACH. Dla SEPA jest to 0.15 EUR. Dla wypłaty przy pomocy przelewu 25 $
GBP Brak prowizji dla wpłat poprzez ACH oraz SEPA. Wpłata przy pomocy przelewu kosztuje 10 $. Brak prowizji w przypadku wypłat poprzez ACH. Dla SEPA jest to 0.15 EUR. Dla wypłaty przy pomocy przelewu 25 $
BTC Brak prowizji Brak prowizji
BCH Brak prowizji Brak prowizji
LTC Brak prowizji Brak prowizji
ETH Brak prowizji Brak prowizji
POLITYKA ANTI-MONEY LAUNDERING (AML) & KNOW YOUR CUSTOMER (KYC)

Aby móc kupować kryptowaluty na GDAX należy zweryfikować swoje konto przy pomocy skanu lub zdjęcia paszportu, prawa jazdy bądź dowodu osobistego. Automatycznie powoduje to, że platforma zna tożsamość swoich użytkowników. W przypadku posiadania już konta na platformie Coinbase, użytkownik może automatycznie zalogować się na GDAX. Obie platformy są powiązane i wymieniają się danymi swoich użytkowników (GDAX to spółka córka Coinbase).

Aby dokonać zakupu kryptowalut na giełdzie GDAX należy skorzystać z opcji transferu bankowego, w celu zdeponowania środków na giełdzie. W tym przypadku pieniądze przeznaczone na zakup kryptowalut pochodzą z konta bankowego. Jakakolwiek inwestygacja pod względem nielegalności środków przeznaczonych na zakup kryptowalut, powinna więc mieć miejsce już na poziomie banku osoby kupującej.

WERYFIKACJA

Pierwszy poziom weryfikacji obejmuje potwierdzenie adresu mailowego oraz podania swoich podstawowych danych osobowych (min. imię, nazwisko oraz narodowość). Użytkownik musi także zweryfikować swój numer telefonu przy pomocy wpisania odpowiedniego kodu po otrzymaniu go w wiadomości sms.

Aby w pełni zweryfikować swoje konto użytkownik powinien także wysłać swój dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. Może to zrobić w formie zdjęcia z kamery komputera, zdjęcia z kamery telefonu lub poprzez załączenie skanu dokumentu. W przypadku dowodu osobistego i prawa jazdy, GDAX wymaga skanu/zdjęcia przodu i tyłu dokumentu.

Standardowy dzienny limit wypłat z giełdy to 10 000 euro. W celu podniesienia tego limitu, należy złożyć aplikację, która jest rozpatrywana indywidualnie.

 

CZAS KSIĘGOWANIA WPŁAT/WYPŁAT

W przypadku kryptowalut czas księgowania wpłat jest zależny od stanu sieci i jej aktualnego natężenia.

W przypadku przelewów bankowych czas księgowania jest zależny od współpracy między bankami oraz kraju, z którego wykonywany jest przelew.

Wypłaty kryptowalut wysyłane są z portfela klienta na giełdzie. Transakcja jest umieszczona w pierwszym wolnym bloku danej sieci.

 

MINIMALNE WARTOŚCI WYPŁAT KRYPTOWALUT

Waluta Minimalna kwota wypłaty
BTC Brak
BCH Brak
ETH Brak
LTC Brak

 

ZABEZPIECZENIA

GDAX posiada system zabezpieczeń 2-factor authentication. Weryfikacja użytkownika może odbywać się przy pomocy SMS, wysyłanego każdorazowo przy logowaniu na giełdę bądź za pomocą aplikacji do weryfikacji. Drugą opcją jest aplikacja Google Authentificator, która generuje randomowy ciąg cyfr co kilka sekund, który należy wpisać przy logowaniu na giełdę.

Użytkownicy mogą podnieść poziom swoich zabezpieczeń poprzez kliknięcie odpowiedniej funkcji w zakładce „Settings” na swoim koncie.  Z racji tego, że GDAX jest połączony z Coinbase, użytkownik zostanie automatycznie przeniesiony na platformę Coinbase, gdzie może zmienić swoje ustawienia zabezpieczeń. Istnieje możliwość podłączenia aplikacji z zewnątrz do weryfikacji (third-party applications). Może być to np. poczta Gmail.

Na swoim profilu użytkownik może sprawdzić historię logowania do konta. Każdy użytkownik ma także dostęp do historii operacji na swoim koncie dla kryptowalut jak i walut fiducjarnych (wpłaty i wypłaty).

 

DODATKOWE FUNKCJONALNOŚCI

Na GDAX można również tworzyć API, które pozwala na wykonywanie zautomatyzowanych czynności na koncie użytkownika poprzez własne oprogramowanie (np. kupno i sprzedaż kryptowalut bądź ich bezpieczne przechowywanie).

Platforma zapewnia również możliwość użytkowania protokołu OAuth2, który pozwala na udostępnienie przez użytkownika dostępu do swojego konta osobom trzecim. Odbywa się to bez ujawniania danych do logowania.

 

SUPPORT

Infolinia: +1 (855) 577-1727

Formularz zgłoszeniowy:  https://support.gdax.com/customer/portal/emails/new

 Pomochttps://support.gdax.com/customer/portal/emails/new

Strona giełdy: https://www.gdax.com/

Komentarze