Wellington Management Chce Kryptowalut

Rynek coraz bardziej stabilny

Z każdym mijającym tygodniem konsolidacja na rynku kryptowalut nabiera na sile. Cena Bitcoina, największa z walut cyfrowych, zdaje się oscylować w okolicach 10,000 dolarów. Natomiast Ethereum za aktualny pułap stabilności obrało kwotę około 1,000 dolarów. Jednakże pomimo kontynuacyjnego trendu niskiej zmienności cen, jest zdecydowanie za wcześnie, aby jasno mówić o dojrzewaniu rynku kryptowalut. Natomiast pozytywnym efektem ograniczenia niezdrowych wahań notowań walut cyfrowych jest coraz większe zainteresowanie nimi ze strony największych graczy rynku finansowego. Ostatnim z wielkich, który jawnie zainteresował się wejściem w pole walut cyfrowych, jest Wellington Management – amerykański potentat rynku funduszy inwestycyjnych. Kilka dni temu firma wydała podsumowanie wewnętrznego badania traktującego o potencjalnych korzyściach świadczenia usług inwestycyjnych opartych o kryptowaluty.

Wellington – finansowa elita

Aby zrozumieć, jak znaczącą informacją jest decyzja Wellingtona o gruntownym badaniu i dostosowania swoich usług pod rynek kryptowalut. Należy zbadać pozycję firmy na mapie gigantów świata finansów, a ta jest zdecydowanie w ścisłej czołówce licząc liczbą zarządzanych aktywów. Współcześnie Wellington posiada biura praktycznie na całym świecie. Między innymi w Chicago, Bostonie, San Francisco, Sydney, Hong Kong, Londyn, Tokio, Singapur, Zurych i Luksemburg. Pełna lista 15 największych firm zarządzających aktywami finansowymi dla wielu z czytelników może wydawać się praktycznie całkowicie obca. Z pewnością wybija się tu nazwa J.P.Morgan, którą wiele osób kojarzy poprzez postać Jamiego Dimona. Dyrektora zarządzającego tego amerykańskiego banku, który kilkukrotnie wyrażał negatywne opinie o kryptowalutach, by finalnie przyznać, iż się mylił. Znajdziemy tam także Fidelity Investment, które od trzech lat organizuje coroczną świąteczną zbiórkę charytatywną w kryptowalutach. Na uwagę zasługuje także Goldman Sachs, który pod koniec roku 2017 rzekomo ogłosił, iż w roku 2018 rozpocznie działalność wewnętrznego zespołu handlującego kryptowalutami. Pełna czołowa piętnastka firm finansowych pod względem zarządzanych aktywów, w znakomitej większości są to fundusze inwestycyjne, prezentuje się następująco:

Top 15 firm zarządzających aktywami finansowymi
  1. BlackRock, Wielka Brytania – 6.06 tryliona dolarów zarządzanych aktywów.
  2. Vanguard Asset Management, Stany Zjednoczone – 4.62 tryliona dolarów zarządzanych aktywów.
  3. State Street Global Advisors, Stany Zjednoczone – 2.90 tryliona dolarów zarządzanych aktywów.
  4. Fidelity Investments, Stany Zjednoczone – 2.64 tryliona dolarów zarządzanych aktywów.
  5. BNY Mellon Investment Management, Stany Zjednoczone – 1.88 tryliona dolarów zarządzanych aktywów.
  6. P. Morgan Asset Management, Stany Zjednoczone – 1.83 tryliona dolarów zarządzanych aktywów.
  7. PIMCO (Pacific Investment Management Company), Stany Zjednoczone – 1.74 tryliona dolarów zarządzanych aktywów.
  8. Capital Group, Stany Zjednoczone – 1.73 tryliona dolarów zarządzanych aktywów.
  9. Prudential Financial, Stany Zjednoczone – 1.49 tryliona dolarów zarządzanych aktywów.
  10. Goldman Sachs Asset Management International, Stany Zjednoczone – 1.38 tryliona dolarów zarządzanych aktywów.
  11. Amundi, Francja – 1.34 tryliona dolarów zarządzanych aktywów.
  12. Legal & General Investment Management, Wielka Brytania – 1.24 tryliona dolarów zarządzanych aktywów.
  13. Wellington Management International, Stany Zjednoczone1.5 tryliona dolarów zarządzanych aktywów.
  14. Northern Trust Asset Management, Stany Zjednoczone – 1.1 tryliona dolarów zarządzanych aktywów.
  15. Nuveen, Stany Zjednoczone – 1.04 tryliona dolarów zarządzanych aktywów.

Jak wskazuje powyższe zestawienie, każda z firm finansowych w pierwszej piętnastce posiada kapitał inwestycyjny większy niż trylion dolarów. Zdecydowana większość klientów obsługiwanych przez przedsiębiorstwa jak Wellington Management czy State Street to klienci instytucjonalni bądź tzw. NHWI (High-Net-Worth Individuals). Pod akronimem NHWI kryją się osoby fizyczne, których majątek przekracza milion dolarów w aktywach płynnych. W polskiej nomenklaturze przyjąć możemy, iż aktywami najbardziej płynnymi są wszystkie zaliczane do aktywów obrotowych. Zdarza się także, iż wyróżnia się grupę Ultra High-Net-Worth Individuals, których szybko zbywalny kapitał wynosi ponad 30 milionów dolarów. Na całym świecie klientela reprezentującą tę grupę to tylko 225 tysięcy osób. Aczkolwiek znamienitym jest fakt, iż posiada ona około 15% światowego bogactwa. Jest to zadem idealna grupa odbiorców wysublimowanych i kapitałochłonnych inwestycji jak fundusze inwestycyjne i instrumenty finansowe oparte o kryptowaluty.

