MFW i Bank Światowy ogłaszają bezprecedensowy program umorzenia długów

MFW i Bank Światowy ogłaszają bezprecedensowy program umorzenia długów w celu rozwiązania problemu pandemii COVID-19.

W przeddzień wiosennych spotkań Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Banku Światowego, wśród szalejącej pandemii koronawirusa, MFW we współpracy z G20 i Bankiem Światowym poinformował o planie natychmiastowego rozwiązania globalnego kryzysu poprzez anulowanie wszystkich długów, które jedne państwa zaciągnęły u drugich. Plan dotyczy tych państw, które zmagały się z umiarkowanym lub wysokim ryzykiem zagrożenia długiem jeszcze w okresie przed wybuchem pandemii.

„Jako wiodąca instytucja finansowa…”

W opublikowanym wczoraj oświadczeniu zarząd MFW stwierdził, że „zmuszony” jest w tej chwili wykorzystać wpływy funduszu, aby zapewnić zagrożonym krajom swobodę kierowania wszystkich dochodów publicznych, którymi dysponują, w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa i łagodzenia skutków kryzysu finansowego.

„Jako wiodąca, światowa instytucja finansowa” – czytamy w oświadczeniu – „bardzo ważne jest, abyśmy poprowadzili rynek światowy niewidzialną ręką we właściwym kierunku”.

MFW potwierdził, że bezprecedensowy charakter globalnej pandemii wymaga przesunięcia priorytetów polityki Funduszu, aby powstrzymać ogromne reperkusje gospodarcze.

Anulujemy zadłużenie 27 państw

„[…] Przez lata cały międzynarodowy system finansowy, stworzony w Bretton Woods, ustanowił ideały wolnego rynku. Udzielając pożyczek na całym świecie, pomogliśmy krajom w rozprzestrzenianiu ich towarów, wzmacniając tym samym więzi i źródła utrzymania codziennych ludzi […]. Jednak w obliczu coraz większej liczby państw stojących przed wyzwaniem globalnej pandemii postanowiliśmy coś z tym zrobić.

„Postępujemy naprzód z nowym procesem, który natychmiast anuluje zadłużenie 27 krajów borykających się z problemem zadłużenia. Ponadto wszystkie 76 krajów Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju Banku Światowego (IDA) otrzyma pełne umorzenie długów. Długi wszystkich krajów rozwijających się, sklasyfikowanych jako kraje o średnim lub niskim dochodzie, które borykają się z wysokim poziomem podatności na zadłużenie, zostaną w pełni umorzone. W sumie ten nowy proces będzie miał zastosowanie do 111 krajów. Kraje te otrzymają pełne umorzenie wszystkich długów podczas zmagania się z pandemią COVID-19″.

W czym to może pomóc?

Zarząd MFW dodaje, że taka ​​ulga powinna pomóc złagodzić zakłócenia w łańcuchach dostaw podstawowych towarów do konsumpcji w krajach rozwiniętych. Zapobieganie zakłóceniom łańcucha dostaw ma zasadnicze znaczenie dla terminowej dostawy środków medycznych, w tym rzadkiego sprzętu ochrony osobistej i leków o krytycznym znaczeniu dla krajów, które walczą z pandemią.

Biorąc pod uwagę ogromny spadek cen towarów, kraje uzależnione ekonomicznie od dochodów z paliw kopalnych doświadczają najbardziej dotkliwych konsekwencji. Od lat MFW i inne międzynarodowe instytucje finansowe opowiadają się za politykami rozwoju opartymi na wydobyciu. Fundusz zauważył, że w krajach rozwijających się, mit bogactwa opartego na paliwach kopalnych stał się aż nazbyt widoczny.

Entuzjastyczne przyjęcie

Dziesiątki międzynarodowych organizacji wyraziły entuzjastyczne poparcie dla planu Funduszu, jednocześnie prosząc zarząd MFW o podjęcie działań naprawczych w związku z historycznymi społecznymi i gospodarczymi konsekwencjami uciążliwych poziomów zadłużenia. Fundusz ogłasza formalne porozumienie w tym zakresie i zwołuje międzynarodową koalicję w celu rozwiązania tego pilnego problemu.

źródło informacji: tutaj

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.