Crowdfunding | Nowy Świat – radiowa siła społeczności

1 015

Finansowanie społecznościowe szturmem zdobywa kolejne bastiony. Crowdfundingowa rewolucja nie ominęła również nieodłącznej części naszej rzeczywistości – świata mediów. W ostatnich latach pojawiło się kilka mniej i bardziej spektakularnych zbiórek na rzecz różnych środków przekazywania informacji. Owocem jednej z nich jest radio Nowy Świat, które dzisiaj rozpoczęło swoją działalność.

Rozłam przekuty w sukces

Najgłośniejszą tego typu zbiórką w ostatnich miesiącach, ba powiedziałbym nawet, że jedną z najgłośniejszych zbiórek w historii polskiego crowdfundingu, jest zrzutka pieniędzy na radio Nowy Świat. Radio, które na ustach wielu ludzi jest z kilku powodów. Po pierwsze, powstało w blasku skandalu, który delikatnie można nazwać konfliktem na linii dyrekcja radia – dziennikarze, skandal który wymiótł większość załogi z Radiowej Trójki, na czele z ikonami tejże rozgłośni, Wojciechem Mannem oraz Markiem Niedźwieckim. Po drugie, liczba mecenasów, jak szumnie nazywają ludzi deklarujących się do comiesięcznego wsparcia radia konkretną kwotą właściciele strony Patronite, rośnie szybciej niż grzyby po deszczu.

Powody rozstania znanych dziennikarzy z Trójką odłóżmy na bok. Skupmy się na stronie czysto finansowej. Wykorzystanie crowdfundingu do opłacania bieżących rachunków radia nie jest niczym nowym. W taki sposób finansuje się już od ładnych paru lat radio Wnet, zbierając pieniądze na zakup nowych mikrofonów, słuchawek, kostek, sprzętu fotograficznego i nagłaśniającego, modernizacje i wyposażenie wozu transmisyjnego. I trzeba przyznać, że ma w tym obszarze kilka sukcesów na koncie. Największa ze zbiórek, do której udało mi się dokopać to blisko 90 000 zł, zebrane przy pomocy portalu wspieram.to. Gdyby zsumować wszystkie zebrane podczas akcji crowdfundingowych środki, ich łączna wartość oscyluje w granicach 300 000 zł.

To mniej więcej połowa kwoty spływającej co miesiąc na konto radia Nowy Świat. Ponad 600 000 zł miesięcznie od 25 000 wspierających radio ludzi, bije na głowę dotychczasowe osiągnięcia najlepszych pod tym względem braci Sekielskich, realizujących, odbijające się szerokim echem serie dokumentalnych filmów o pedofilii w kościele oraz autorski program o. Adama Szustaka – Langusta na palmie. Wyżej wymienieni przeze mnie gentlemeni, zajmujący odpowiednio 2 i 3 miejsce na platformie Patronite, uzyskują co miesiąc od swoich darczyńców kwotę blisko 10 razy mniejszą od Radia Nowy Świat.

Społeczność która wspiera regularnie

Tutaj mała dygresja dla tych z Was, którzy nie wiedzą w jaki sposób działa portal Patronite. W odróżnieniu od innych platform crowdfundingowych, portal ten oferuje wsparcie dla autorów w formie miesięcznej subskrypcji. Wspierający zobowiązuje się do wpłacania co miesiąc konkretnej kwoty na rzecz danego przedsięwzięcia. Pieniądze mogą być automatycznie ściągane co miesiąc z konta lub można opłacić przelewem kilka miesięcy z góry. 

Co ciekawe, w opisie oprócz listy znanych w radiowym świecie nazwisk, nie znajdziemy żadnych szczegółowych planów dotyczących rozwoju radia, jedynie informację mówiącą o tym że, minimum potrzebne do uruchomienia radia to deklaracja wpłaty co najmniej 250 000 zł miesięcznie. Zbierając cząstkowe informacje z różnych przekazów medialnych dowiemy się jednak, że dzięki finansowaniu społecznościowemu radio będzie w pełni niezależne od łaski reklamodawców oraz całkowicie apolityczne.

Crowdfunding daje niezależność?

Czy finansowanie mediów za pomocą crowdfundingu jest sposobem na uzyskanie ich pełnej niezależności? To pytanie wydaje się być bardzo aktualne, zwłaszcza w kontekście powracającego jak bumerang tematu struktury kapitału w polskich mediach oraz obiektywizmu dziennikarskiego.

Na odpowiedź nie będziemy musieli długo czekać. Radio zapoczątkowało swoją działalność dzisiaj o godzinie 6:00 audycją “Poranna Manna”, budząc swoich słuchaczy dźwiękami znanej piosenki Beatlesów “All you need is love”. I ciężko zanegować trafność tego wyboru, wszak wszyscy potrzebujemy miłości.


Komentarze