Wsparcie BlackRock dla kopalni Bitcoin Core Scientific

2 123

Problemy górników

Rok 2022 już się zakończył, jednak problemy, które w nim powstały oddziałowują na wiele gałęzi branży kryptowalut i nie tylko. Ostatni czas spadku ceny Bitcoina oraz utrzymaniu trudności wydobywczej sieci Bitcoin wywierają coraz większą presję na kopalniach. Do tego drożejący kredyt, spowodowany podnoszeniem stóp procentowych i inne presje ekonomiczne dokładają problemu firmom kopiącym Bitcoiny.

Core Scientific 

W trudnej sytuacji znalazła się firma Core Scientific — jeden z największych górników Bitcoina pod względem mocy obliczeniowej. Została założona w 2017 roku i szybko stała się jednym z największych na świecie wydobywców kryptowalut. Firma oferuje usługi wydobywania kryptowalut dla klientów z całego świata, a także prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie technologii blockchain. Core Scientific posiada rozbudowane zasoby obliczeniowe i wykorzystuje nowoczesne technologie, takie jak układy ASIC, aby zwiększyć wydajność swoich operacji wydobywczych.

Firma jest notowana na giełdzie papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych Nasdaq pod ticker-em (CORZ). Notowania spółki spadły z okolic 15 USD w listopadzie 2021 do 7 centów dzisiaj — tak dobrze czytacie — do 0,07 USD, co przekłada się na spektakularny spadek o prawie 99% !

Pomoc dla firmy

Problemy z płynnością spółka zgłosiła pierwszy raz pod koniec października 2022, później w listopadzie powtórzyła, że nie da rady spłacić wszystkich zobowiązań. 21 grudnia firma złożyła wniosek „Chapter 11”, co oznacza rozdział 11 Kodeksu upadłościowego Stanów Zjednoczonych, zezwalający na reorganizację zgodnie z prawem upadłościowym Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z wnioskiem złożonym do SEC (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd w USA) gigant inwestycyjny BlackRock przeznaczy 17 milionów dolarów na pomoc bankrutującej spółce. Jak podają dane FactSet Research Systems Inc. BlackRock jest największym inwestorem w Core Scientific posiadającym około 37.9 miliona dolarów w obligacjach kopalni.

Gigant inwestycyjny BlackRock coraz bardziej wchodzi w branżę kryptowalut. Niedawno pisaliśmy tutaj o partnerstwu z firmą Coinbase, a dzisiaj widzimy, że ratuje górników. Czy tym razem pomoc spółce wystarczy, aby przeżyć rok 2023 ? Czas najlepszym weryfikatorem. Jeżeli cena Bitcoin nie odbije, a trudność sieci nie spadnie, dodatkowo FED dalej będzie podnosić wartość kredytu – kopalnie będą mieć kolejne ciężkie miesiące do przetrwania.

Komentarze