Stokarz czyta rynek #9 – Rzeźnia bitcoinowych byków

Analiza techniczna BTC

Wczorajszy wieczór okazał się być prawdziwą ucztą dla kryptowalutowych niedźwiedzi. Na kolację podano ponad $600 milionów USD zlikwidowanych pozycji LONG.

Stokarz czyta rynek #9 - Rzeźnia bitcoinowych byków - Likwidacje
600 milionów USD w pozycjach LONG zlikwidowane.

Chodź kurs największej kryptowaluty spadał na całym świecie, prawdziwa rzeźnia odbyła się na popularnej platformie oferującej grę na kursie Bitcoina przy pomocy dźwigni finansowej – BitMEXie. W pewnym momencie, różnica pomiędzy ceną XBT (kontrakt BTC/USD na MEX), a BTC wynosiła 200USD(-).

Panika na rynkach Futures i Coinbase

Panikę dało się również odczuć na rynkach Futures – marcowe kontrakty na BTC, w pewnym momencie, wyceniane były 7% poniżej wartości spot. Przez prawie godzinę, arbitrażyści doświadczyli prawdziwego raju, pełnego niesamowicie lukratywnych okazji.

Od niepewności inwestorów i spekulantów nie uchowały się nawet potężne giełdy oferujące możliwość wymiany BTC do walut, takich jak USD i EUR. W pewnym momencie, spread na giełdzie Coinbase sięgał kilku procent. Orderbook został całkowicie pozbawiony zleceń, market makerzy wycofali całą oferowaną przez nich płynność, co skutkowało szybkimi, nawet 10% zmianami kursu Bitcoina.

Stokarz czyta rynek #9 - Rzeźnia bitcoinowych byków

I tak nic nie przebije tego co wydarzyło się na parze BTC/EUR. Rynek na handel Bitcoinem w stosunku do europejskiej waluty dosłownie wyparował. Wahania ceny, w ciągu kilkunastu minut, sięgnęły 21%.

Stokarz czyta rynek #9 - Rzeźnia bitcoinowych byków

Dzienna zmienność znów rośnie!

Dla wszystkich malkontentów mówiących o braku emocji na rynkach kryptowalut przez ostatni miesiąc, dzienna zmienność kursowa wzrosła o 330%.

Stokarz czyta rynek #9 - Rzeźnia bitcoinowych byków
Wskaźnik dziennej zmienności na kursie BTC.

Wśród strachu i ogólnej paniki, pieniądze czekały na tych najszybszych i trzeźwo myślących.

Wczorajszy spadek w liczbach

Wyjście z trzymiesięcznej konsolidacji musiało zakończyć się dramatycznie dla jednej ze stron. Dramat, tym razem, okazał się tragiczny dla rynkowych byków, grających na wzrosty. Ponad $600 milionów USD pozycji LONG zostało całkowicie zlikwidowanych. To jeszcze nie wszystko, ponieważ musimy do tej zawrotnej sumy doliczyć kolejne dziesiątki milionów straty dla byków, z powodu aktywowanych zleceń zabezpieczających Stop Loss.

Stokarz czyta rynek #9 - Rzeźnia bitcoinowych byków
1.5 miliarda dolarów wolumenu w czasie jednej godziny!

Kaskadowe likwidacje, jak i aktywacja zleceń stop loss, sprawiły, że zobaczyliśmy rekordową świecę godzinową, w czasie której łączny wolumen na BitMEXie wyniósł $1.5 miliarda dolarów! Open Interest, czyli ilość wszystkich otwartych kontraktów terminowych, spadł o ponad 20%.

Bitcoin Open Interest

Anomalie rynkowe czy okazje dla wytrwałych?

Mała płynność i niewielka ilość zleceń w księgach giełd wczoraj dała się odczuć jak nigdy dotąd. Chodź w porównaniu do zakresu spadku niektóre pary nadal pozostały płynne, a uczestnicy rynku mogli nadal zawierać transakcje po uczciwej cenie, niektóre rynki kryptowalutowe dosłownie oszalały. Zdecentralizowana giełda Binance DEX, oferująca parę BTC do stablecoina BUSD (odpowiednik USD wykreowany przez Binance), doświadczyła niecodziennych fluktuacji.

Szczęśliwcy bowiem, mogli zakupić na niej Bitcoina za nieco ponad $1800 USD. Jak widać Ci, co wieszczyli spadki BTC poniżej $2000 mieli rację!

Co o kursie Bitcoina mówi nam Analiza Techniczna

Pierwsze wzmianki o malejącej sile kupujących możecie znaleźć na łamach poprzednich artykułów tej serii:

Stokarz czyta rynek #4 – Dziwny Bitcoin i Ethereum BIG SHORT

Stokarz czyta rynek #5 – Kampania Ethereum BIG SHORT

Polecam zapoznać się z tymi artykułami, gdyż prezentują one ciekawą historię kursu wyrażanego jako rosnąca nierównowaga między rynkowym popytem, a podażą. Dowiecie się w nich jak zmieniał się Funding na parach BTC, za co odpowiada i jak mógł być interpretowany.

Prawdziwy czarny scenariusz, dostrzegając burzowe chmury zbierające się nad kursem BTC, zaprezentowałem tydzień temu:

Stokarz czyta rynek #8 – Strategia pod przyszłoroczny Bitcoin Halving

Przypomnijmy, że zeszłotygodniowa strategia opierała się na dwóch prostych sygnałach:

  1. Wygląd świec miesięcznych – krótkie body i długie knoty, znak, że kurs nie może przebić ważnych oporów cenowych.
  2. Tygodniowy wykres BTC – pokazujący jasno słabnącą siłę rynkowych byków.