Raportowe clou

Z pewnością najważniejszym aspektem poruszonym w raporcie Wellingtona jest fakt, iż ta amerykańska firma w pełni dostosowała swoje systemy informatyczne do obsługi instrumentów finansowych związanych z walutami cyfrowymi. Analitycy jasno potwierdzili gotowość swoich platform tradingowych do kupna i sprzedaży instrumentów pochodnych, gdzie aktywem bazowym jest Bitcoin. Nadrzędnym czynnikiem obligującym do przeprowadzenia takich transakcji jest jasna i wyraźna wola danego inwestora chcącego wejść w rynek kryptowalut. Cieszyć może bardzo merytoryczny i obiektywny ton podsumowania badaczy Wellingtona. Podkreślają oni, iż kryptowaluty, jak każde inne aktywo, swoją cenę bierze z relacji podaży i popytu. Poruszają także kwestie, iż pewne cechy walut cyfrowych (jak ograniczona inflacyjność) mogą być bardzo atrakcyjne dla szerokiej rzeszy inwestorów. Wskazano także różnice pomiędzy kryptowalutami, a akcjami czy obligacjami podkreślając brak stałych przepływów przychodowych z racji posiadania ich w portfolio. Waluty cyfrowe, przeciwnie do akcji i obligacji, nie wypłacają ani odsetek, ani dywidend. Wellington rozszerza samo pojęcie kryptowalut, jako krypto aktywów, zbiór nadrzędny nad walutami cyfrowymi, który można podzielić na trzy części:

  1. Środki przechowywania wartości / nośniki jej wymiany. Przykłady: Bitcoin, Litecoin, Monero, Dash, Zcash
  2. Platformy, na których można budować inne zdecentralizowane aplikacje, np. Ethereum, Ripple, NEO
  3. Aplikacje działają na zdecentralizowanych platformach, np. Filecoin (przechowywanie danych), Augur (rynki prognostyczne)

Bitcoin w odwrocie

Amerykański Behemot finansowy podkreśla także trend z ostatnich miesięcy, kiedy to Bitcoin znacząco tracił na udziału w rynku kryptowalut. W marcu 2017 kapitalizacja Bitcoina stanowiła 90% całej wyceny walut cyfrowych, dzisiaj jest to tylko około 35%. Wskazano także, iż początek roku 2018 to pokaźna korekta w wycenie wszystkich głównych kryptowalut.

Kapitalizacja rynkowa wybranych kryptowalut w latach 2013-2018 w miliardach dolarów. Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu w języku angielskim udostępnionego przez Wellington.

Ciekawym jest fakt, iż badacze Wellington podkreślają bezpieczeństwo kryptowalut od strony technicznej. Natomiast dodają, iż punktem najbardziej narażonym na włamania i atakami jest miejsce ich wymiany – giełdy kryptowalutowe. Przykładem przytoczonym, by podkreślić niebezpieczeństwa związane ze słabą infrastrukturą giełd jest kradzież XEM wartych 530 milionów dolarów z japońskiego Coincheck. Jeżeli chodzi o rynek funduszy inwestycyjnych to Wellington informuje, iż fundusze hedgingowe już posiadają portfele i wehikuły oparte o kryptowaluty.

Przezorny, lecz aktywny

Firma Wellington zdecydowanie podkreśla, iż do tematyki kryptowalut, jako celu inwestycyjnego podchodzi z duża dozą ostrożności. Nie oznacza to jednak, iż blokuje rozwój tej gałęzi finansów. Wręcz przeciwnie, przedsiębiorstwo szuka zysku poprzez inwestycje pośrednie w firmy, które zajmują się rozwojem blockchain i walut cyfrowych. Przykładowo producentów układów scalonych i graficznych, które są później wykorzystywane w urządzeniach do kopania monet wirtualnych. Autorzy raportu akcentują, iż Wellington dopiero rozpoczyna proces badawczy kryptowalut, a wszystkie efekty prac zespołu zostaną publicznie udostępnione. Ostatnie wydarzenia wskazują, iż możemy mówić o odwilży w relacjach na linii walut cyfrowych i światowej finansjery. Niespełna dwa tygodnie temu J.P.Morgan wydał podobną i równie merytoryczną publikację traktującą o kryptowalutach.

Tomasz Kurowski, Marzec 2018.

Źródła oraz Referencje

  1. https://www.ipe.com/reports/special-reports/top-400-asset-managers/top-400-asset-managers-2017-a-new-improved-business/www.ipe.com/reports/special-reports/top-400-asset-managers/top-400-asset-managers-2017-a-new-improved-business/10019291.fullarticle – lista top 400 asset managerów na świecie.
  2. https://www.wellington.com/en/insights/cryptoassets-blockchain-investors-guide/ – raport kryptowalutowy firmy Wellington
  3. https://www.newsbtc.com/2018/03/01/1-trillion-investment-group-eyes-up-cryptocurrency/ – Wellington wchodzi w kryptowaluty
  4. https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-03-01/this-1-trillion-money-manager-just-joined-the-crypto-frenzy – Bloomberg potwierdza informacje prasowe
  5. https://www.wealthx.com/report/exclusive-uhnwi-analysis-the-world-ultra-wealth-report-2017/ – badanie klientów klasy premium  i ultra-premium
Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!