Blockchain Enterprise Gotowy Na Przełom

2017 rokiem rozczarowań w świecie blockchain

Okazuje się, że ubiegłoroczna mantra „2017 to rok technologii rejestrów rozproszonych” była niczym więcej niż pobożnym życzeniem. Zamiast zwiększonej wydajności, blockchain przyniósł niepraktycznie niskie wolumeny transakcji i problemy adaptacyjne. Zamiast przejrzystego świata regulacji, niepewność co do jego legalności i prawnej spójności. Jest jednak powód, by sądzić, że ta sama prognoza może spełnić się właśnie w tym roku. Powodem tego optymizmu jest to, że, nawet jeśli blockchain nie stał się realnym rozwiązaniem dla firm w roku 2017, to stał się namacalny pod względem technologii. Teraz gdy oprogramowanie zostało stworzone, osoby pracujące blisko największych projektów twierdzą, iż nic nie stoi na drodze szerokiej adaptacji. Jak twierdzi Charley Cooper, dyrektor zarządzający konsorcjum tworzące platformy DLT, R3: „Wszystkie te eksperymenty i PoC nie zostały wykonane w próżni, mają jasne zastosowanie biznesowe”. Dodał także, że R3 jest w trakcie finalizacji budowy kilku systemów rozproszonych w kooperatywie dużych graczy FinTech.

Oprogramowanie już czeka

Aby zrozumieć, w jaki sposób abstrakcyjna utopia kryptowalut i technologii łańcucha bloków staje się czymś więcej niż tylko wizją śmiałych deweloperów, trzeba spojrzeć dalej, aniżeli na pierwsze strony gazet. Technologia rejstrów rozproszonych w prasie kojarzy głównie z ceną bitcoina, nie z jego rozwijającą się technologią, ani nie z jego potencjałem rozwoju. Przez skupianie się tylko na agresywnej i nieprzewidywalnej wycenie kryptowalut, ich najważniejsza cecha – innowacyjność – zostaje całkowicie zapomniana. Tymczasem konsorcja blockchain: R3, Hyperledger pod kierownictwem Linuxa oraz Enterprise Ethereum Alliance poczyniły ogromny postęp w pracach nad swoimi platformami. Przykładowo w zeszłym tygodniu, gigant komputerowy Intel wprowadził Hyperledger Sawtooth 1.0 do repozytorium otwartego kodu Hyperledger. Stworzony wspólnie przez ponad 50 programistów reprezentujących dziesiątki firm, łączy on funkcje oferowane przez IBM Hyperledger Fabric i zdecentralizowaną platformę Corda R3. W styczniu tego roku IBM natomiast wprowadził IBM Fabric 1.1, wersję oprogramowania blockchain dla dużych przedsiębiorstw.

W tym samym okresie R3 zrobił to samo z własną platformą Corda, która doczekała się wersji enterprise. Te skomercjalizowane wersje blockchain o otwartym kodzie źródłowym umożliwią z kolei finalizację szeregu specyficznych zastosowań dla praktycznie wszystkich branży. W ubiegłym roku Walmart Kroger i Nestle wspólnie z IBM uruchomili usługę śledzenia cyklu życia żywności na podstawie Blockchain IBM. W podobny sposób Corda Enterprise jest już w użyciu w aplikacjach finansowych dwóch potentatów FinTech – Finastra i HQLAx. Oczekuje się, iż oba rozwiązania będą całkowicie dostępne w pierwszej połowie roku 2018. Ponadto, Quorum JPMorgan – które jest najbardziej znanym prywatnym blockchainem opartym o Ethereum – doczekało się wersji 2.0. Prezentacja nastąpiła podczas jednej z największych konferencji finansowych na świecie Sibos, która w ubiegłym roku gościła w Toronto. Tam też, JPMorgan ogłosił nawiązywanie współpracy w ramach platformy Quorum z Zcash, projektem tworzącym całkowicie anonimową kryptowalutę.

Interoperacyjność DLT nabiera rozpędu

Jako przykład w tej materii, w sierpniu ubiegłego roku Monax zintegrował się z Hyperledger Sawtooth, aby umożliwić przesył smart kontraktów Ethereum pomiędzy platformami. Kilka miesięcy później firma Nuco, będąca spółką wydzieloną przez Deloitte, pomogła w zebraniu grupy roboczej składającej się z kilkunastu firm w celu rozwiązania problemu interoperacyjności. Nuco na opracowanie prototypu interoperacyjnego blockchain otrzymało od koncernów partnerskich 30 milinów dolarów kanadyjskich. W celu przyspieszenia podobnej integracji. Rozszerzaniu i opracowywaniu nowych standardów blockchainowych, Interledger, stworzony przez firmę Ripple został przekazany konsorcjum Hyperledger. Aby uzmysłowić sobie, co rozwiązanie to może oznaczać w szerszym kontekście. W czerwcu ubiegłego roku Interledger został pomyślnie przetestowany poprzez podłączenie do siedmiu różnych platform blockchainowych. Przewodniczący komitetu technicznego Hyperledgera i dyrektor ds. technicznych otwartej technologii IBM, Chris Ferris, powiedział, że interoperacyjność będzie odgrywać kluczową rolę w rozwoju blockchain w roku 2018. Co więcej, już w 2017 roku, zlokalizowana w Szwajcarii, instytucja standardów międzynarodowych rozpoczęła prace nad standaryzacją pojęć i technologii blockchain. W projekcie ISO/TC 307 bierze udział 30 członków organizacji, pracując nad 6 różnymi standardami.