Opuszczenie 3 – miesięcznej konsolidacji

Wyjście dołem z trzymiesięcznej konsolidacji jest… niedźwiedzie! Nie zapominajcie o tym. Chodź poziomy takie jak okolice $6400, $7400, $8000 mogą okazać się dołkiem, nie lekceważyłbym scenariusza długoterminowej zmiany trendu. Dopóki kurs nie powróci ponad okolice $11 000 USD, nie ma powodów do krótko i średnioterminowego bycia bykiem.

Chodź nadal pozostaje długofalowo za wzrostami i myślę, że nadchodzące miesiące stworzą nam ciekawą okazję do zakupu bitcoinów przed nadchodzącym Halvingiem, w najbliższych tygodniach, wszystkie większe podjazdy kursu zamierzam shortować. Inwalidacją tej strategii, tak jak już mówiłem, będzie przebicie poziomu $11 000 USD. Zamierzam również skupować BTC w momencie kiedy kurs (jeśli doświadczymy dalszych spadków) natrafi na silne tygodniowe wsparcia.

ReAkumulacja na kursie BTC

Oprócz krótkoterminowego shortowania większych odbić i kupowania silnych tygodniowych wsparć (jeśli będę widział, że spełniają swoją rolę), nadal trzymam się strategii długoterminowej, czyli wystąpienia kilkumiesięcznej reakumulacji przed przyszłorocznym Halvingiem. Aktualizując wykresy z zeszłego tygodnia:

Nie wiele się zmieniło. Pełny obraz będziemy mieli dopiero za kilka miesięcy, niemniej weszliśmy właśnie w poziom tygodniowego OrderBlocka. W 2018 roku, podobna formacja świecowa, posłużyła cenie za silne wsparcie, od którego kilkukrotnie odbijał kurs. Myślę, że podobną sytuację możemy mieć i tym razem, w zakresie $6000 – $8000 (w zależności od tego gdzie finalnie zatrzyma się ruch spadkowy).

Chodź na to jeszcze za wcześnie, nie zdziwi mnie, jeśli kurs w tym przedziale okaże się być niezwykle chaotyczny i zmienny.

Nowe strategie w obliczu spadków Bitcoina

Oprócz kontynuacji starej strategii, chciałbym Wam również zaprezentować dwie nowe możliwości, które moim zdaniem warto mieć na uwadze.

Pierwszy z nich to coś dla rynkowych misiów. Zakłada średnioterminową zmianę trendu na spadkowy. W takim wypadku, nasz tygodniowy OrderBlock może nie zadziałać. Jeśli zobaczycie, że wykres utworzył formację Dołka, Niższego Szczytu, Niższego Dołka – oznacza to, że z trendu wzrostowego przeszliśmy w spadkowy.

Drugi pomysł to szybka kontynuacja wzrostów. Bitcoin po maksymalnie kilku dniach odbija od strefy popytu na poziomie $8000 USD, po czym przebija $11 000 USD i cały czwarty kwartał tego roku to kontynuacja wzrostów. W takim wypadku, powinniśmy zajmować głównie pozycje LONG. Scenariusz wchodzi w grę wraz z przebicie 11k.

Podsumowując, mamy trzy opcję (wraz z dodaną do nich wartością prawdopodobieństwa wystąpienia, w mojej subiektywnej ocenie):

  1. ReAkumulacja – 50%
  2. Zmiana Trendu – 35%
  3. Kontynuacja wzrostów – 15%

Bitcoin Funding – pułapka na longi

Jeżeli nie wiecie czym jest Funding, śpieszę z pomocą. Jest to statystyka mówiąca, kto komu płaci trzymając określoną pozycję na kontraktach terminowych na BitMEXie, Deribicie, ByBit, FTX (dotyczy wszystkich giełd oferujących Perpetual Swap). Uproszczając, jeśli Funding jest negatywny to osoby posiadające pozycję krótką (SHORT) na BTC płacą tym z długą (LONG), a jeśli pozytywny to odwrotnie.

Na poniższy wykresie, wartość przedstawiona na zielono to pozytywny Funding, czyli LONGi płacące SHORTom, a na czerwono to negatywny.

Śledzenie długoterminowych zmian w wartości Fundingu

Długoterminowe zmiany w Fundingu pozwalają nam na obserwowanie zmieniającej się siły popytu i podaży. Jak możecie zauważyć, w ekstremach wartości fundingu, za każdym razem następował szczyt. Wiąże się to z prostym faktem – trzymanie długich pozycji stawało się zwyczajnie zbyt kosztowne. Wartość kapitału płacona przeciwnej stronie transakcji pochłaniała zyski z rosnącego kursu. Duzi gracze zaczynali więc wyprzedawać swoje pozycje w celu obniżenia kosztów. Kurs zaczął spadać.

Wczoraj, Funding sięgnął nieprawdopodobnie negatywnych wartości. Sprowadza nas to odpowiedzi na kolejne pytanie:

Kiedy warto kupować DIP na BTC?

Najlepszym momentem byłoby miejsce silnego wsparcia połączone z bardzo negatywnym Fundingiem. Macie wtedy pewność, że od strony kosztów, nieopłacalne jest trzymanie krótkiej pozycji, zatem możliwe jest, że to dołek i kurs Bitcoina odbije.

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze