DigixDAO | Sztabki złota na blockchainie

DigixDAO to autonomiczna rozproszona organizacja, która przy wykorzystaniu technologii blockchain reprezentuje fizyczne sztabki złota poprzez tokeny DGX. Jeden DGX odnosi się do jednego grama złotego kruszcu. Całość działa na blockchainie Ethereum.

Słowem wstępu, czyli krótka historia złota

Złoty kruszec przykuwa uwagę ludzkości już od czasów prehistorycznych. Złoto posiada cechy, które pozwalały ludziom na wykorzystywanie go do wielu pożytecznych celów: jest bardzo trwałe a jednocześnie plastyczne, co pozwala na formowanie z niego różnorodnych kształtów. Dodatkowo jest bardzo gęste.

Złoto jest od wieków synonimem piękna i władzy, a jego jasny kolor kojarzył się ludziom ze słońcem. Naukowcy twierdzą, że już od 700 roku przed Chrystusem złoto było uważane za drogocenny kruszec przez prawie wszystkie cywilizacje świata. Korzystali z niego Rzymianie, Grecy, Egipcjanie, Arabowie, Bizantyjczycy oraz Chińczycy. Ze złota bito monety, które w starożytności i średniowieczu stały się akceptowalnym środkiem płatniczym.

Kiedy upadło cesarstwo bizantyjskie, wybuchła epidemia dżumy i miało miejsce kilka kryzysów finansowych, ludzie skierowali uwagę na srebro. Wróciło do łask na początku XIX w., kiedy Wielka Brytania wprowadziła standard złota. Wówczas można było już wymieniać papierowe pieniądze na złoto emitowane przez Royal Mint. Wkrótce w ślady Wielkiej Brytanii poszły Kanada, Niemcy i Stany Zjednoczone Ameryki.

Pod koniec II Wojny Światowej, na konferencji w Bretton Woods Stany Zjednoczone chciały przekonać inne kraje, że stabilny, światowy system finansowy powinien opierać się na dolarze a nie na złocie. Ustalono wówczas, że państwa, które przystąpią do układu, będą mogły wymieniać nadwyżki dolarów z USA po kursie 35 dolarów za uncję złota.

Kiedy podczas wojny w Wietnamie zaczęły rosnąć podatki w USA, zaczęto obawiać się o stabilność tego systemu. W latach 1959-1971 Stany straciły ponad połowę swoich rezerw w złocie, których ilość przekraczała 20 000 ton.

W 1971 Richard Nixon zawiesił układ z Bretton Woods. Zapewnił, że USA będą pracować nad opracowaniem nowego, międzynarodowego systemu pieniężnego:

Dla gospodarek, inwestorów i kolekcjonerów

Od tamtej pory cała uwaga współczesnego świata finansów skupiła się na dolarze. Nie ma obecnie kraju, którego gospodarka byłaby oparta w zupełności na złocie. Jest ono nadal przedmiotem ogromnego zainteresowania inwestorów oraz przedmiotem lokowania wartości na lepsze czasy.

Oprócz faktu wykorzystania złota w ramach polityki i gospodarek światowych, złoto stanowi przedmiot zainteresowania kolekcjonerów i inwestorów. Jeżeli interesujesz się inwestycją w złoto, nie zapomnij odwiedzić witrynę FlyingAtom Gold.

Złote DAO

Dziś, w XXI wieku złoto stało się obiektem zainteresowania branży blockchain i kryptowalut. Warto przypomnieć, że narodziny kryptowalut wiążą się ze szlachetną ideą posiadania waluty bez centralnego organu kontroli i wartości opartej na jej rzeczywistej użyteczności.

Bitcoin był pierwszą kryptowalutą, a jego wartość (cena) miała być określona przez podaż i popyt. Od czasu Bitcoina powstały setki innych kryptowalut o tych samych celach. Aby móc je osiągnąć, niektóre kryptowaluty (tokeny) zostały stworzone z limitem liczby monet ogółem (podobnie jak Bitcoin – 21 milionów) w celu ograniczenia wpływu inflacji. Istnieją również takie projekty, które zachęcają górników zezwalając na wydobywanie nieograniczonej ilości monet.

DigixDAO wpadło na pomysł powiązania kryptowaluty z dobrze znanym, fizycznym assetem w postaci sztabek złota. Novum całego projektu wyraża się w tym, że doprowadzono do stworzenia waluty w standardzie złota.

Kilka słów o Digix

Digix został uruchomiony w Singapurze w 2014 r. w ramach sieci Ethereum jako zdecentralizowana autonomiczna organizacja (DAO). Projekt ucichł na pewien czas po tym, jak kryptowalutowa społeczność musiała zmierzyć się ze skutkami słynnego hacku DAO na sieci Ethereum.