Liderzy enterprise blockchain

Coraz częściej możemy mówić, że grono liderów adaptujących technologię łańcucha bloków zaczyna się klarować. Wśród dużych banków UBS kontynuował swoją własną przodującą rolę, wykorzystując swój plan użycia prywatnej wersji Ethereum blockchain, aby przyspieszyć nowo wdrożone wymogi regulacyjne MiFID II w Europie. Ten szwajcarski bank odgrywa także pierwsze skrzypce w rozwoju Utility Settlement Coin (USC). Projektu budowy tokenów, które próbują definiować korzyści walut cyfrowych na polu ich użyteczności dla banków centralnych.

Poza aplikacjami finansowymi niektóre z największych firm na świecie wyodrębniły swoje własne startupy blockchain, aby pomóc w komercjalizacji ich pracy. Światowy gigant żeglugowy Maersk w zeszłym roku wyodrębnił ze swoich struktur blokchainową spółkę córkę. Firma ta w ramach przedsięwzięcia typu joint venture, wspólnie z IBM, będzie poszukiwać rozwiązań blockchain dla sieci dostaw w sektorze firm żeglugowych.

Firma Deloitte, tradycyjnie określana jako jedna z firm księgowych „wielkiej czwórki”, podjęła skoordynowany wysiłek przekształcenia się w firmę doradztwa technologicznego. Jednym z filarów ich przyszłej działalności będzie pomaganie klientom lokalizować potencjalne obszary praktycznego użycia technologii rejestrów rozproszonych. Co ważne, Deloitte zaczął również rozwijać rozumienie tego, jak wyglądać może księgowość w erze blockchain i zdecentralizowanych ksiąg głównych. Sytuacja, z która nowoczesna księgowość jeszcze nie musiała się mierzyć.

Blockchain potrzebuje czasu

Wydawać się może, iż większość obserwatorów zapomina o jednej fundamentalnej sprawie związanej z rejestrami rozproszonymi. Technologia ta, mimo błędnego przeświadczenia, nie jest rewolucją. Jest to zdecydowanie rozwinięcie istniejących już założeń i koncepcji. Kryptografia jest nauką starszą niż programowanie, a smart kontrakty zostały skonstruowane przez Nicka Szabo, nim na dobre zaczęto wysyłać e-maile. Nie możemy oczekiwać, że blockchain przyjmie się poprzez tzw. killer app. Winniśmy raczej patrzeć na jego rozwój jako długotrwały proces badawczy przeprowadzany metodą prób i błędów. Co więcej ani rozwiązania łańcucha bloków, ani kryptowaluty nie mogą działać niezależnie od istniejących regulacji prawnych, które w roku 2018 są nad wyraz wymagające. PSD2, MiFDI II, GDPR oraz IV AMLD – wszystkie te nowelizacje mają bezpośredni lub pośredni wpływ na rozwój technologii rejestrów rozproszonych.

Tomasz Kurowski, Luty 2018.

Źródła oraz Referencje

  1. http://www.digitaljournal.com/tech-and-science/technology/r3-blockchain-tech-could-make-its-enterprise-debut-this-year/article/514139 R3 o blockchain w 2018.
  2. http://www.hqla-x.com/ HQLA-x oraz współpraca z Cordą.
  3. https://nuco.io/media Projekt Nuco.
  4. https://betakit.com/nuco-raises-27-million-to-build-interoperable-blockchain-network/ Nuco i zbiórka kapitału.
  5. https://www.iso.org/committee/6266604.html Projekt standaryzacji blockchain przez ISO.
  6. https://www.finextra.com/pressarticle/71208/jpmorgan-implements-zcash-security-layer-into-quorum Quorum JPMorgan i partnerstwo z Zcash.
  7. https://www.nasdaq.com/article/ibm-and-the-blockchain-what-big-blue-did-in-2017-cm897297 IBM i projekty blockchain w 2017.
  8. https://www.ethnews.com/barclays-ubs-credit-suisse-seek-ethereum-blockchain-solution-for-mifid-ii-regulations UBS oraz platforma blockchain pod regulację MiFID II.
  9. https://www.hyperledger.org/announcements/2018/01/30/hyperledger-releases-hyperledger-sawtooth-1-0 Hyperledger Sawtooth 1.0 release.

 

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.