Spadki na giełdach kryptowalut – co mogło je spowodować?

1 277

Grudzień 2017 roku był bardzo owocnym miesiącem dla rynku kryptowalut, większość z nich odnotowała gigantyczne wzrosty w bardzo krótkim interwale czasowym. Inwestorzy zauważyli potencjał oraz przyszłość technologii opartej o kryptografię. Nowy rok 2018 zaczął się pozytywnie dla kryptowalut, ale sytuacja zmieniła się po 8 stycznia.

Do 8 stycznia tego roku kapitalizacja wg coinmarketcap.com rosła w bardzo szybkim tempie. Spowodowane było to coraz większym zainteresowaniem ludzi o walutach cyfrowych jako metodzie płatności, rozwoju technologii blockchain w celu ulepszenia systemów finansowych oraz dzięki względom bezpieczeństwa i anonimowości.

źródło: https://coinmarketcap.com/charts/

Ogromne korporacje zauważyły potencjał na nowym rynku, Microsoft oraz Visa zainteresowały się projektami opartymi o blockchain, lecz wycofały się z inwestycji w rozrost zdecentralizowanego rynku walut cyfrowych. Niektóre kraje zaczęły proponować możliwość wprowadzenia własnych kryptowalut, tudzież informowały o regulacjach podatkowych – co paradoksalnie również poprawiło zasięg przez zainteresowanie mediów.

Styczeń przyniósł spore spadki dla większości kryptowalut, widać to szczególnie po analizie top20.

źródło: https://coinmarketcap.com/

Ripple doszedł do średniej ceny 3$, po czym odnotował spory spadek i aktualna cena wynosi około 1.85$. Czynnikiem przez, który Ripple stracił na wartości o ponad 1$ była wiadomość coinmarketcap.com o usunięciu koreańskich giełd z ich strony. Bitcoin stracił sporą dominacje na rynku, a Ethereum pomimo spadków na większości kryptowalut z top20– zyskał na wartości. Kapitalizacja całego rynku wyniosła 830 mld dolarów 8 stycznia i utworzyła nowe all time high. Nie trwało to długo, bo już 11 stycznia wykres pokazał 631 mld dolarów, czyli ogromną różnice 200 miliardów dolarów w 3 dni. Aktualnie market cap wynosi $698 mld.

8 stycznia 2018, 00:47 UTC – 830 miliardów dolarów

źródło: https://coinmarketcap.com/

11 stycznia 2018, 04:32 UTC – 631 miliardów dolarów

źródło: https://coinmarketcap.com/

Początek roku 2018 i końcówka ubiegłego były nerwowe dla inwestorów. Wiele kryptowalut uzyskało ceny przekraczające wyobrażenia i spekulacje najlepszych analityków finansowych. Wypłynęło również wiele informacji ze świata, co stawiło waluty cyfrowe w złym świetle, za przykład może posłużyć:

  1. Wycofanie się Microsoft z metody płatności w Microsoft Store za pomocą Bitcoina.
  2. Nieoficjalna informacja o zakazie handlu kryptowalutami w Korei Południowej.
  3. Zakończenie współpracy giganta kart płatniczych VISA z firmą WaveCrest, co ostatecznie wpłynęło negatywnie na CryptoPay, Bitwala i TenX.

 

Komentarze