Największy bank ZEA uruchomił blockchain dla bezpieczeństwa transakcji czekowych

Narodowy Bank Dubaju, największy bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich jako pierwszy na Bliskim Wschodzie z powodzeniem wdrożył system czekowy oparty o technologię blockchain „Check Chain”. Celem systemu jest ograniczenie oszustw związanych z transakcjami czekowymi, poprzez tworzenie odpowiednich kodów QR na blankietach czekowych. 

Inicjatywa, która zamierza zintegrować technologię blockchain w celu wzmocnienia autentyczności czeków, również znacząco podniesie standardy bezpieczeństwa w sektorze bankowym Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jak i całego Bliskiego Wschodu. W pierwszym miesiącu funkcjonowania nowego systemu, bank stwierdził, że zarejestrował już blisko milion blankietów przy użyciu „Check Chain”. Obecnie rozważa również możliwość otwarcia swojej platformy blockchainu do współpracy z innymi instytucjami finansowymi ZEA. Inicjatywa ta z pewnością poprawi procesy zarządzania ryzykiem, poprzez redukcję oszustw w sferze transakcji czekowych.

„Narodowy Bank Dubaju angażuje się w odkrywanie komercyjnych zastosowań tej innowacyjnej technologii. Po udanej fazie pilotażowej z radością wprowadzamy Check Chain dla naszych klientów w całym kraju, stając się pierwszym bankiem w regionie, który oferuje tę usługę” – powiedział Abdulla Qassem, dyrektor operacyjny grupy, Emirates NBD

blockchain

Jak to działa w rzeczywistości?

Stworzony na podstawie blockchainu „Check Chain” umożliwia wydrukowanie unikalnego kodu graficznego (QR) na każdym blankiecie nowo wydanych książeczek czekowych. Unikalny kod zarejestruje każde sprawdzenie kodem QR na platformie blockchainu banku. Daje to pewność, że po otrzymaniu czeku i rozliczeniu w ramach technologii banku, personel może potwierdzić autentyczność czeku i mieć dostęp do jego źródła przez cały czas funkcjonowania systemu.

Pod koniec marca pisaliśmy o rozpoczęciu prac przez Bank Centralny Wielkiej Brytanii nad wykorzystaniem blockchainu w celu usprawnienia przelewów. Technologia blockchain miałaby posłużyć Bankowi Anglii do uszczelnienia i szybszego księgowania przelewów międzynarodowych jak i wewnątrz kraju. Bank chciał również sprawdzić czy możliwe jest wykorzystanie blockchainu w nowej wersji rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym (ang. real time gross settlement). Do tej pory ta metoda rozrachunkowa była używana przy ogromnych transakcjach pieniężnych, a wdrażanie rozproszonych ksiąg rejestru usprawniłoby wersję RTGS.

Co sądzicie o implementacji technologii blockchain przez instytucje finansowe i banki? Zapraszamy do dyskusji!

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.