Amerykański regulator zbada Genesis i inne firmy

Genesis i inne firmy pod lupą organów regulacyjnych

Alabama i kilka innych stanów USA prowadzi dochodzenia w sprawie kilku dużych firm branży krypto, w tym Genesis

Dochodzenia ma rzekomo dotyczyć potencjalnych naruszeń papierów wartościowych i powiązań z inwestorami detalicznymi. Według raportów z 25 listopada, firma pożyczkowa Genesis Global Capital i inne firmy kryptograficzne są przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez organy nadzoru rynku papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych. Joseph Borg, dyrektor Komisji Papierów Wartościowych w stanie Alabama potwierdził, że jego stan i kilka innych stanów bierze udział w dochodzeniach dotyczących rzekomych powiązań firmy Genesis z inwestorami detalicznymi, oraz tego czy wspomniana platforma i inne firmy z branży kryptowalut mogły naruszyć przepisy dotyczące papierów wartościowych. Informacje te przekazał Barron’s. Nie wiadomo jeszcze jakie pozostałe firmy również został wzięte pod lupę organów administracyjnych.

Czy firmy z branży krypto nie zarejestrowały odpowiednio swoich produktów?

Jak zaznaczył Borg, dochodzenie koncentruje się na tym, czy Genesis i inne spółki nie udostępniały klientom kryptowalut bez odpowiedniej rejestracji jako papiery wartościowe. Klasyczny przypadek, prawda? Rzeczywiście, w branży kryptowalut bardzo często wiele firm musi mierzyć się właśnie z tymi zarzutami. Na dodatek, w wielu obszarach prawnych sprawa nadal nie jest jasna, gdyż na przestrzeni czasu mogliśmy wielokrotnie zetknąć się z różnymi werdyktami ze strony poszczególnych prawodawców. Aktualnie dochodzenie jest kolejnym rozdziałem sagi Genesis, gdyż firma ujawniła, że na koncie handlowym FTX utknęły jej środki o wartości około 175 milionów dolarów. 16 listopada Genesis ogłosił, że tymczasowo zawiesza wypłaty, powołując się na zamieszanie związane z bankructwem giełdy Sama Bankmana-Frieda. Aktualnie firma ma prawdopodobnie trudności ze zebraniem brakujących środków dla swojej platformy pożyczkowej. Spółka jak tylko może chroni się przed spekulacjami o potencjalnej upadłości, ale widzimy, że domino po tragicznych zdarzeniach z FTX dopiero się rozpędza, a niedawno upadłość ogłosiło chociażby BlockFi.

Sprawdź też: Uniwersytet Harvard: Kupujcie Bitcoina!

Genesis zatrudnił doradców ds. restrukturyzacji. Szykują się zmiany?

Doradcy mają zbadać wszystkie potencjalne scenariusze rozwoju firmy w najbliższym czasie, oraz jej potencjalnego bankructwa. Jak widać, wbrew zatwierdzeniom włodarze spółki zakładają, że może stać się najgorsze. Genesis jest na ustach wszystkich ekspertów ze świata kryptowalut. Ciężko powiedzieć jak potoczą się losy znanej platformy pożyczkowej, jedno jest jednak pewne. Afera z FTX przetasowała układ sił w branży, a niewiele wskazuje na to, że to koniec zaskakujących wydarzeń, które jeszcze przyniesie nam obecnie trwająca bessa.

Komentarze