Mircoin – kryptowaluta społecznościowa

3 514

Wielu z Was na pewno słyszało (a być może korzysta) o polskim portalu Wykop.pl, na którym użytkownicy dzielą się interesującymi informacjami znalezionymi w Internecie. Niewielu jednak wie, że niedawno powstała kryptowaluta społecznościowa Mircoin, która jest zintegrowana z portalem. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu projektowi.

Największą siłą portalu Wykop.pl są jego użytkownicy. To oni dostarczają treści na stronę i często sami wprowadzają usprawnienia pozwalające na wygodniejsze korzystanie z portalu. Jednym z takich społecznościowych projektów, które powstały przy portalu jest właśnie kryptowaluta Mircoin.

Opis projektu

Mircoin powstał z kodu NXT i jest to kryptowaluta społecznościowa, ale nie jest to tylko kolejna kopia NXT. Mircoin posiada przetłumaczony na język polski portfel oraz zostały do niego dodane liczne udoskonalenia. Wśród nich znajdziecie możliwość generowania kodów QR do odbierania płatności, poprawione logowanie hasłem, poprawki wizualne i całkowitą nowość – technologię Progressive Web Application, dzięki czemu uruchamiając adres dowolnego węzła zabezpieczonego protokołem ssl, przeglądarki mobilne takie jak Chrome, Firefox i Opera, pozwalają zainstalować portfel jako aplikację mobilną.

Mircoin jest obecnie zintegrowany z portalem Wykop.pl. Użytkownik przez aplikację tworzy konto na platformie Mircoin Community i za swoją aktywność na Wykopie otrzymuje MRC. Mircoiny są przyznawane za liczbę komentarzy, obserwujących, pozycję w rankingu, status użytkownika (kolor nicka), czy opublikowane na stronę główną znaleziska. Coiny mogą być wykorzystane do szyfrowanej komunikacji między użytkownikami, do ankiet, tworzenia własnych aktywów, wymiany produktów i usług na rynku (aktualnie między innymi naszywki czy kody zniżkowe do restauracji) i całej reszty wynikającej z funkcjonalności NXT.

Funkcjonalność

Mając na swoim koncie MRC można za pomocą tzw. userscripta rozszerzyć funkcjonalność wykopu o wysyłanie napiwków, które przyznaje się za komentarze i znaleziska, które znalazły nasze uznanie. Użytkownicy oprócz Mircoinów otrzymują również token CASH (oparty o blockchain Mircoina) za plusy do swoich wpisów na mikroblogu. Napiwki, liczniki i userscript – to wszystko zrealizowane pomysły użytkowników portalu. To oni decydują o rozwoju Mircoina.

Jedną z bardziej popularnych rzeczy w społeczności Wykop.pl są tzw. „rozdajo”, w których użytkownicy w zamian za plusowanie komentarza rozdają przedmioty lub kody rabatowe. Jeden z użytkowników zaproponował zautomatyzowanie tego procesu z wykorzystaniem MRC. Tak oto powstało #blockchainpoweredrozdajo – za pomocą mircoin.community użytkownik generuje wpis, który jest umieszczany na mikroblogu z opisem panujących zasad danego #rozdajo. Przykładowo, jeśli dany wpis otrzyma 1000 MRC (napiwki, które trafiają bezpośrednio na portfel autora), to wylosowany użytkownik otrzyma grę na steam, albo kod blik, który może użyć do zamówienia jedzenia. Zwycięzca jest wybierany automatycznie i ogłaszany przez MircoinBota zaraz po spełnieniu warunków #rozdajo

Wydobycie

Tak jak w przypadku kryptowaluty NXT, wydobycie Mircoin oparte jest o Proof of Stake. Dzięki zastosowanemu algorytmowi, sieć Mircoin jest bezpieczna i nie wymaga marnowania ogromnej ilości energii elektrycznej oraz zakupu drogiego sprzętu. Żeby rozpocząć forging (odpowiednik miningu w PoS) wystarczy zgromadzić 1 000 MRC. Forging można rozpocząć na jednym z dostępnych węzłów, na swoim VPS lub na komputerze domowym.

Poprosiliśmy też użytkownika portalu stojącego za stworzeniem tej kryptowaluty, o kilka słów na temat tego projektu. Rozmowa z norbert06

Łukasz Kopeć: Jaka jest zaplanowana ilość Mircoinów?

Norbert06: Tak samo, jak w przypadku NXT – 1 miliard z czego około 10% poszło na airdrop dla posiadaczy NXT z bloku 1645818 wydobytego 04-Jan-2018 00:03:39.

ŁK: Jak działa Mircoinowy PoS oraz wynagrodzenie za węzły?

N06: PoS działa dokładnie tak jak w NXT. Program wynagrodzenia za węzły działa po stronie mircoin.community – trzeba powiązać węzeł ze swoim kontem, a wtedy przycisk „Odbierz nagrodę” dodaje do salda na community wynagrodzenie za węzeł. Z salda można wysyłać tipy albo wypłacać na swój portfel w zakładce „Wypłaty”. Gdy uruchomisz swój węzeł Mircoin, co godzinę będziesz otrzymywać 20 MRC.

ŁK: Powiedz jak wygląda współpraca z portalem Wykop.pl? Musiałeś mieć jakieś zgody czy po prostu stworzyłeś i zintegrowałeś tą kryptowalutę?

N06: Po prostu to zrobiłem. Kontaktowałem się tylko, jak miałem wątpliwości co do API i z pytaniem, czy mogą zdjąć/zwiększyć limity dla MircoinBota.

ŁK: Czy Mircoin to tylko projekt dla Wykop.pl czy można wykorzystać go w innym miejscu?

N06: To projekt nie tylko dla wykopu. Jeżeli pomysł się przyjmie, Mircoin może być integrowany z kolejnymi portalami.

ŁK: Jakie plany rozwojowe na przyszłość dla Mircoina?

N06: Token CASH zostanie podpięty pod więcej akcji (w miarę możliwości). Obecnie CASH otrzymuje się wyłącznie za plusy do wpisów na mikroblogu. Odnośnie kolejnych funkcji trzeba zapytać użytkowników, co jeszcze wymyślą – to jest projekt dla nich.  Z pewnością trzeba wykonać rzeczy zaplanowane na Trello Mircoina.
Gdy pomysły przestaną napływać rozpocznę integrację Mircoina z kolejnym community, może to będzie reddit?

Jakie jest wasze zdanie o Mircoinie? Taka kryptowaluta społecznościowa ma szansę się przyjąć wśród użytkowników portalu, a później na innych stronach? Zapraszamy do dyskusji.

Komentarze