Rosyjskie krypto-eldorado w ZEA

8 992

Firmy kryptograficzne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) są zasypywane wnioskami o likwidację pozycji liczonych w miliardów dolarów ulokowanych w wirtualnych walutach. Rosjanie panicznie szukają bezpiecznej przystani dla swoich fortun.

Niektórzy rosyjscy klienci używają kryptowalut do inwestowania w nieruchomości w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Inni natomiast chcą wykorzystać tamtejsze firmy do przekształcenia swoich wirtualnych pieniędzy w twardą walutę i przechowywania ich gdzie indziej.


„Mamy klienta – nie wiem, kim on jest, ale dotarł do nas przez brokera – mówi nam : „Chcemy sprzedać 125 000 bitcoinów”. A ja na to: „co? To 6 miliardów dolarów”. A oni mówią: „tak, wyślemy to do firmy w Australii” – powiedział dyrektor jednej z firm zajmującą się płynnością walut cyfrowych w ZEA.

Dubaj to centrum finansowe i biznesowe Zatoki Perskiej oraz rozwijające się centrum kryptowalut. Miasto przyciąga zamożnych jak magnes, a odmowa zajęcia stanowiska pro zachodniego przez ZEA w stosunku do Moskwy jest sygnałem dla Rosjan, że ich pieniądze są tam bezpieczne.

Jeden z pośredników w obrocie nieruchomościami, którego firma nawiązała współpracę z firmami z branży kryptowalut, aby ułatwić klientom kupowanie nieruchomości, powiedział: „Widzieliśmy wielu Rosjan, a nawet Białorusinów, przyjeżdżających do Dubaju i przynoszących wszystko nam, co mogą, nawet w kryptowalutach”.

Źródło finansowe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich potwierdziło, że Rosjanie kupowali nieruchomości w Dubaju, wykorzystując kryptowaluty jako sposób na transfer swoich pieniędzy z innych jurysdykcji.

Przedstawiciele giełd kryptowalutowych zapewniają, że blokują konta Rosjan objętych snakcjami przez Zachód w związku z inwazją Moskwy na Ukrainę.

Przedstawiciele największych giełd, takich jak Coinbase czy Binance, twierdzą, że podejmują niezbędne kroki w celu zapobiegania przed wykorzystywaniem kryptowalut jako narzędzie do unikania sankcji. Ponieważ kryptowaluty zapewniają użytkownikom wysoki stopień anonimowości, kraje europejskie, takie jak Niemcy i Estonia, wezwały w tym tygodniu do ściślejszego nadzoru, aby zlikwidować wszelkie luki, które mogłyby pozwolić na omijanie sankcji.

Kilku zachodnich dyplomatów powiedziało, że są coraz bardziej zaniepokojeni liczbą Rosjan, którzy w ostatnich tygodniach szukali schronienia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z powodu chęci ukrywania swoich majątków. Obawiają się, że niektórzy z nich mogą także działać w imieniu innych osób w tym osób objętych sankcjami.

Dwóch dyplomatów powiedziało, że są sceptyczni, co do tego, że ZEA rozprawi się z rosyjskim bogactwem, które, jak powiedzieli, ulokowane zostało głównie w Dubaju. Powołują się na neutralne stanowisko tego kraju w konflikcie wojennym. Trzeci z dyplomatów powiedział, że ma nadzieję, że ZEA, które są również centrum handlu złotem, zrozumieją konsekwencje dla przyszłości swojej reputacji i podejmą działania zgodne z oczekiwaniami zachodu.

Zjednoczone Emiraty Arabskie zostały w tym miesiącu umieszczone przez Financial Action Task Force (FATF) na „szarej liście” w związki ze zwiększonym poziomem monitorowania przez organ nadzorujący przestępstw finansowych i przypadków prania brudnych pieniędzy.

Dwa źródła zaznajomione z tą sprawą stwierdziły, że firmy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mają obawy o swoją reputację w związku z prowadzeniem interesów z Rosjanami, ale uznały, że wstrzymanie się z krytyką Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, gdy Rosja zawetowała rezolucję potępiającą jej inwazję na Ukrainę, było sygnałem, że nie powinny nakładać ograniczeń na Rosjan .

Zjednoczone Emiraty Arabskie, które przez lata pogłębiły więzi z Rosją, nie dorównały sankcjom nałożonym przez państwa zachodnie, a ich bank centralny nie wydał żadnych wskazówek dotyczących środków finansowych obywateli rosyjskich.

Dubaj jako atrakcyjny kierunek turystyczny, od dawna cieszy się popularnością wśród Rosjan, którzy jeszcze przed wojną byli jednymi z najchętniej odwiedzanych i kupujących nieruchomości w tym mieście.

Apurv Trivedi z firmy Healy Consultants, która doradza przy zakładaniu firm, w tym firm kryptograficznych, powiedziała, że ​​zdecydowanie spotyka się obecnie z większym zainteresowaniem ze strony rosyjskich klientów.

„W zasadzie starają się oni chronić swój majątek przed presją inflacyjną, która ma miejsce w stosunku do rosyjskiej waluty. Kryptowaluty były więc dla nich bardzo dobrym wyjściem, aby zarządzać ryzykiem, z którym się borykają” – powiedział Trivedi. „To dla nich dobry sposób na utrzymanie płynności finansowej”.

Sami Fadlallah z Healy powiedział, że wiele pieniędzy pochodzących z Rosji przenosi się do Dubaju i jest inwestowanych w nieruchomości.„Ludzie lokują swoje pieniądze w dziesiątkach mieszkań w śródmieściu” – powiedział Fadlallah.

„Widzieliśmy wielu Rosjan, którzy zabezpieczali swoje majątki przed dewaluacją rubla, lokując swoje aktywa w kryptowaluty, gdyż Zjednoczone Emiraty Arabskie mają stosunkowo luźne podejście do regulacji i monitoringu transferów kryptowalut”.

Sankcję zawsze można obejść i przykład ZEA nie jest tutaj jedyny. Eldorado mimo wojny i nałożonych sankcji trwa w najlepsze. I nie zanosi na szybki koniec.

Komentarze