Bitcoinowy wehikuł czasu | Pierwszy portfel bitcoin

3 342

Dzisiejsi użytkownicy Bitcoin mają do dyspozycji szeroką gamę portfeli. W chwili, gdy powstał Bitcoin nie było jednak dużego wyboru. Właściwie to działał jedynie jeden portfel, który zaprojektował sam twórca sieci – Satoshi Nakamoto. Cofnijmy się w czasie by poznać historię pierwszego portfela bitcoin, który służył społeczności przez lata. Mam nadzieję, że ta podróż w czasie sprawi Wam przyjemność a dla niektórych będzie nostalgicznym wspomnieniem, podczas którego w niejednym oku zakręci się łezka wzruszenia…

pierwszy portfel bitcoin

Bitcoin-Qt – pierwszy portfel Bitcoin

Pierwszy portfel bitcoin był pełnym klientem. To oznaczało konieczność pobrania całego blockchaina w celu synchronizacji z siecią. W związku z tym, że początkowo w sieci Bitcoin nie było zbyt wielu transakcji, nie stanowiło to większego problemu. W 2012 roku nad Bitcoin-Qt pochylił się Vitalik Buterin, który skomentował portfel takimi słowami:

Ponieważ jest to pełny węzeł, klient musi pobrać cały (obecnie 6 gigabajtowy) łańcuch bloków, aby mógł działać, co może potrwać do kilku dni po pierwszym uruchomieniu klienta i od kilku minut do godziny za każdym razem, gdy uruchamiasz klienta później, jeśli nie pozostawiasz go w działaniu przez cały czas.

Przypomnijmy, że aktualnie rozmiar blockchain BTC zbliża się do 250 GB. Jak sami widzicie, od 6GB do 250GB oznacza ogromy wzrost w porównaniu do ruku, w którym wystartowała sieć.

bitcoin wallet
źródło: tutaj

„Nieszczęsny” wallet.dat

Satoshi rozpoczął pracę nad pierwszym portfelem Bitcoin równolegle z opracowaniem protokołu Bitcoin, a portfel Bitcoin-Qt został wydany w lutym 2009 roku. Klucze prywatne portfela Qt były przechowywane w pliku użytkownika pulpit zatytułowany „wallet.dat”. To stanowiło dla wielu problematyczną kwestię i zmorę osób, które przez lata mogły przypadkowo usunąć ten folder. Do tego dochodziło szkodliwe działanie złośliwego oprogramowania, które za cel obierało sobie właśnie ten folder, doprowadzając nieraz do nieszczęśliwej utraty BTC.

Portfel Satoshiego nie był jednak z natury niebezpieczny. W rzeczywistości, biorąc pod uwagę, że pojawiła się opcja utworzenia w pełni zaszyfrowanej kopii zapasowej, Qt był wysoce bezpiecznym portfelem przy założeniu optymalnej konfiguracji.

Kod źródłowy pierwszego portfela Bitcoin i początki miningu

Jeżeli weszliście w temat bitcoina przed 2014 z pewnością pamiętacie swoją pierwszą instalację Bitcoin-Qt.

Uważa się, że pierwsza wersja portfela Bitcoin-Qt – 0.1, została utracona do czasu, gdy w 2012 roku Hal Finney znalazł jego kod źródłowy na jednym ze swoich komputerów. Jesteście ciekawi, jak działał pierwszy portfel Bitcoin? Możecie go pobrać i uruchomić na PC. Plik readme.txt Satoshi dołączony do oprogramowania wyjaśnia:

Aby wesprzeć sieć przez uruchomienie węzła wybierz: „Opcje-> Generuj monety” i utrzymaj program otwarty lub zminimalizowany. Działa z priorytetem bezczynności, gdy żaden inny program nie korzysta z procesora. Twój komputer rozwiąże bardzo trudny problem obliczeniowy, który używany jest w blokach transakcji. Czas generowania bloku zmienia się za każdym razem, ale może to potrwać kilka dni lub miesięcy, w zależności od szybkości komputera i konkurencji w sieci.

Satoshi konstatuje:

To nie jest obliczenie, które musi się zaczynać od początku, jeśli go zatrzymasz i uruchomisz ponownie. Rozwiązanie można znaleźć w dowolnym momencie jego uruchomienia. W nagrodę za wsparcie sieci otrzymasz monety, jeśli uda ci się wygenerować blok.

bitcoin alpha
źródło: tutaj

Bitcoin Core

Chociaż funkcjonalność była ograniczona, portfel Qt miał kilka zaawansowanych funkcji. Oprócz wysyłania i odbierania monet oraz dołączania książki adresowej, umożliwił użytkownikowi cyfrowe podpisanie transakcji, co dowodzi, że bylismy właścicielem określonego klucza publicznego.

bitcoin core wallet

Począwszy od wersji 0.9.0, portfel Bitcoin-Qt stał się znany jako portfel Bitcoin Core, zgodnie z propozycją Gavina Andresena, który stwierdził, że rdzeń bitcoin” brzmi mocnie i rockowo, a to jest to, czego oczekuje się od czegoś, co ma stanowić kręgosłup sieci.

peter todd
źródło: tutaj

Użytkownicy Bitcoin mają dziś dostęp do szeregu przyjaznych dla użytkownika portfeli. Bitcoin Core jednak wciąż rośnie. Można go pobrać na Bitcoin.org.

bitcoin core
źródło: tutaj

Przetrwanie Bitcoin Core jest zasługą twórcy i twórców Bitcoin, którzy poświęcili niezliczone godziny na doskonalenie go w ciągu ostatnich 10 lat.

Komentarze