10 powodów dla nowych szczytów Bitcoina w 2017

Inwestycje Bitcoin zyskują na popularności. W jednym z wcześniejszych artykułów Coinidol.com, eksperci przewidywali że cena dobije do 3000 dolarów do końca grudnia 2017. Jednak już w czerwcu udało się osiągnąć ten szczyt.

Coinidol.com skontaktował się z grupa światowych ekspertów w dziedzinie kryptowalut, pośród których znajdują się między innymi topowi menadżerowie z Global Advisors Bitcoin Investment Fund PLC, Gemini Exchange, BNP Paribas, Société Générale, Alphabit.Fund .

Zostali zapytani o komentarz co do najbliższej przyszłości kursu Bitcoina i czy spodziewają się kolejnych wzrostów ponad barierę 3000 dolarów.

Legalizacja Bitcoina w 2017 w Japonii 

Jeden z głównych powodów ogromnego wzrostu w tym roku jest oficjalne uznanie Bitcoina jako waluty w Japonii. Japoński rynek kryptowalut rozkwita i wygląda na to że inne kraje również patrzą przychylniej na używanie kryptowalut w społeczeństwie.

Daniel Masters, dyrektor Global Advisors Bitcoin Investment Fund PLC:

“Określony przez nas w grudniu 2015 cel na 4400 dolarów do końca 2017 pozostaje bez zmian. Mogę powiedzieć, że powody ostatnich ruchów kursu są oczywiste. Głównie legalizacja w Japonii i Australii oraz większy niż przewidywany wolumen.”

Adam Norrie, Portfolio menadżer i doradca inwestycyjny Bitstocks, firmy z Londynu inwestującej w Bitcoiny powiedział, że ruch kursu może być przypisany kilku czynnikom. Przede wszystkim wymieniając zmianę sytuacji w Japonii.

“Japonia uznająca Bitcoina za prawny środek płatniczy. To był ogromny krok do przodu dla Bitcoina i pokazał nową drogę innym krajom, miał znaczenie na wpływ nowego kapitału na rynek.”

Juan J. Manini-Rios, CEO SHA256 Trading S.A, niezależnej firmy handlowej koncentrującej się na opracowywaniu i wdrażaniu algorytmów handlowych na rynkach Bitcoin, uważa że pod uwagę trzeba wziąć kilka czynników, które powodują szokujące ceny Bitcoina.

“W ostatnich tygodniach było dużo dobrych wiadomości dla Bitcoina. Warte uwagi są informacje o regulacji kryptowalut i zatwierdzeniu ich jako metody płatności w Japonii, oraz możliwość wyciągania środków z głównych chińskich giełd, które były zablokowane. Do tego zmiana jurysdykcji niektórych krajów, które do zeszłego roku trzymały twarde stanowisko teraz patrzą dużo przychylniej na kryptowaluty. Rosja jest jasnym przykładem takiej sytuacji po ostatnim spotkaniu Vladimira Putina z współtwórcą Ethereum Vitalikiem Buterinem. Rok 2017 przejawia się dużo przychylniejszymi regulacjami w porównaniu do 2016 i wcześniejszych lat.”

Mark Dukas, konsultant Bitcoin i Blockchain, handlujący kryptowalutami na BitcoinSmartMoney.com , powiedział:

“W ciągu ostatnich paru miesięcy widzieliśmy wielką akceptację w Japonii. Japonia przeszła przez “utraconą dekadę” w latach 90 i wczesnych 2000 a teraz została pionierem w przyjęciu przez mainstream. To pozwala ludziom zainteresowanym w alternatywnych metodach płatności na używanie Bitcoina. Napędza wzrost ceny przez ograniczoną podaż waluty w systemie. Kiedy przyjęcie przez mainstream łączy się z spekulacjami mamy ogromne ruchy kursu”

Brak podwójnego opodatkowania w Australii

Australijski rząd planował rozwiązanie problemu podwójnego opodatkowania kryptowalut przez kilka lat. Ostatecznie zdecydowano się oddalić podatek od dóbr i usług (GST) od zakupu wirtualnych walut, wraz z Bitcoinem, od lipca 2017.

Jonathan Millet, inwestor Bitcoin, CEO NEWSBTC, wskazuje na istotność tej decyzji.

“Pozbycie się podwójnego opodatkowania Bitcoina w Australii, legalizacja i zwiększone użycie i inwestycje w Japonii. Generalnie więcej środków wpływa do kryptowalut i dużo mówi się o skalowalności na koniec 2017. Australia dokona implementacji wkrótce podczas gdy Japonia również obniży podatki w lipcu.”

Handlujący kryptowalutami oczekują kolejnej fali wzrostu ceny na początku lipca. Właśnie wtedy australijskie firmy powiązane z blockchain i Bitcoin, które obecnie znajdują się za granicą rozważą wrócenie do domu.

Coraz więcej ICO porusza rynek

Pojawienie się na rynku wielu ICO sprawiło, że dziedzina inwestowania w kryptowaluty się wzmocniła. Kapitalizacja całego rynku kryptowalut przekroczyła już 100 miliardów dolarów i rośnie.

Adam Norrie powiedział Coinidol.com, że wpływająca nowa gotówka również jest powodem czemu cena Bitcoina wciąż rośnie.

“Kryptowaluty generalnie wzrosły w odniesieniu do ich kapitalizacji i nie miało to negatywnego wpływu na cenę Bitcoina. Pokazało to nam jak wspólna przestrzeń się rozrasta”

Malcolm Pallé, dyrektor zarządzający w MiningMaven i dyrektor niewykonawczy w Coinsilium, komentuje:

“Takie wahania nie są niczym niezwykłym kiedy tworzy się nowa klasa aktywów. Ropa ruszyła od zera do szczytu w czasie wojny, czy od 1864 kiedy pojawiły się nowe możliwości i zastosowania. Bardziej zaawansowani dla zrozumienia aktualnej atmosfery spekulacji, patrzą w kierunku podstaw fundamentalnych, które napędzają wzrost użytkowania i adaptacji kryptowalut.Dobrym punktem startowym byłby nowy pradygmat finansowania ICO, które przyciągają ogromną liczbę nowych osób do przestrzeni.”

Daniel Masters zaznacza:

“Wierzę, że jesteśmy świadkami powstania nowego sposobu używania wirtualnych środków, w tym Bitcoina. Od 2009 kiedy to uważano, że wirtualne środki mogą rozwiązać problemy z walutami. Z pojawieniem się prywatnych blockchainów zaczeliśmy widzieć rozwiązanie dla problemów w handlu i rozliczeniach. Teraz z pojawieniem się dynamicznego rynku ICO, przenieśliśmy się do nowej fazy gdzie wirtualne środki rozwiązują problem tworzenia kapitału”

Juan J. Manini-Rios, dodał:

“Musimy brać pod uwagę to, że kapitalizacja Bitcoina obecnie jest na poziomie poniżej 50% kapitalizacji wszystkich kryptowalut. Teraz bardzo dużo się dzieje w przestrzeni aktywów Blockchain. Oznacza to, że jest możliwe teraz zainwestowanie pieniędzy w aktywa z pewną dywersyfikacją, która by oczywiście była bardzo pomocna dla dużych inwestorów, którzy chcieliby uzyskać zwrot z inwestycji i rozłożyć ryzyko między walutami. Ponadto kryptowalutowe rynki instrumentów pochodnych powoli stają się rzeczywistością i dodają kolejny wymiar potencjalnym inwestycjom i strategiom inwestycyjnym, które mogą być wprowadzone. Kryptowaluty to teraz dużo więcej niż tylko Bitcoin, przez co są bardziej interesujące dla profesjonalnych handlowców i inwestorów.”

Chińskie giełdy wznowiły wypłaty

W lutym Ludowy Bank Chin, zainterweniował aby zablokować handel oparty na dźwigni i zerowym oprocentowaniu i narzucił inspekcje na giełdy. Krótko po tym kilka giełd kryptowalut wstrzymało wypłaty w USD. Jak wcześniej wspominano na Coinidol.com, od początku kwietnia 2017, klienci jednej z największych giełd nie mogli wypłacić Bitcoina na pieniądz FIAT z powodu problemów w tajwańskich bankach, które używała giełda do przesyłania środków. Następnie OKCoin.cn i kilka innych chińskich giełd wysłało wiadomość do użytkowników, oznajmiając, że od 18 kwietnia będą tymczasowo wstrzymane depozyty w USD.

Tymczasem w czerwcu, główne giełdy kryptowalut wznowiły działanie depozytów.

Adam Norrie zauważa, że ten fakt ma również wpływ na cenę Bitcoina:

“W końcu, bardziej aktualne wydarzenie to fakt, że chińskie giełdy wznowiły wypłaty depozytów i dlatego pewność handlujących w tym rejonie znowu wzrosła mając pozytywne działanie na cenę”

Wejście do mainstreamu

Wspomniane powyżej powody mają wpływ na popularyzację Bitcoina na świecie. Im więcej osób zna zalety waluty nowej ery, tym szybciej wchodzi ona do mainstremu.

Dell Jensen, deweloper wykopywania Bitcoinów i handlowiec komentuje:

“Jesteśmy wciąż w fazie wczesnej adaptacji tak więc niedługo będzie miało miejsce publiczna akceptacja. Ale to dopiero się zaczyna. Wierzę, że do 2018 cena Bitcoina skoczy do 4-5 tysięcy dolarów, z powodu przekraczania kolejnych barier.”

Mark Dukas wskazuje na rozprzestrzenianie się Bitcoina w nowych krajach i wśród nowych inwestorów i użytkowników.

“W pierwszej połowie 2017, pojawiły się nowe rynki z których inwestorzy przelewają pieniądze w szybkim tempie. Bitcoin ma praktyczne zastosowanie w wschodzących rynkach jak Brazylia czy Indie. Wraz z tym będziemy widzieć coraz więcej przyciąganych ludzi. Około 2500 osób w Indiach inwestuje każdego dnia w Bitcoina pomimo negatywnych opinii RBI”

Spekulanci kryptowalut wchodzą do gry

Z drugiej strony, ostatnie wahania ceny są często łączone przez ekspertów z spekulacjami na rynkach kryptowalut, szczególnie wśród Chińczyków i bańką nadmuchaną przez giełdy.

Joël Hubert, Software engineer z Otonomos, firmy zajmującej się zarządzaniem procesami z Ethereum.

“Widzimy nową falę wkraczających spekulantów. Osobiście typowałbym, że są to przyjaciele i znajomi tych, którzy już zainwestowali w kryptowaluty i teraz chcą dołączyć do “zabawy”.  Jest to poszerzenie rynku przez przekaz ustny ludzi z starego kręgu kryptowalut. Nowi nie mają konkretnej wiedzy o temacie i będą na przemian cieszyć się i płakać kiedy skończy się hossa. Myślę, że możemy zobaczyć skok kursu do 5000 dolarów tego lata – niektórzy mówili nawet o 10 000 dolarów ale wydaje mi się to naciągane. Wszystko w tym zakresie jest jednak prawdopodobne. Efekty wypłynęły dużo dalej poza Bitcoin na rynek altcoinów. Można wybrać dowolny wykres altcoina a znajdzie się kilka parabolicznych ruchów w ostatnim czasie.”

Daniel Kim, handlowiec z SFOX, platformy handlu dla przedsiębiorstw z narzędziami do handlu w postaci algorytmów dla firm i osób sprzedających i kupujących Bitcoiny. Były dyrektor sprzedaży instytucjonalnej w Gemini Exchange i asystent wiceprzewodniczącego z BNP Paribas, oczekuje dużej zmienności spowodowanej nowymi inwestorami i spekulantami wkraczającymi na rynek.

“Azja nadal prowadzi w zyskach ale Stany Zjednoczone nie są daleko w tyle. Wykładniczy zysk z inwestycji w wirtualne waluty ściągnął duże zainteresowanie nowych inwestorów i spekulantów. Przewiduję duże wahania w ciągu najbliższych 7 miesięcy na wszystkich wirtualnych walutach.”

Mattia Rizzi, ekspert blockchain z  Société Générale Corporate and Investment Banking, dzieli się jego osobistą opinią. Mówi, że to co teraz widzimy to bańka. Im bardziej cena rośnie tym więcej ludzi chce kupować i stąd szybki wzrost do 3000 dolarów.

„W ciągu najbliższych paru miesięcy przebijemy się przez 3000 dolarów i prawdopodobnie sięgniemy 4000 dolarów. Duży wolumen nadchodzi kiedy więcej ludzi myśli aby dołączyć. Oczywiście musimy się liczyć z tym czy 1 sierpnia będzie wprowadzony hard-fork. Jeśli tak to moim zdaniem cena może spaść do 1200-1500 dolarów. Niemniej wydaje się to mało prawdopodobne.”

Popyt ciągle rosnącej grupy inwestorów

Daniel Masters zauważa, że ma miejsce wzrost popytu w ciągle rosnącej grupie inwestorów. Uważają oni Bitcoin z przydatne zabezpieczenie podczas budowania swojego portfolio.

“Ten trend był oczekiwany, ale sądzę, że dotrze do mainstreamu szybciej niż się przewiduje. Dla przykładu, NASDAQ OMX podwoił swoje środki od stycznia do 100 milionów dolarów. W zeszłym tygodniu widzieliśmy ogłoszenie, że największy broker Wielkiej Brytanii przez swoją platformę online oferuje ETN (Exchange trade note).”

Stelian Balta, założyciel HyperChain Capital, zlokalizowanego w Singapurze funduszu wirtualnych środków, myśląc o firmach technologicznych z dziedziny blockchain powiedział.

“Myślę, że wzrost ceny ma miejsce przez pojawiające się środki z nowych instytucji. Wzrosła nie tylko cena Bitcoina ale wszystkich głównych walut wirtualnych. Osiągnięcie kapitalizacji 100 miliardów dolarów, przyciągnie więcej instytucji inwestujących i funduszy.”

Nathan Lands, współtwórca i CEO Binded, rozwijający firmę zajmującą się prawami autorskimi, używająca blockchaina do stworzenia permanentnego zapisu publikacji.

“Myślę, że jest to głównie napędzane przez fakt, że bitcoin okazał się być bardziej  żywotny niż oczekiwano (brak większych krachów i problemów technicznych). Poza tym mamy wzrost zainteresowania głównych korporacji i inwestorów. Podejrzewam, że wielu dużych graczy powoli sprawdza teren. Kurs bardzo prawdopodobnie skoczy do góry.”

Alexis Roussel, współzałożyciej Bity, brokera kryptowalut z Szwajcarii, handlującego Bitcoinami i Ethereum i zarządzający siecią bankomatów BTC.

“Ceny Bitcoina i Ether mają wciąż dużo miejsca do wzrostu, gdy aktywa starej gospodarki przenoszą się do kryptoekonomii. Jeśli chcą zainwestować w jakiś projekt, który ma sens w naszej nowej cyfrowej ekonomii, muszą oni tylko zaakceptować kryptowaluty jako środek płatności. Oczekujmy wtedy dużego ruchu środków i dużych ruchów cenowych. Przewiduj większy krach na rynku, który napędzi cenę do nowych wzrostów. Wciąż jednak nie będzie to faza masowej adaptacji – ta przyjdzie później.”

Inwestycje Bitcoin z małych rodzinnych biur i funduszy hedgingowych

Mattia Rizzi zaznacza, że zwiększone zainteresowanie blockchainem ze strony firm finansowych przyciąga inwestorów do kupowania kryptowalut(Santander, JP Morgan Quorum). Niemniej jednak, wierzy, że jest grupa biur rodzinnych i funduszy hedgingowych w Stanach Zjednoczonych, które zaczęły inwestować małe części swojego portfolio w Bitcoina co jest też ważnym powodem do wzrostu cen kryptowaluty.”

