Stokarz czyta rynek #1 – weekendowe zmagania Bitcoina

Panie i Panowie. To już oficjalne. Z dumą ogłaszam, że czas tych przebrzydłych niedźwiedzi dobiegł końca. Po dwóch latach ucisków, poniżania i niepowodzeń, wreszcie możemy zaczerpnąć w nozdrza świeżego letniego powietrza i z dumą wykrzyczeć – HODL Bitcoin!

Czas otwierać szampany, polać najdroższe wino i wnieść wytworne potrawy. A wy, co stoicie z boku, czujecie mrowienie? Oj tak, właśnie tak, muzyka dla naszych, hodlerczyć uszu. To FOMO, strach przed tym, że ominie Was zabawa. Karnawał trwa w najlepsze, wszyscy będziemy bogaci!

To wy nie wiecie? Pff, sądziłem, że patrzymy wszyscy na ten sam rynek. A jednak wasze oczy nijak nawykły do byczej zieleni i dalej widzicie spadki. Spieszę z pomocą w celu wyjaśnienia zaistniałem sytuacji, w której to widzicie mnie, starego weterana, tak podekscytowanego.

Pozwólcie Państwo, że przedstawię: Golden Cross! W tych stronach zwany potocznie złotym krzyżem. Jego występowanie jest tak rzadkie, że gdy tylko się pojawił, dziennikarzom kazano oderwać się od swojej obecnej pracy i, niczym przy gwieździe betlejemskiej, zwiastować dobrą nowinę.

Ostatni raz, kiedy Golden Cross – ta bycza kometa, pojawił się na wykresie, mieliśmy 2016. To co nastało później, nazywane jest przez krypto historyków, najwspanialszym rynkiem byka w historii nowożytnej.

Po tym nieco humorystycznym wstępie, chciałbym zaprosić Was do tygodniowego podsumowania kursu Bitcoina i czołowych kryptowalut. Jako że, jest to mój pierwszy dzień w tej pracy! Serdecznie prosiłbym o pozostawienie opinii na temat formy analizy w komentarzach. Pozwoli nam to lepiej poznać serca czytelników Bithub. Jest to o tyle ważne, że dla siebie tego w końcu nie piszę.

Analiza techniczna kursu Bitcoina – byku byku pokaż rogi

Spójrzmy więc co dobrego u Bitcoina słychać. Część z Was może słusznie zauważyć, że wykres jakim się posługuję, wbrew intuicji pochodzi z giełdy instrumentów pochodnych opartych na Bitcoinie – Bitmex.

Dlaczego? Gdyż derywatywy na MEXie odpowiadają za średnio $5 miliardów USD dziennego wolumenu Bitcoina. Zwróćcie również uwagę, że jako zabezpieczenia na Bitmexie używa się samego Bitcoina. Zatem za każdym dolarem wolumenu, stać musi realny Bitcoin. Więcej przeczytać możecie w ramach FTX – Global Volume Monitor, narzędziu śledzącemu realny wolumen na giełdach kryptowalut (tak, uprzedzając pytanie, raport Bitwise głoszący, że 95% całościowego wolumenu na giełdach krypto jest nieprawdziwa, pomijał wiele ważnych czynników i w finalnie był przez to w błędzie).

W tym momencie mamy sytuacji, kiedy  to giełdy spot  (czyli te, dzięki którym kupujemy lub sprzedajemy Bitcoiny za tradycyjne waluty – jak Coinbase i Bitstamp) dopasowywane są na potrzeby kursu widniejącego na Bitmexie.

Wykres miesięczny

Stokarz czyta rynek #1 - weekendowe zmagania Bitcoina - wykres miesięczny
Wykres miesięczny XBT/USD

Spoglądając na wykres w ujęciu miesięczny dostrzec możemy 4 kluczowe rzeczy.

  • Radziłbym całkowicie zignorować obecny wygląd dopiero formującej się świecy. Mamy początek miesiąca i nie sugerowałbym się jej aktualnym, pro-wzrostowym wyglądem.
  • Dla byków, kluczowe byłoby przebicie okoli 13 800 USD i zamknięcie świecy miesięcznej w tym miejscu.
  • Dla czekających na spadki, solidnymi strefami podaży będą okolice zeszłorocznej lipcowej świecy, która nie dała rady przebić poziomu 7 600 USD i zanegować dramatycznych spadków.
  • Ostatnią ze świec możemy nazwać SFP – Swing Failure Pattern. Jest to specyficzna formacja świecowa wskazująca na niezwykle ważną rzecz – kurs nie był w stanie przebić okolic poprzedniego lokalnego szczytu (stąd ten długi wick) i finalnie cena spadła. Zazwyczaj wskazuje to na słabnięcie dotychczasowej siły byków, które to od pół roku pchały cenę do góry swoimi potężnymi rogami, wprawiając w osłupienie tysiące ludzi. Jeśli chcecie nauczyć się więcej o SFP, zajrzyjcie do tego filmu (dostępne są polskie napisy!): Trading the Swing Failure Pattern

Natomiast nie zaznam spokoju, jeśli nie wspomnę o kluczowej dla Bitcoina rzeczy. Dane historyczne pokazują, że jego trendy są niesamowicie silnie. Kiedy już zaczniemy spadać, trwa to długie miesiące. Tak samo w przypadku wzrostów. Bitcoin to naprawdę globalny fenomen jeśli chodzi o rodzaj aktywa, kiedy to cała generacja chciałaby go mieć. Dlatego nie zdziwi mnie, chwilowa konsolidacja i dalszy rajd w górę. Na to również powinniśmy być przygotowani i nie bać się kupić drożej, jeśli kurs wskazywać będzie na dalsze wzrosty (w tym wypadku, byłoby to silne zamknięcie miesięcznej świecy w okolicach 13 800 USD. Ale nawet zamknięcie miesięcznej świecy powyżej otwarcia poprzedniej świecy, którą określiliśmy jaką SFP, czyli granice 10 760 USD – byłoby sygnałem, że nasze główne uprzedzenie (z ang. bias) powinno być bycze.

Wykres tygodniowy

Stokarz czyta rynek #1 - weekendowe zmagania Bitcoina - wykres tygodniowy
Wykres tygodniowy XBT/USD

Spójrzcie dokładnie na narysowany przeze mnie kanał. Są to najważniejsze obszary w skali makro. Dla bardzo zachowawczych i długoterminowych graczy, przebicie jego górnego ograniczenia w skali tygodniowej byłoby sygnałem do zakupu. Środek kanału to obszar, w którym, jak wskazuje Price Action – czyli ruch ceny, możemy spodziewać się wielu turbulencji.

Dolne ograniczenie kanału służy nam jako solidne wsparcie dla potencjalnie opadającego kursu. Jego znaczące przebicie było dla byków katastrofalne. Gdzie natomiast postawiłbym się jako konserwatywny kupiec, chcący skorzystać z nadchodzącego halvingu na BTC?

Zielony obszar oraz, tak jak już wyżej wskazałem, jeśli zobaczymy zamknięcie świecy tygodniowej ponad górnym ograniczeniem kanału – czyli okolice 14 000 USD.

W skali tygodniowej zwróćcie jeszcze uwagę na dwie czarne świece (na moim czarno/białym wykresie odpowiednik czerwonych, spadkowych), które swoimi wickami „atakowały” zaznaczony na czerwono obszar. Mówią nam one, że czerwony obszar, dotychczas, był strefą silnego sprzedawania BTC. Dlatego jej przebicie jest dla byków kluczowe.

Wykres dzienny

Stokarz czyta rynek #1 - weekendowe zmagania Bitcoina - wykres dzienny
Wykres dzienny XBT/USD

Zaopatrzeni w wiedzę, którą przekazałem wam w ramach analizy formacji miesięcznych i tygodniowych, znając tym samym ogólne nastawienie jakie powinniśmy mieć w skali makro do kursu Bitcoina, spróbujcie spojrzeć na zaprezentowany przeze mnie wykres dzienny i zadać sobie pytania:

  • Jakie najważniejsze poziomy powinienem obserwować?
  • Gdzie chcę być kupującym, a kiedy mogę sprzedawać z wysokim prawdopodobieństwem powodzenia?
  • Jaki jest ogólny wielomiesięczny trend Bitcoina i jakie powinno być przez to moje nastawienie + czy czekają nas fundamentalnie znaczące wydarzenia, które mogą spowodować zwiększony popyt/podaż na BTC w skali globalnej?

A teraz humorystycznie:

10 powodów dla których nie powinieneś grać na Bitmexie w skali 5m jeśli nie jesteś doświadczonym traderem.

Stokarz czyta rynek #1 - weekendowe zmagania Bitcoina - Bitmex
Na przedmieściach Bitmexu, nie jeden rewolwerowiec stracił wszystkie palce.

Każdy z tych brutalnych ruchów ceny, z wielkim prawdopodobieństwem wyrzuciłby cię z pozycji.

Jak można rozgrywać takie ruchy? Tego dowiecie się za tydzień, a teraz chciałbym zaprezentować jedno z tego typu krótkoterminowych zagrań:

26.07

Przełamanie diagonala spadkowego, runup do low z poniedziałku, szybka negacja wraz z dystrybucją na LTF, spadek w kierunku liquidity pool, długi wick z masywnym wolumenem kapitulacyjnym, na którym wywaliły się zarówno longi jak i późni shorterzy. Pomysł na long z bardzo wysokim R/R:

Stokarz czyta rynek #1 - Bitmex
Początkowy pomysł na trade – Bitmex

27.07

Rozegrane prawie idealnie. Target minął się o 20$, niemniej wyszedłem na czubku tej drugiej, spadkowej świecy, zatem udało się zebrać prawie 5% ruchu. Jak ważne jest zamykanie pozycji, kiedy okaże się, że mamy rację i trzymanie się planu, widać na obrazku. Gdybym nie wyszedł z pozycji, nie dość, że straciłbym cały zysk, to jeszcze zaliczyłbym stratę.

Stokarz czyta rynek #1 - Bitmex 2
Efekt końcowy i zebranie zysku w odpowiednim momencie.

O altcoinach słów kilka

Nie oszukujmy się. Nie ważne ile fundamentalnych analiz altcoinów zrobisz, ich rynek jest nadal w trendzie spadkowym. Justin Sun, twórca i CEO TRON udowodnił w ostatnim czasie, że możesz nawet wydać $4 miliony USD na obiad i pogaduszki z samym Warrenem Buffetem, a to i tak nie uratuje twojego shitcoina. Dopiero po czasie zdaliśmy sobie sprawę, że ICO mania 2017 roku zrobiła z większości z nas (w tym oczywiście mnie) bandę głupków. Na sumie błędów uczy się człowiek, zatem zachęcam serdecznie do opuszczenia ram paradygmatu o wyższości altów nad BTC i powrotu do rzeczywistości.

Wątpliwością nie ulega fakt, że Bitcoin jest obecnie najbardziej popularną kryptowalutą, posiada rosnącą każdego dnia, coraz silniejszą infrastrukturę techniczną i finansową, a do tego dodajmy wysoką płynność (w stosunku do altcoinów). Wszystko co sprawia, że altcoiny zostały nieco odłożone na bok. Ich czas nadejdzie, lecz nie jest to dziś ani jutro.

Dlatego czy jesteście inwestorem długoterminowym, traderem, a może zwykłym Hodlerem, polecam skupić się na razie na Bitcoinie. Szczególnie w momencie kiedy czeka nas halving  – wydarzenie w czasie którego nagroda za blok zostanie ucięta o połowę.

Co nie zmienia faktu, że wykresy altcoinów nadal znajdą swoich zwolenników! I dobrze, ponieważ nimi również jesteśmy w stanie mądrze handlować, nawet w tak ciężkich czasach. Dalej pojawiają się interesujące okazje, niestety o wiele trudniej jest je znaleźć. Zarezerwowane pozostają tylko dla najbardziej sprytnych i zdeterminowanych graczy giełdowych.

Kilka przykładów wraz z komentarzem w momencie publikowania analiz (pochodzą one z publicznej, darmowej grupy dyskusyjnej, zrzeszającej osoby zainteresowane kryptowalutami):

Bitcoin Cash

6 dni – 13%. Pierwotny target osiągnięty. Co prawda nie starczyło sił na szarą strefę, niemniej zlecenie sprzedaży ustawione było wcześniej – profilaktycznie, z uwagi na aktualną specyfikę rynku altcoinów i brak siły w ich kursach. Metodykę zajęcia akurat tej pozycji, jak i jej egzekucje, opisałem bezpośrednio na wykresie.

Stokarz czyta rynek #1 - Bitcoin Cash
BCH/BTC

Litecoin

Pierwotny komentarz:

Gloria Victis. Charlie Lee zaciska kciuki z radości, aż robią się sine.

Stokarz czyta rynek #1 - Litecoin
LTC/BTC

Niemniej nie wszystko poszło po mojej myśli. Dlatego uciąłem pozycję w tym momencie:

Nie podoba mi się Price Action, oraz fakt, że zaraz halving. Zbieram 4% zysku na pozycji i uciekam!

Stokarz czyta rynek #1 - Litecoin 2
LTC/BTC

Co okazało się być dobrym pomysłem, gdyż w następstwie ruchu Bitcoina w górę, LTC zaczęło spadać.

Niestety, pierwotny plan nie zawsze się też udaje, a straty i nie posiadanie racji są częścią handlu na giełdach:

Atom

Stokarz czyta rynek #1 - ATOM
ATOM/BTC

Skończyło się, nie tak źle…

Ucięty na 3082. Akumulacja przy wsparciu w niedźwiedzim trendzie w jakim obecnie znajdują się altcoiny wskazuje na osłabienie tego poziomu jako wsparcia. Zatem wyjście na lekkim odbiciu i ucięcie strat. Jak widać rozsądne:

Stokarz czyta rynek #1 - ATOM 2
ATOM/BTC

Ciekawostka – według danych zebranych przez użytkownika Quant_Fiction, spotkania i decyzje FED nie mają bezpośredniego wpływu na ruchy kursu Bitcoina!

https://twitter.com/quantfiction/status/1156608713718927360?s=20

Podsumowanie

Mam nadzieję, że analiza rynku w moim wykonaniu była dla was zarówno pomocna jak i stanowiła źródło edukacji. Weekendowa seria będzie kontynuowana, a na jej łamach, oprócz zwyczajowej cotygodniowej analizy technicznej kursu Bitcoina, możecie spodziewać się ciekawostek wprost z dynamicznego serca rynku kryptowalut.

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!