Wielkość bloku oznacza problemy dla Bitcoina

Często słyszymy o problemie z wielkością bloku w sieci Bitcoin. Na czym on polega, jakie rozwiązania są dostępne i jakie konsekwencje ze sobą niosą?

Ze względu na skomplikowany charakter tematyki, zacznijmy od wyjaśnienia pewnego terminu. Mam na myśli Mempool (skrót od Memory Pool), czyli miejsce przeznaczone na zweryfikowane transakcje, które oczekują na przyłączenie do bloku. Środki, które się tam znajdują są niedostępne, ponieważ opuściły z portfel, ale nie trafiły do łańcucha. To trochę tak, jakby wyjechać z pracy do domu i nagle utknąć w korku.

Szybko, a coraz wolniej
Jak wiadomo, zaletami Bitcoina, na które często do tej pory wskazywano, były: szybkość i niskie opłaty transakcyjne. Dzisiaj jednak, w opinii środowiska moneta mierzy się z problemem fundamentalnym: obie
z powyższych zalet są zagrożone. Dzieje się tak, ze względu na duży wzrost popularności Bitcoina. A ona właśnie powoduje wzrost ilości transakcji w sieci.

Przykładowo: jeśli blok ma narzucony rozmiar 1 MB (1 000 000 bajtów), a średnio transakcja ma około 500 bajtów, [1] to łatwo obliczyć, że na jeden blok przypada mniej więcej 2000 transakcji [2], do tego dziennie mamy niecałe 300 000 transakcji [3]. W Mempoolu znajduje się ok. kilkadziesiąt tysięcy przelewów oczekujących na realizację [4], chociaż ich ilość sięgała nawet 100 000! (podaję dane z marca 2017).

Niech zarabia górnik?
Aby transakcja została wyciągnięta z Mempoola i dołączona do bloku przez górnika, trzeba go zachęcić opłatą transakcyjną. Im większy rozmiar transakcji (w bajtach) tym większa wymagana opłata. Aby przyspieszyć proces, należy więc zwiększyć nagrodę dla górnika. Wtedy priorytet przelewu będzie większy, niż u pozostałych. Niestety wtedy można zapomnieć o niskich opłatach. Jest to szczególnie ważne przy małych kwotach, które stanowią przecież większość transakcji. Właśnie to mogło być przyczyną faktu, że firma Fiverr po kilku latach przestała akceptować płatności w BTC.

Bo przecież jeśli produkt kosztuje 5 dolarów, to opłata transakcyjna nie może wynosić kilkudziesięciu procent ceny. Oficjalne stanowisko firmy, to brak zainteresowania płatnościami.
I trudno się dziwić, bo kto wyda kilka dolarów na zakup czegoś, wydając równocześnie dolara lub nawet więcej na opłatę za przelew? [5] Przykład pokazuje, że problem jest realny i dotyka coraz większej części społeczności.

 

 

Można też cierpliwie czekać
A co jeśli nie chcemy zwiększać opłaty transakcyjnej? Wtedy przelew pozostanie w Mempoolu, czekając na swoją kolej. Może to potrwać kilka godzin, a nawet parę dni. Pamiętajmy o tym, że przed nami czeka na realizację kilkadziesiąt tysięcy innych przelewów. Do tego ciągle są wykonywane nowe, i to prawdopodobnie z większą opłatą w stosunku do wielkości transakcji. Skutkuje to tym, że kolejna zaleta Bitcoina – szybkość – przestaje właściwie działać.
Problem ten dotyczy szczególnie nieświadomych sytuacji użytkowników. Oni często nie wiedzą, jaka aktualnie powinna być opłata transakcyjna. Lub, w celu usprawnienia przelewów, pozmieniali ustawienia
portfela i o tym po prostu zapomnieli.

Ratunek w altcoinach?
Debata na temat sposobów rozwiązania tego problemu trwa już długo. Przekładanie szybkich przelewów i niskich opłat nad rozwiniętą strukturę może być powodem zwiększonego zainteresowania altcoinami. Warto tu zaznaczyć, że procentowy udział Bitcoina na rynku kryptowalut na dzień 20 marca 2017 roku osiągnął historyczne minimum, czyli 70,67 proc [6].
Aby zastosować któreś z opisanych propozycji trzeba zgody osób, które odpowiadają za większość mocy sieci Bitcoin. Jednak świadomość problemu wielkości bloku i sugerowanych rozwiązań jest ważna. Zgoda nie jest związana z poszczególnymi górnikami, bo mogą oni zapewniać różną moc obliczeniową. Leży to bardziej w gestii kopalń, które już obierają właściwe kierunki. A tak wygląda rozkład procentowego udziału w mocy sieci obecnie [7].

Propozycja ViaBTC
Odwiedzając stronę kopalni ViaBTC mamy dostęp do narzędzia przyspieszającego przyłączenie transakcji do bloku. Wyświetla się też oświadczenie o braku satysfakcjonujących kroków ze strony zespołu odpowiedzialnego za rozwój Bitcoina. Mówi się o  cenzurze wypowiedzi na zaprzyjaźnionych z obecnym zespołem kanałach komunikacji jak np: /r/bitcoin zachęcając do subskrybcji /r/btc. ViaBTC zwraca uwagę na wspomniany wcześniej problem przesiadania się użytkowników na inne waluty.

Deweloperzy altcoinów są znani z otwartości, a ich projekty cechuje lepsza ścieżka rozwoju. I przez to właśnie Bitcoin traci udziały w rynku kryptowalut, bo poza rozbudowaną strukturą nie potrafi zaproponować skutecznych rozwiązań. Na koniec, zachęcając społeczność do zabrania głosu i wstawienia się za tym co słuszne, ViaBTC ma na myśli rozwiązanie Bitcoin Unlimited. To kolejny przykład do jakiej rangi urósł cały problem.
Janusz Zieliński

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom