Spada bitcoin, złoto i akcje

Po krótkiej środowej euforii czwartkowa sesja była zdecydowanie nieprzyjemna. Wszystko spadło bitcoin, złoto i akcje.

Dzień po tym, jak rynki odetchnęły z ulgą, że Rezerwa Federalna nie zamierza na czerwcowym posiedzeniu podnosić stóp procentowych o 75-punktów bazowych bitcoin, złoto i akcje zaliczyły mocen spadki.

Rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosły do ​​3,09%, osiągając najwyższy poziom od 2018 r., a indeks dolara amerykańskiego wzrósł w czwartek do 103,84, zbliżając się do nowych 20-letnich maksimów.

W odpowiedzi na to złoto zrezygnowało z prawie wszystkich zysków z dnia wcześniej, a bitcoin spadł ponad 8 %. W chwili pisania tego tekstu kontrakty terminowe na złoto Comex na czerwiec były notowane po cenie 1 875,00 USD, co oznacza wzrost o 0,33% w ciągu dnia, po przekroczeniu poziomu 1900 USD za uncję na początku sesji. Bitcoin był notowany na poziomie 36 300 USD, co oznacza spadek o ponad 3000 USD w ciągu dnia.

Akcje odnotowały wyprzedaż, w której Dow spadł o 3,4%, S&P 500 spadł o 4%, a Nasdaq spadł o 5,2%.

Według analityków, masowa wyprzedaż była prowadzona przez uczestników rynku obawiających się, że Rezerwa Federalna nie będzie w stanie walczyć z inflacją bez wywołania recesji.

W środę Fed podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Była to największa podwyżka stóp od 2000 roku. Po ogłoszeniu tego, rynki wiwatowały, gdy prezes Fed Jerome Powell wykluczył 75-punktową podwyżkę stóp na nadchodzących posiedzeniach.


„Podwyżka o 75 punktów bazowych nie jest czymś, co komisja aktywnie rozważa” – powiedział w środę dziennikarzom Powell. „[Zmieniamy] stopę procentową szybko do bardziej normalnych poziomów. Dodatkowe podwyżki o 50 punktów bazowych powinny pojawić się na kolejnych kilku spotkaniach. Decyzje podejmiemy na kolejnych spotkaniach, na podstawie napływających danych. … aby obniżyć inflację do naszego celu 2%.”

Na pierwszym planie dla inwestorów są obawy o wzrost, ponieważ Fed rozpoczyna dwie dodatkowe podwyżki o 50 punktów bazowych w czerwcu i lipcu.

„Przy inflacji powyżej 8% i stopie bezrobocia poniżej 4%, Rezerwa Federalna jest wreszcie w trybie zacieśniania polityki, właśnie wtedy, gdy historia wzrostu wykazuje oznaki chwiejności i rosną obawy o recesję”, powiedział główny międzynarodowy ekonomista ING James Knightley”.


„Po tym, jak Rezerwa Federalna przyznała, że ​​musi wprowadzić restrykcyjną politykę monetarną, aby kontrolować inflację, niespodziewany spadek PKB w pierwszym kwartale nie był pomocny w wejściu na majowe posiedzenie FOMC.”

Skurczenie się wzrostu gospodarczego potęguje obawy związane z recesją, które rynki już mają, i poddaje traderom wątpliwości co do tego, jak daleko Fed chce się posunąć, wyjaśnił Knightley.

Dolar amerykański wywiera presję na wszystkie ryzykowne aktywa oraz na złoto, jako bezpieczny konkurent w dziedzinie metali szlachetnych.

„DXY tjest blisko 103, gdy rynki ponownie wyceniają swoje gołębie podejście do Fed”, powiedział szef BBH Global Currency Strategy, Win Thin”.


„Pomiędzy utrzymującymi się impulsami do ograniczania ryzyka a ożywieniem rentowności w USA uważamy, że trend wzrostowy dolara pozostaje nienaruszony. Wszelkie realizacje zysków w dolarach po FOMC należy postrzegać jako okazję do zakupu”.

Rynki będą zwracać baczną uwagę na perspektywy wzrostu, zwłaszcza po tym, jak Powell zasugerował, że może być trochę różnie i nie wszystko jest pod kontrolą Fed.

„Byliśmy zaskoczeni, że wykluczył podwyżkę o 75 pb, ponieważ uważamy, że Fed powinien zawsze mieć otwarte wszystkie opcje. Powell przyznał, że celem jest inflacja na poziomie 2%”.

„ Tak, może być pewien ból związany z powrotem do poziomu 2 % inflacji’”.

„Powell dodał, że zaostrzenie polityki nie będzie przyjemne… Powiedział również, że możliwe jest, że Fed przeniesie politykę na terytorium restrykcyjne. Fed jest na wczesnym etapie tego, co naszym zdaniem będzie bardzo agresywnym zaostrzeniem cyklu.”

Thin zaleca uważne monitorowanie nadchodzących prelegentów Fed, w tym prezesa Fed z Nowego Jorku Johna Williamsa, prezesa Banku Rezerwy Federalnej w Minneapolis Neela Kashkari, prezesa Fedu w Atlancie Raphaela Bostica, prezesa Banku Rezerwy Federalnej w St. Louis Jamesa Bullarda, gubernatora Rezerwy Federalnej Christophera Wallera i San Francisco Prezes Rezerwy Federalnej Mary Daly, wszyscy mają przemawiać w piątek.

Czyli dzisiaj wielkich emocji ciąg dalszy 🙂

Może Cię zainteresuje:

Komentarze