Przegląd kryptowalutowych newsów Maj 2019

Bitcoin w trendzie wzrostowym

Na rynku cyfrowych walut zapanowała hossa – 9 maja kurs Bitcoina przekroczył psychologiczną barierę $6000 i rozpoczął rajd. BTC zamknął miesiąc na poziomie $8500. Byki są teraz zdecydowanie górą. Dlaczego? Według Brian’a Kelly, założyciela firmy inwestycyjnej BKCM, LLC z siedzibą w Nowym Jorku, pierwsza kryptowaluta jest gotowa na kolejny, wzrostowy rajd. Istnieją ku temu 3 przesłanki: adopcja instytucjonalna, zwiększenie się sprzedaży detalicznej oraz ograniczenie podaży na skutek halvingu. „Kelly wyjaśnił, że ludzie są optymistyczni, ponieważ duże firmy finansowe wchodzą na rynek Bitcoina. Rynek ma ambitne plany odnośnie wdrożeń na poziomie detalicznym, a sam Bitcoin jest o krok od cięcia w zakresie nagrody za wydobycie.”

Cena BSV poszybowała w górę | Craig Wright to twórca Bitcoina?

21 maja cena Bicoin Cash Satoshi Vision (BSV), za którym stoi Craig Wright (czyli samozwańczy Satoshi) wzrosła o prawie 120%. Co sprawiło, że kurs kryptowaluty, która powstała w wyniku hard forka Bitcoin Cash, poszybowała w górę? Najprawdopodobniej stało się tak ze względu na dwa wydarzenia. Po pierwsze, amerykańska instytucja U.S. Copyright Office uznała Craiga za autora whitepaperu Bitcoina, jak i głównego programistę kodu źródłowego. Craig Wright otrzymał prawa autorskie do oryginalnego dokumentu przedstawiającego Bitcoina z 2008 roku. Po drugie, Chiny obiegł fake news, mówiący o przesłaniu 50 tysięcy BTC z portfeli Nakamoto.

“CSW przekazał 50 tys. BTC z największego portfela BTC na Binance, co potwierdziło, że jest prawdziwym Satoshim. W związku z tym CZ ponownie umieści BSV [na giełdzie] i wyda oficjalne przeprosiny na Twitterze.”

Litecoin | 100$, halving i tajemnicza transakcja

25 maja kurs Litecoina przebił poziom $100. Większość kryptowalut odnotowała imponujące wzrosty w ciągu dnia, jednak LTC poradził sobie najlepiej. W porównaniu do Bitcoina, który uzyskał 4,84%, Litecoin był prawie 3 razy lepszy – jego wzrost wyniósł 13,5%. Powodem takie stanu rzeczy może być jego zbliżający się halving. Nagrody dla górników będą zmniejszone z 25 LTC do 12,5 LTC. Halving był zawsze impulsem prowzrostowym, ze względu na ograniczenie podaży danego składnika aktywów o połowę. Przy rosnącym popycie skutkuje to wzrostem ceny. Niedawno miała miejsce również tajemnicza transakcja.

Użytkownik Litecoin wysłał niedawno transakcję, która zawierała przypisaną do niej opłatę (fee) w wysokości ponad 200 LTC (około 20 500$) Tak wysoka opłata dotyczyła transakcji, w której nadawca przesuwał zaledwie 8,88 LTC (około 910$). Transakcja miała miejsce w bloku 1636831. Jej wystąpienie stało się prawdopodobnie przyczynkiem do tego, że średnia opłata transakcyjna na Litecoin wzrosła z około 0,05 $ do 0,70$. Wspomniany użytkownik Litecoin wysłał niewiele ponad 8,88 LTC w transakcji, która obejmowała tak wysoką opłatę. Wydaje się, że transakcja została dokonana, gdy ktoś konsolidował swoje środki.

Elon Musk ponownie „żartuje” z kryptowalut

Elon Musk, innowator i założyciel firm takich jak SpaceX, Paypal czy Tesla, znany jest ze swoich żartów dotyczących kryptowalut. Tym razem, za pośrednictwem portalu społecznościowego twitter, opublikował post, zawierający tylko jedno słowo: „Ethereum”. Pomimo łatki „dowcipnisia”, posty Musk’a mają ogromny wpływ na zachowanie inwestorów – jego profil obserwuje ok 26 milionów użytkowników. Bardzo możliwe, że trzy procentowy wzrost ceny ETH był spowodowany jego postem. Naturalnie, był to tylko żart, jednak w mgnienu oka zapoczątkował wiele teorii. Koniec końców, przedsiębiorca kilka minut później dodał, że to był tylko kawał.

Największy operator komórkowy na świecie akceptuje kryptowaluty!

23 maja, największy amerykański operator komórkowy, AT&T rozpoczął akceptacje płatwności w kryptowalutach. Jest to swojego rodzaju ukłon w stronę konsumentów, którzy są nastawieni entuzjastycznie w stosunku do cyfrowych walut. W USA i Meksyku, w pierwszym kwartale 2019 roku, z sieci AT&T korzystało ponad 400 milionów użytkowników. Teraz mogą oni dokonywać płatności wirtualnymi walutami za pomocą portalu BitPay. Rachunki subskrybentów będą mogły być regulowane przy użyciu Bitcoina i Bitcoin Cash. Na ten temat wypowiedział się Kevin McDorman, wiceprezesa AT&T ds. operacji finansowych.

My zawsze szukamy sposobów, aby usprawnić i rozszerzyć zakres naszych usług, […]. Mamy użytkowników, którzy używają kryptowalut i jesteśmy szczęśliwi, że możemy zaoferować im metodę płatności za rachunki, jaką preferują.

Stracił wszystko i nie wie, co robić | Zabójcza dźwignia

Pod koniec miesiąca na reddicie pojawiła się pewna smutna historia. Była to opowieść osoby, która straciła swoje wszystkie środki w postaci cyfrowych walut. Głównym powodem tego dramatu było inwestowanie swoich całych oszczędności oraz trading z dźwignią. Inwestowanie z lewarem może prowadzić do dużych zysków, jednak obarczone jest bardzo wysokim ryzykiem. W tym przypadku, podczas impulsu wzrostowego do $9000 i natychmiastowego spadku ceny, użytkownik stracił wszystkie swoje środki. W swoim poście wyznał nawet, że myśli o samobójstwie. Pamiętajmy – nigdy nie inwestujmy oszczędności, na których stratę nie możemy sobie pozwolić, zaś inwestując z lewarowaniem, musimy być wyjątkowo ostrożni.

zabójcza dźwignia

Zamach na Binance: skradziono 7 000 BTC o wartości 160 milionów złotych

Jedna z najpopularniejszych giełd wirtualnych walut, maltańska Binance, stała się celem ataku hakerskiego. „7 maja po godzinie 19:00 wykryto duże włamanie i naruszenie zasad bezpieczeństwa.” Binance opublikował materiał na blogu, z którego dowiedzieliśmy się, iż hakerzy weszli w posiadanie znacznej ilości danych użytkowników. Wypłynęły m.in. klucze API, kody dwuetapowej weryfikacji (2FA) i “potencjalnie inne dane”. Następnie, cyberprzestępcy wykradli 7000 BTC z jednego z gorących portfeli (hot wallet) platformy. Inne portfele podobno nie zostały naruszone. Całość skradzionych środków została wypłacona w jednej transakcji. Fundusze klientów Binance są zabezpieczone przez fundusz SAFU, dlatego nie muszą oni martwić się o swojej pieniądze.

Binance atak włamanie kradzież naruszenie zasad bezpieczeństwa hakerzy 7 tysięcy BTC kryptowaluty giełda kryptowalut SAFU

Geniusz zbrodni prawdziwym Satoshim Nakamoto? | Paul Calder Le Roux

Prawdziwa tożsamość twórcy pierwszej wirtualnej waluty, Satoshi Nakamoto, to jedna z największych współczesnych tajemnic. Do tytułu „ojca” Bitcoina pretendowało i nadal pretenduje wielu kandydatów. Żaden z nich nie jest jednak w stanie przedstawić świadczących o tym dowodów. Teraz do ich grona dołączyła kolejna, dość kontrowersyjna postać – Paul Calder Le Roux. Jest to były boss kartelu i szef grupy przestępczej.

Paul Calder Le Roux przebywa teraz w więzieniu za zlecenie zabójstwa 6 osób. Przyjemniaczek. Ale skąd podejrzenia, że to on jest oryginalnym Nakamoto? Jednym z pierwszych „zbiegów okoliczności” jest jego fałszywy paszport, na którym widniało imię „Solotshi.” Po drugie, obaj byli świetnymi programistami, jeśli chodzi o język C++. Obaj także mocno interesowali się kwestią prywatności i kryptografią. Co więcej, zarówno Satoshi, jak i Paul byli przeciwinikami rządów i władz. Jeśli przestępca jest twórcą Bitcoina, tłumaczyłoby to, dlaczego milion BTC nadal nie wypłynęło z jego portfela – w 2011 roku rozpoczął karierę przestępczą, a następnie trafił do więzienia. Posiadając dziesiątki milionów dolarów w gotówce, nie musiał on wypłacać Bitcoinów, jako że cena BTC wciąż rośnie od tamtego momentu.

Tajemniczy tweet i nowe ATH Binance Coin

Binance Coin, którego CEO Tron, Justin Sun, uważa za nowego Bitcoina, nadal radzi sobie świetnie. Biorąc pod uwagę wielkość kapitalizacji, zajmuje teraz siódmą pozycję na rynku wirtualnych walut. BNB osiągnęło także swoje nowe All-Time High (ATH) i najwyraźniej nie zamierza zwalniać kroku. 19 maja BNB przekroczył poziom $29, co w tamtym momencie było jego nowym ATH. W porównaniu do początku roku, kurs Binance Coin wzrósł o więcej niż 380%.  Natomiast tajemniczy tweet opublikowany przez giełdę Binance podgrzał jeszcze bardziej atmosferę. Firma zamierza wkrótce uruchomić pełnię usług w ramach DEX. Czekają na to tysiące użytkowników. Omawiany tweet mógł odnosić się właśnie do tego wydarzenia.

Świat się kończy? | Facebook dopuszcza reklamy kryptowalut

Jeszcze niedawno mogliśmy obserwować nagonkę wycelowaną w środowisko wirtualnych walut. Obecnie, prześcigamy się z publikowaniem kolejnych pozytywnych wiadomości dotyczących Bitcoinowej społeczności. Portal społecznościowy Facebook odblokował możliwość publikowania reklam i newsów dotyczących technologii blockchain, branży kryptowalut i eventów z nią związanych. Wyświetlanie tych treści nie będzie wymagało akceptacji. Facebook ogłosił tę zmianę za pośrednictwem Facebook Business 8 maja.

Jest to radykalna zmiana w stosunku do działań portalu społecznościowego z ostatniego roku, kiedy to Facebook zablokował możliwość promowania kryptowalut. Według notki prasowej, nie będzie się ona odnosiła do reklam konkretnych cyfrowych walut oraz nadal zakazane będzie promowanie initial coin offerings (ICOs). Te restrykcje spowodowane są obawą, że użytkownicy FB mogą stać się ofiarami dezorientujących kampanii reklamowych. Jeśli ktoś pragnie lansować dany produkt, taki jak konkretna wirtualna waluta, giełda lub kopalnia kryptowalutowa, będzie musiał spełnić pewne warunki.

Komentarze