Kodak wchodzi w świat kryptowalut

629

Światowy koncern KODAK ogłosił ostatnio, że zamierza wejść z własną kryptowalutą na rynek. To pierwszy ruch dużego gracza z rynku fotograficznego.

Kodak to znany podmiot na rynku fotograficznym (kojarzony głównie z materiałów wykorzystywanych w fotografii i filmie), który przechodził przez wiele problemów w trakcie swojej historii – jak bankructwo w 2013 roku. Jako pierwszy chce ogłosić ICO swojego projektu związanego z rynkiem fotograficznym. W oficjalnym komunikacie opisano kryptowalutę jako „zaszyfrowaną księgę będącą reprezentacją praw autorskich do fotografii”. Projekt jest współtworzony wraz z firmą WANN Digital.

Sama idea polega na stworzeniu blockchaina, w którym każdy fotograf będzie mógł zapisać swoje dzieła a tzw. KODAKcoin będzie formą rozliczeń w tym systemie . On sam będzie się nazywał KODAKone. W tym systemie każdy twórca będzie mógł umieszczać swoje dzieła i otrzymywać od klientów zapłatę w postaci wspomnianego coina. Daje to możliwość rozwiązania wielu problemów trapiących artystów w związku z rozpowszechnianiem swoich treści i egzekucję opłat za prawa autorskie.

CEO Kodaka w taki sposób odniósł się do sprawy:

Dla wielu blockchain lub kryptowaluta to niezwykle popularne słowo, lecz dla fotografów, którzy bardzo długo walczyli o utrzymanie kontroli nad ich pracą i sposobem wykorzystania, jest to swojego rodzaju rozwiązanie. Kodak zawsze szukał rozwiązań do demokratyzacji fotografii i sprawiedliwego systemu licencjonowania. Ta technologia umożliwia w łatwy sposób realizację tej idei.

Istotnym faktem jest to, że samo ICO będzie realizowane pod nadzorem SEC czyli amerykańskiej komisji papierów wartościowych i giełd. Od pewnego czasu realizacja ICO jest uregulowana w USA specjalnymi regulacjami stworzonymi przez powyższą komisję. Samo ICO wystartuje 31 stycznia tego roku i będzie dostępne dla akredytowanych inwestorów z krajów takich jak: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada oraz innych wybranych.

Ciekawostką jest też że po ogłoszeniu projektu, akcje KODAKa wzrosły o 120% w przeciągu paru godzin na amerykańskiej giełdzie NASDAQ – z poziomu 3$ do poziomu ponad 6$.

TO

Komentarze