Mark Dukas dodaje:

“Rynek spekulacji jest siłą napędzającą te ruchy paraboliczne. Mamy świeżaków, handlarzy i bogaczy, którzy doświadczają FOMO (Fear of Missing Out). Wierzę w wzrost ceny wraz z wzrostem zastosowań Bitcoina. Zapewnia wartość tym, którzy jej potrzebują kończąc na byciu najlepszym cyfrowym środkiem jaki kiedykolwiek powstał.”

Liam Robertson, CEO Alphabit.Fund, pierwszego uregulowanego krypto funduszu na świecie, również uważa że hossa, która doszła do 3000 dolarów jest wskaźnikiem, że nowy kapitał wszedł na rynek. Poza tym jest to ogólnie wyższy stopień akceptacji kryptowalut wśród szerszej społeczności inwestujących.

“Każdy kto mówi z przekonaniem, że cena będzie wyższa lub niższa od tych poziomów w ciągu 7 miesięcy ten udaje, że zna odpowiedź. 15-30% wahania cen są całą frajdą z Bitcoinem i mogą się wydarzyć w każdym momencie. Jedyne co bym powiedział to moim zdaniem Bitcoin sięgnie po 10 000 dolarów i to wcześniej niż 2020.”

Ogromne szaleństwo mediów

Technologia stojąca za Bitcoinem – Blockchain – jest częściej i częściej używana w różnych dziedzinach zarządzania. Nowe projekty oparte o blockchain wchodzą na światowy rynek każdego tygodnia. Niemniej, akceptacja i zrozumienie nowych technologii finansowych jest niemożliwa bez reportaży w masowych mediach. To działa też na korzyść Bitcoina.

Juan J. Manini-Rios zaznacza, że ostatnio miało miejsce masowe szaleństwo mediów dookoła Bitcoina. Częściowo było to poprzedzone osiąganiem nowych szczytów.

„W tym roku Bitcoin i Ethereum pokazano wiele razy w mediach finansowych takich jak CNBC, Bloomberg, Forbes. Znalazły się one również w ogólnych przekazach medialnych. Jestem całkiem przekonany, że większość starych bitcoinowców ciągle dostaje wiadomości od rodziny i znajomych, że chcą dołączyć. Liczba ludzi zainteresowanych inwestowaniem w Bitcoina i kryptowaluty wzrosła dramatycznie. Mamy kilka wskaźników, które potwierdzają to założenie. Są to informacje z wyszukiwarki Google jak i wzrost liczby kont na głównych giełdach jak Poloniex, GDAX(Coinbase), Kraken i tak dalej. Większość tych giełd trudzi się aby za tym nadążyć za tym wzrostem. Niektóre przeżywają nawet krótkie okresy pogorszenia jakości usług.”

Wzrost trudności kopania

Mattia Rizzi powiedział, że pomiędzy powodami stojącymi za ceną Bitcoina możemy zaobserwować wzrost trudności kopania. Przekroczyła ona już 700,000,000,000 i rośnie.

Vladimir Lialine, założyciel  Twixsoft, firmy handlującej i wykopującej Bitcoiny, deweloper rozwiązań bankowych opartych na Blockchain i założyciel Honeypotz, wskazuje, że trudność wzrosła ogromnie i górnicy muszą być wynagrodzeni za przetwarzanie transakcji.

Dodał, że cena będzie rosnąć i wymienił 10 powodów.

  1. Z powodu braku płynności, przewidywanie cen jest bardzo trudne
  2. Szybka adaptacja płatności Bitcoin w Japonii
  3. Duży trend wzrostowy Blockchain i kryptowalut
  4. Bitcoin to  wzorzec i punkt odniesienia
  5. Bitcoin wchodzi do mainstreamu
  6. Trudność kopania wzrosła ogromnie, górnicy muszą dostać wynagrodzenie
  7. Zmienność pozostaje na swoim miejscu
  8. Duży trend wzrostowy z głębokimi spadkami
  9. Ograniczona podaż
  10. Przeciążenia sieci

Źródło: „10 Reasons for Bitcoin Price To Grow To New Heights in 2017” Coinidol.com

coinidol.com

Komentarze