Zespół DigixDAO składa się z członków z doświadczeniem w technologii blockchain, finansach i rozwoju, dzięki czemu jest silnym graczem w przestrzeni kryptowalut. Liderem zespołu jest Kai Cheng, który wcześniej był traderem na Wall Street.

Pozostałymi dwoma członkami zespołu założycielskiego są Shaun Djie, programista blockchain, który ma duże doświadczenie w pracy dla rządu Singapuru w zakresie danych i rozwiązań sieciowych do rozwoju gospodarki, oraz Anthony Eufemio, programista z prawie 20-letnim doświadczeniem.

Złoto na blockchainie – jak to działa?

Misją Digix jest zwiększenie płynności obrotu złotem poprzez umożliwienie inwestorom łatwego przeniesienia własności przez blockchain:

Każdy token DGX tworzony jest przez smart conrtact. Dzieje się to w momencie, gdy nowa podaż złota jest rejestrowana w sieci DigixDAO. Oznacza to, że dokładna ilość żetonów DGX zostanie wydana za pomocą warunków inteligentnej umowy. Odbywa się to na podstawie wielokrotności gramów złota, co z kolei oznacza zero rezerw cząstkowych – najmniejsza jednostka żetonu DGX wynosi 0,001 g złota.

Digix przedstawia cechy proponowanych mechanizmów w następujący sposób:

Stabilność

Tokeny Digix to sprawdzony i bezpieczny składnik aktywów przy założeniu, że złoto zawsze będzie miało konkretną, uznaną wartość. Sztabki złota od London Bullion Market Association można kupić w formie zabezpieczenia przed niestabilnymi rynkami kryptowalutowymi.

Transferowalność

Tokeny Digix można w prosty sposób przenosić pomiędzy platformami partnerskimi. Są wspierane przez giełdy oraz platformy działające w oparciu o sieć Ethereum. Można je w łatwy sposób przenosić między portfelami.

Zabezpieczone kryptograficznie

Zastosowanie protokołu Proof of Provenance (PoP) pozwala na połączenie weryfikacji przez wszystkie strony transakcji, z którymi współpracuje Digix. Wszystko po to, aby zapewnić, że proces jest bezpieczny. Tokeny DGX są wybijane dopiero po umieszczeniu wszystkich podpisów przez partnerów zewnętrznych. Publiczny blockchain dodatkowo gwarantuje, że rekordy są niezmienne i odporne na manipulacje.

Pełna transparentność

Posiadacze DGX mają pełną widoczność na temat swojej cyfrowej własności, transakcji i ewidencji zapasów, w niezrównany sposób oferując bezpieczeństwo, którego nie zapewnia tradycyjny łańcuch dostaw złota.

DGX Token

Mechanizmem konsensusowym używanym dla tokena DGX jest system Proof of Provenance (PoP). W tym systemie każdy sztabka złota posiada informacje zapisane na łańcuchu bloków Ethereum. Informacje obejmują czas utworzenia, numer seryjny, historię przechowywania i związane z tym opłaty.

Warto zwrócić uwagę, że początkowo nazywano Proof of Asset (PoA), jednak zespół Digix postanowił to zmienić, aby uniknąć pomyłki z mechanizmem konsensusu „Proof of Authority” podczas używania akronimu „PoA”. W związku z powyższym, zespół DigixDAO przedstawił następującą argumentację:

Ponieważ nasz protokół w swoim rdzeniu odnosi się do kwestii udowodnienia istnienia fizycznego zasobu (w pierwszej kolejności złota dla DGX 2.0) i autentyczności jego własności, Proof of Provenance (PoP) jako nazwa dokładnie oddaje istotę naszej technologii , unikając zamieszania, które mogłoby być spowodowane identycznym i popularnym skrótem

Realna własność złota

Zasadniczo, gdy inteligenta umowa DigixDAO przetwarza zaimplementowane żądanie, tworzy tokeny DGX za każdy gram wagi złota. Możliwe jest również odwrócenie procesu. Tak więc, jeśli ktoś ma 200 żetonów DGX, może je wymienić na 200-gramową sztabkę złota.

Dzięki temu schematowi każdemu łatwiej jest posiadać złoto, nawet jeśli jest to zaledwie kilka gramów. Posiadanie waluty cyfrowej, która reprezentuje określoną ilość rzeczywistego złota fizycznego, ma w założeniu znacznie ułatwić zwiększenie własności złota na świecie.

DGX token został wypuszczony na rynek 8 kwietnia 2018 roku w parach z ETH na Bitfinex, Ethfinex, Kryptono, and Kyber Network.

