Cardano: najbliższe wydarzenia i rozwój projektu

W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć najbliższe działania związane z Cardano.

Cardano jest na 5. miejscu pod względem kapitalizacji na rynku. Pytanie co nas czeka w roku 2018?

Cardano to projekt, który bazuje na wielu poziomach takich jak bezpieczeństwo czy kontrola. Opisuje się ją jako kryptowalutę trzeciej generacji, która działa lepiej w takich kwestiach jak skalowalność, interoperacyjność czy zrównoważony rozwój (Bitcoin to 1. generacja, Ethereum to 2. generacja). Opiera się on na zasadzie kompromisu między anonimowością, a potrzebami regulacji rynkowych opartymi na takich rozwiązaniach jak Proof-of-Stake. Główny język programowania to Haskell, który ma charakter funkcyjny. Open-sourcowy charakter daje możliwość współpracy wielu członków w usprawnieniu platformy. Spory nacisk kładzie się na jakość kodu programistycznego.

Cechami, które można zauważyć przy tym projekcie są:

  • Spory zespół developerski (w tym jeden programista z Polski)
  • Opracowywanie projektu zaczęło się dużo wcześniej od startu kryptowaluty na rynku (od 2015 roku)
  • Współtwórcami są ludzie ze środowiska akademickiego
  • Dokładnie wyjaśnione pojęcia związane z Cardano udostępnione przez zespół IOHK (materiały video, Whitepaper)

Na oficjalnych stronach można znaleźć informacje o nadchodzących update’ach, dlatego zobaczmy co ma w planach Cardano na najbliższe miesiące

W tym roku nastąpi tzw. faza Shelley, która ogółem będzie skoncentrowana na rozwoju decentralizacji systemu. Na niego będą składać się:

  • Ouroboros: Jeden z kluczowych składowych całego systemu Cardano. Protokół Proof-of-Stake – forma miningu, która wynagradza za posiadanie monet na portfelu. Zatem możliwe będzie przekazywanie ADA w sieci między użytkownikami jako swoistego rodzaju wynagrodzenie za posiadanie konkretnej ilości monet (zależność ilości monet od wynagrodzenia). Protokół taki stosowany jest także w innych kryptowalutach jednak wynagradzanie jest bardziej zaawansowane,
  • Transakcje z multipodpisami – możliwość utworzenia portfela dla więcej niż jednego użytkownika. Wszyscy użytkownicy będą potwierdzać transakcje z nim związane. Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie ze względu na ochronę przed włamaniami i kradzieżą coinów,
  • Backend portfela – przebudowa oprogramowania walleta tak, aby można było dokonywać transakcji, bezpiecznie wprowadzać klucze portfela oraz monitorować łańcuch zmian,
  • System zachęt i opłat – każdy użytkownik za udział w rozwoju platformy ma otrzymać odpowiednie wynagrodzenie. Będą opłacane chociażby operowanie nodami, udział w proof-of-stake. Zostaną utworzone odpowiednie mechanizmy tworzenia opłat transakcyjnych (oparte o odpowiednie wzory matematyczne), które gromadzone w systemie zostaną potem rozdane użytkownikom,
  • Podpisy odporne na komputery kwantowe – system BLISS – będzie umożliwiał potwierdzanie transakcji już na kwantowych komputerach w momencie pojawienia się na rynku,
  • Prosty interfejs klienta – zostanie wprowadzona funkcja, która umożliwi szybsze zsynchronizowanie z blockchainem sygnalizowany odpowiednimi oznakowaniami w interfejsie. Nie będzie konieczne całkowite zsynchronizowanie z blockchainem aby móc operować na portfelu Daedalus,
  • Skrócenie adresów – pozwoli na łatwiejsze operowanie adresami portfeli. Ilość ta ma być podobna do ilości znaków w adresie portfeli bitcoina,
  • Zdecentralizowana warstwa sieci – utworzenie sieci P2P, która będzie umożliwiać przesyłanie transakcji,
  • Papierowe portfele – utworzenie papierowych walletów, które umożliwiają trzymanie coinów ADA na fizycznym nośniku, gdzie otrzymamy klucz prywatny i frazę mnemoniczną, która będzie swoistego rodzaju elementem „przypomnij hasło”.

Dodatkowo twórcy podkreślają zmianę strategii aktualizacji, które mają być wydawane na bieżąco, co pozwoli na lepsze przetestowanie rozwiązań. Będzie też nakładany nacisk na inne aspekty jak utworzenie biura w Hong Kongu, Tokio, stworzenie centrów badawczych w Londynie i Wietnamie. ADA ma być też dostępna z kart debetowych czy zaimplementowana w Ledgerze Nano S. Roadmap wskazuje także na nowe partnerstwa z różnymi podmiotami jak MOX, który jest platformą aplikacji mobilnych docierających do państw południowej Azji i Ameryki Łacińskiej.

Wszystkie powyższe elementy mają planowo zostać zakończone w drugim kwartale 2018 roku, jednak można powątpiewać czy wszystkie punkty zostaną wypełnione w tak krótkim czasie. Przypomnijmy że w dalszej kolejności plany zespołu opierają się na stworzeniu protokołu RINA, który ma za zadanie rozwiązać problem przyszłej przepustowości sieci tak, aby nie nastąpiły blokady (znany przypadek Cryptokitties w sieci ETH).

Ostatnio pojawiło się też wiele nowych informacji przekazanych bezpośrednio przez zespół, które dotyczą rozwoju w najbliższych miesiącach. Podczas spotkań online dowiedzieliśmy się o następujących działaniach:

  • Dodanie nowych par wymiany ADA – fiat np. EURO na niektórych giełdach
  • Karta debetowa zostanie prawdopodobnie wydana w trzecim kwartale 2018 roku (trwają rozmowy z VISA oraz Mastercard)
  • Wsparcie w przyszłości jak największej ilości języków programowania w Cardano
  • Praca nad walletami giełd które posiadają Cardano do usprawnienia ich do portfela Deadelaus
  • Wydanie patch’a usuwające wiele problemów technicznych w lutym 2018 (naprawa wielu problematycznych kwestii np. połączenia walleta z internetem)
  • Priorytet usprawnienia bezpieczeństwa w najbliższych miesiącach (stworzenie paper wallet i multipodpisów)
  • Priorytet usprawnienia działania walleta Deadelus
  • Ogłoszenie w lutym postępu w kwestii systemu smart contractów

Odnośnie wydarzeń, które planuje team IOHK – planowany jest meetup w Londynie (24 stycznia), gdzie będzie można spotkać kadrę, która pracuje nad Cardano oraz społeczność (fanów) tej kryptowaluty.

Podsumowanie:

Z informacji jakie można znaleźć na temat projekut, a także z zapewnień samych twórców i planów na przyszłość wynika, że projekt będzie świetnie dopracowany. Jednakże zapowiadać to jedno, a wykonać to drugie – należy zatem podejść z rezerwą do potencjału. Główną wadą jest ilość problemów z jaką chce się zmierzyć cały team. Zatem jego rozwój może trwać wiele lat. Nie jest pewne jak będzie postępował projekt w przestrzeni kilku lat.

Drugim istotnym powodem obaw co do projektu jest jego podobny charakter do innych takich jak: NEO, ETH, EOS. Pewne elementy zostały wyjęte z tych założeń, lecz zaletą jest ich zmodyfikowanie. Język Haskell, który jest zastosowany w rozwiązaniach teamu Cardano nie jest popularny co może powodować problem z doborem deweloperów w przyszłości.

Zaletami tego projektu są chociażby duży zespół deweloperski, gdzie często poszczególni deweloperzy kodują tylko w jednym języku (głównie języku Haskell), oparcie o zespół naukowców z całego świata, ilość nowych rozwiązań, które do tej pory nie miały miejsca w świecie blockchain.

Z pewnością należy obserwować postępy w pracach zespołu Cardano ponieważ ambicja twórców budzi podziw, ale i niepewność. Czy Charles Hoskinson i jego zespół dokonają istotnych zmian w funkcjonowaniu blockchaina? Na to pytanie odpowiemy za parę lat.

Podzielcie się w komentarzach o jakich projektach chcecie jeszcze przeczytać! 🙂

Komentarze