Droga do miliona transakcji na sekundę Etherum

3 042

Skalowanie jest jednym z głównych punktów krytycznych dla wprowadzenia blockchain i od dawna jest głównym celem twórców, którzy próbują rozwijać technologię blockchain.

Niedawne wydarzenia dały jednak entuzjastom Ethereum powód do optymizmu z twórcą Ethereum Vitalik Buterin, wyjaśnił w niedawnej sesji OmiseGO AMA , że synergia rozwiązań skalowania pierwszej i drugiej warstwy (Sharding i Plazma), może umożliwić sieci Ethereum zarządzanie do jednego miliona transakcji na sekundę. Takie rozwiązanie pozwoli wystarczający do  „obsłużenia większości aplikacji”, które są obecnie opracowywane.

W obecnym stanie sieć Ethereum może przetwarzać maksymalnie 15 transakcji na sekundę (TPS). Wyniki te są niewystarczające ze względu na obciążenia zdecentralizowanych aplikacji, takich jak CryptoKitties, które przetestowały ograniczenia sieci w grudniu zeszłego roku, odnawiając nacisk na rozwój technologii skalowania.

Ile TPS potrzebuje Ethereum?

VISA, często określana jako benchmark w stosunku do technologii blockchain, obsługuje około 2000 transakcji na sekundę, podczas gdy większe instytucje finansowe, takie jak giełdy, mogą wykonać do 80 000 transakcji na sekundę.

Być może jest to jednak błędne porównanie, ponieważ Buterin sugeruje, że większość zapotrzebowania na przepustowość sieci Ethereum, będzie pochodzić spoza sfery aplikacji finansowych, powołując się na wejście urządzeń Internetu rzeczy jako potencjalnie zapotrzebowanie na setki tysięcy transakcji na sekundę.

Bardziej bezpośrednie są ambitne plany oferowane przez ICO na platformie, od zdecentralizowanych sieci społecznościowych po rynkowe technologie prognostyczne, a nawet kompletne jurysdykcje blockchain.

Jako zbieżność zapotrzebowania stworzonego przez te aplikacje i możliwości platformy, końcowa wersja TPS w milionach jest rozsądna, mówi Buterin, chociaż miliardy to nadal długoterminowy cel.

Droga do miliona TPS

W chwili obecnej liczba transakcji w sieci Ethereum  jest ograniczone na sztywno, do pietnatu transakcji na sekundę, co sprawia, że rozwiązania skalowania są niezbędne dla zwiększenia przepustowości sieci.

Sharding, rozwiązanie skalowania pierwszej warstwy, jest cytowane przez Buterina jako pierwszy protokół, który pozwoli na skalowanie Ethereum. Sharding dzieli sieć Blockchain na fragmenty zwane shards, które zawierają własną niezależną historię stanu i transakcji, które następnie są wyposażone w grupę węzłów odpowiedzialnych za przetwarzanie informacji o niektórych fragmentach.

Oznacza to, że nie wszystkie węzły w Blockchain są wymagane do przetwarzania każdego zainstalowanego na nim elementu danych, co optymalizuje cały proces. Kluczem do osiągnięcia miliona transakcji, jak mówi Buterin, jest idea „kwadratowego odłamka”, która nakłada na siebie tę samą strukturę, potencjalnie dokonując transakcji na „setki tysięcy i miliony”.

Sharding działa w połączeniu z Plasmą, która jest rozwiązaniem drugiej warstwy, opisanym przez Buterina jako „specjalną konstrukcją, która jest połączona z łańcuchem blockchain i pobiera z niego wiele właściwości decentralizacyjnych, ale jednocześnie ma znacznie wyższą przepustowość.”  To działa w podobny sposób jak Lightning Network, ponieważ umożliwia Ethereum sprawne przetwarzanie mikropłatności poprzez tworzenie mniejszych sieci poza łańcuchem

Synergia rozwiązań skalujących

Buterin zauważył, że synergia między rozwiązaniami pierwszej warstwy i drugiej może znacznie zwiększyć skalowalność systemu Ethereum, umożliwiając sieci obsługę milionów transakcji na sekundę i obsługujących większość aplikacji.

Vitalik Buterin:

Powodem, dla którego myślę, że warstwy 1 i warstwy 2 są komplementarne, jest to, że ostatecznie, jeśli spojrzysz na matematykę, wzrost skalowalności z ulepszeń pierwszej warstwy  i ulepszeń drugiej warstwy ostatecznie powiększa się wzajemnie. Stosując  rozwiązanie odłamkowe, skalowalność ethereum może wzrosnąć sto razy lub nawet więcej.

Kiedy Buterin opuścił firmę venture capital, firmę Fenbushi, aby na początku tego roku skupić się na przyszłości Ethereum, złożył kilka odważnych obietnic. Minęło prawie pół roku i wydaje się, że rok 2018 może być jeszcze rokiem, w którym wszystkie idee dotyczące skalowalności, w końcu staną się działającym kodem „

Komentarze