W chwili pisania tego tekstu złoto jest tradowane w stosunku do dolara w cenie 1300 dolarów za uncję. Kurs DGX/USD wynosi 41,37 dolarów. Wiedząc, że uncja złota odpowiada  31,1 grama łatwo obliczyć, że DGX w uncji ma aktualnie wartość ok. 1286 dolarów. Jest zatem, zgodnie z założeniem, bliskim odzwierciedleniem rzeczywistej wartości złota.

DGX może być używany w różnych przypadkach, w tym między innymi:

  • Zabezpieczenie aktywów
  • Stablecoin do użytku z crypto dapps (pożyczanie p2p, depozyt funduszy)
  • Zabezpieczenie przed zmiennością ceny
  • Narzędzie dywersyfikacji portfolio

W rezultacie istnieje wiele przypadków użycia dla DGX, zarówno na rynku detalicznym, jak i w relacjach między przedsiębiorstwami.

DGD Token

Token DGD daje posiadaczom prawo do głosowania nad rozwojem DigixDAO, dając każdej osobie, która jest właścicielem tokena, udział w zatwierdzaniu lub odrzucaniu nowych propozycji rozwoju. Zobowiązanie do składania propozycji polega na przyjęciu lub odrzuceniu propozycji członków organizacji dotyczących tego, jak pchnąć cały ekosystem do przodu. Aktywne uczestnictwo zdobywa punkty użytkowników, które można wymienić na nagrody kwartalne, zniżki i rabaty. Nagroda jest przyznawana uczestnikom w postaci tokenów DGX.

Posiadanie tokenów DGD daje coś podobnego do przywilejów akcjonariusza, gdy wchodzi się w posiadanie akcji spółki.

Crowdsale DGD przeprowadzono 1 marca 2016 r. Digix zaoferował tokeny DGD, których celem był hardcap o wartości 5,5 mln USD. Hardcap został osiągnięty tego samego dnia i sprzedano 1,7 miliona tokenów. 300 000 żetonów zarezerwowano dla zespołu Digix. Całkowita liczba żetonów Digix wynosi 2 miliony.

DGD jest dostępny do handlu na giełdach takich jak Binance, Huobi, Livecoin i Gate.io. Limit rynkowy DGD wynosi obecnie lekko powyżej 33 milionów dolarów.

Kwestie bezpieczeństwa

DigixDAO twierdzi, że dzięki cechom blockchaina Ethereum, takim jak transparentność i bezpieczeństwo, tokeny DGX mogą być przedmiotem transakcji i transferów z zachowaniem pełnej kontroli. Bezpieczeństwo, które zapewnia niezmienna księga transakcyjna w postaci smart kontraktów eliminuje czynnik ludzkiego błędu, jak również ryzyko oszustwa.

Ideą tokena DGX jest to, że wiążąc go z ceną już stabilnego towaru – złota – cena tokena również pozostanie stabilna. Obecne rezerwy złota są przechowywane w skarbcu w Singapurze, znanym jako The Safe House. Organizacja ma zamiar utrzymać złoto warte do 2 miliardów dolarów, ale jeśli popyt wymaga większej kwoty, DigixDAO jest przygotowany do otwarcia kolejnych skarbców.

Digix Hack

Nie obyło się bez wpadki. W lipcu 2017 skradziono ponad 4000 tokenów DGD na podstawie luki w smart kontrakcie. Bug, który umożliwił ten atak został ostatecznie naprawiony a zaatakowane adresy odzyskały swoje salda.

Smart kontrakt DigixDAO miał lukę o dość dużym kalibrze. Zgodnie z oświadczeniem Digix, skradziono “jedynie” 4162,2647 DGD należących do 35 adresów. Luka została odkryta przez Gustava Simonssona, członka zespołu ds. bezpieczeństwa Ethereum, który poinformował Digixa o fakcie włamania 23 lipca.

„Błąd w kontrakcie DigixDAO Crowdsale umożliwił atakującemu otrzymanie nieodebranych żetonów DGD”, powiedział Anthony Eufemio, dyrektor techniczny Digix. Eufemio dodał:

“To dla nas lekcja. Opracowaliśmy nową konwencję, aby uniknąć tego błędu, unikając użycia msg.sender i ustawiając zmienne na początku każdej funkcji. Zadanie kosztuje dodatkowy gas, ale pomoże uniknąć tego problemu w przyszłości. ”

W maju 2017 roku Digix ogłosił przeprowadzenie audytu swojego core’owego smart kontraktu, który miał potrwać 4-5 tygodni. Okazało się jednak, (jak powiedziała Kai Chng, współzałożyciel Digix), że finalnie nie zrobiono tego audytu a zatem luka pozostawała nieodkryta aż do momentu włamania. Ostatecznie audyt przeprowadzono 9 października 2018 roku. Firmą odpowiedzialną za przeprowadzenie badania było ChainSecurity. Ostateczny raport z audytu możesz obejrzeć tutaj.

Jako jeden z minusów całego projektu często wymienia się możliwe zmiany w regulacjach prawnych w Singapurze, które w efekcie mogłyby doprowadzić do utrudnienia inwestorom dostępu do fizycznej reprezentacji złota. Firma wydaje się jednak świadoma tego problemu, dlatego informuje na swojej stronie internetowej o tym fakcie podlinkowując witrynę Monetary Authority of Singapore (MAS).

Aktualne działania i rozwój

DigixDAO cały czas się rozwija. Aktualne pomysły, propozycje i wdrożenia możecie śledzić na:

Digix Dev Update: 8 Mar 2019
byu/DigixOfficial indigix

Ostatnie dostępne informacje na temat rozwoju DigixDAO pochodzą z 11 marca 2019 i obejmują m. in.:

Aktualizacja DigixDAO

Digix jest na ostatnim etapie rozwoju platformy DigixDAO. W środowisku demonstracyjnym Kovan użytkownik może już wykonywać KYC, przesyłać projekt i przeprowadzać go przez cały cykl życia projektu.

Sfinalizowano także początkowe wartości konfiguracji różnych mechanizmów w DigixDAO. Szczegółowe informacje na temat znaczących mechanizmów działających w ramach DigixDAO możecie znaleźć tutaj.

Wydarzenia

29 lutego 2019 w Sydney, COO Digix Shaun Dije wziął udział w prestiżowej konferencji dla inwestorów Emergence. W wydarzeniu wzięło udział ponad 1500 uczestników, którzy reprezentowali różne gałęzie biznesu, instytucje rządowe. Warto wspomnieć, że Emergence zostało założone z myślą przybliżenia światu biznesu możliwości innowacji związanych z rozwijającą się technologią blockchain.

Całkiem niedawno, bo 12 marca 2019 odbyło się w Hong Kongu spotkanie z udziałem Digix, Circle, TenX i The Floor. Poruszano tematy wizji adopcji kryptowalut, stablecoinów oraz przyszłości zdecentralizowanych usług finansowych.

DGX na giełdzie ProBit

Digix wzmocnił obecność na rynku koreańskim dzięki pierwszemu wpisowi na lokalnej giełdzie ProBit. Pierwsza współpraca z koreańską giełdą poprzez wpisanie tokena DGX na ProBit jest znaczącym krokiem w rozwoju. Korea Południowa znana jest z bardzo aktywnej społeczności kryptowalutowej, która stanowi aktualnie ponad 30% całego światowego obrotu kryptowalutami. Digix uważa, że Korea Południowa jest dobrze prosperującym centrum technologicznym i ściśle łączy się z ich wizją przyjęcia i wykorzystania kryptowalut jako środka płatności.

Jeżeli zainteresował Was temat DigixDAO możecie śledzić ich obecne i dalsze poczynania na kanałach w mediach społecznościowych: Medium, Reddit, Twitter, Facebook, Github, Telegram, Discord, Instagram.

Podsumowanie

Branża finansowa, jak doskonale wiecie, już od dłuższego czasu z sukcesami implementuje nowe rozwiązania dostarczane poprzez technologię blockchain. Praktycznie codziennie informujemy Was o nowych implementacjach.

Udostępnienie i zarządzanie własnością złota we współczesnym świecie to ogromne wyzwanie. Podjęła je DigixDAO – sami oceńcie, czy z powodzeniem. Tak czy inaczej, tokenizacja zasobów fizycznych to bardzo praktyczny i niezwykle potrzebny rynek.

Digix twierdzi, że prezentuje stabilną walutę w przeciwieństwie do tych wspieranych przez dolara amerykańskiego (takich jak Tether i USDC) oraz tych zabezpieczonych zabezpieczonym długiem (takich jak Dai). Odbywa się to poprzez zabezpieczenie złotem – materialnym aktywem, którego wartość jest odporna na inflację. Stwarza to więcej możliwości dla inwestorów w obszarze kryptowaluty, a także zapewnia bardzo potrzebną płynność dla handlu złotem. Jeśli jednak chcecie nadal zdywersyfikować swoje portfolio inwestycyjne i zakupić fizyczny metal, zajrzycie koniecznie do tego profesjonalnego poradnika – Jakie złote sztabki najlepiej kupować? Top 5 najpopularniejszych sztabek złota zanim dokonacie pierwszym zakupów, aby lepiej zrozumieć branżę oraz ceny królewskiego kruszcu.

Szybkie FAQ na koniec:

Jak kupić DGX?

Na jakich giełdach można kupić tokeny DGD i DGX?

Jak skonfigurować Ledger Wallet w kierunku DGX?

W jakich walletach można przechowywać jednocześnie DGD i DGX?

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.