Bank Rosji broni firmy krypto przed sankcjami
Centralny Bank Rosji wprowadził środki mające na celu ochronę podmiotów pracujących z aktywami cyfrowymi przed presją sankcji. Firmy te zostaną zwolnione z niektórych wymogów sprawozdawczych w ramach ulgi regulacyjnej mającej na celu zminimalizowanie obciążenia organizacji finansowych.
Bank Rosji nadzoruje platformy aktywów cyfrowych
Bank Centralny Federacji Rosyjskiej (CBR) zezwolił emitentom cyfrowych aktywów finansowych (DFA) na nieujawnianie informacji wrażliwych w świetle ryzyka sankcji. Zwolnienie, ważne do 1 lipca 2023 r., będzie dotyczyć danych ujawniających beneficjentów rzeczywistych takich podmiotów.
Zgodnie z zapowiedzią cytowaną przez rosyjskie media krypto, tymczasowa ulga w raportowaniu jest częścią pakietu środków mających pomóc osobom i organizacjom działającym w ramach infrastruktury rosyjskiego rynku finansowego.
Podczas gdy Rosja jeszcze nie uregulowała kryptowalut, takich jak bitcoin, istniejące prawo „O cyfrowych aktywach finansowych” zezwala firmom na emisję monet i tokenów w kontrolowanych środowiskach. Trzech „operatorów systemów informatycznych, w których można wydawać DFA” uzyskało już licencję CBR. Są to największy bank w Rosji, Sber, usługa tokenizacji Atomyze i Lighthouse.
Ulga zminimalizuje straty spowodowane sankcjami
W komunikacie prasowym Bank Rosji wyjaśnił, że ulga regulacyjna i nadzorcza udzielona uczestnikom rynków finansowych i emitentom DFA od początku tego roku ma na celu zminimalizowanie obciążenia tych organizacji w obecnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej.
Rosyjski rząd i biznes stały się celem rozszerzenia zachodnich sankcji nałożonych w związku z decyzją Moskwy o inwazji na sąsiednią Ukrainę pod koniec lutego. Kary poważnie ograniczyły im dostęp do światowych finansów i rynków.
Propozycja legalizacji wykorzystania kryptowalut do rozliczeń międzynarodowych w celu zmniejszenia presji sankcji została poparta przez rosyjskie instytucje, w tym bank centralny, który tradycyjnie utrzymuje twarde stanowisko w sprawie regulacji dotyczących kryptowalut.
CBR podkreśliło, że wsparcie oferowane firmom finansowym, w tym emitentom DFA i operatorom giełd, złagodziło negatywne skutki ograniczeń i pozwoliło im dostosować się do nowych warunków. Regulator planuje dodatkowe kroki w tym samym kierunku, takie jak zmiany umożliwiające uznanie strat z tytułu sankcji.
Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!