Regulacje DAO w Australii

Australia widzi natychmiastową potrzebę wprowadzenia regulacji DAO

DAO – zdecentralizowana organizacja autonomiczna (DAO), czasami nazywana zdecentralizowaną korporacją autonomiczną (DAC), jest organizacją reprezentowaną przez reguły zakodowane jako program komputerowy, który jest przejrzysty, kontrolowany przez członków organizacji i nie podlega wpływowi rządu centralnego, w innymi słowy są to społeczności należące do członków bez scentralizowanego przywództwa. Reguły programu są utrzymywane w łańcuchu bloków.

Prawodawcy w Australii dostrzegają konieczność uregulowania zdecentralizowanych organizacji autonomicznych (DAO).

21 marca 2022 r. podczas Blockchain Week Australia australijski senator Andrew Bragg wygłosił kilka interesujących wypowiedzi, z których jedno dotyczyło zamiaru ustawodawców wprowadzenia regulacji dla zdecentralizowanych organizacji autonomicznych.

Samo w sobie nie jest to nowe, ponieważ australijska komisja senacka kierowana przez senatora Bragga zaleciła w październiku 2021 r., aby zdecentralizowane organizacje autonomiczne zostały objęte ustawą o korporacjach, która określa standardy ładu korporacyjnego.

Plan Senatora Andrew Bragga

Bragg powiedział:

„Zdecentralizowane organizacje autonomiczne mogą zastąpić firmy. To może być najbardziej znaczący rozwój od czasu debiutu pierwszych spółek akcyjnych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Amsterdamie w 1602 roku”.

I kontynuował:

„Biorąc pod uwagę, że DAO są uznawane za spółki osobowe, a nie za spółki, nie są zobowiązane do płacenia podatku od osób prawnych. Podatek od firm stanowił 17,1% całkowitych dochodów rządu Wspólnoty Narodów. Nasze uzależnienie od podatku dochodowego od firm jest niezrównoważone”.

Dodał również:

„DAO są egzystencjalnym zagrożeniem dla podstawy opodatkowania i muszą zostać uznane i uregulowane w trybie pilnym”.

Na jego stronie internetowej można znaleźć rozszerzoną wersję oświadczenia, w której senator przedstawia pewne dane ekonomiczne na poparcie swoich wniosków.

Wspólnicy spółki osobowej płacą podatki, ale osobno: osoby fizyczne płacą podatek dochodowy, a spółki w spółce osobowej także płacą podatek od spółek, tak jak każda inna normalna firma.

DAO nie będą traktowana jako spółka kapitałowa a jako osoba osobowa będzie płaciła jedynie podatki jak osoby fizyczne, w ten sposób uszczuplone zostaną dochody z tytułu podatku od spółek kapitałowych.

„Ministerstwo Skarbu będzie musiało zająć się tymi problemami, pozostawiając DAO otwarte pole do dalszego działania zgodnie ze swoim przeznaczeniem”.

Jeśli zostaną właściwie wdrożone prawidłowe rozwiązania prawne, można osiągnąć wszystkie trzy cele: konsumenci będą chronieni przed złośliwymi i pozbawionymi skrupułów biznesmenami, dochody będą należycie opodatkowane, a jednocześnie powstający przemysł DAO nie zostanie zduszony.

Problem w biurokracji

Wszystkie regulacje dotyczące DAO i fintech, jakie widzieliśmy do tej pory na świecie, poszły tą biurokratyczną ścieżką polegającą na poleganiu na konwencjonalnych podejściach i metodach.

Problem polega na tym, że nowe podejścia do regulowania tego nowego przemysłu nie są szeroko omawiane w społeczeństwie i wśród polityków. Nie ma ich na porządku dziennym. Ale te koncepcje istnieją.

Ryzyko polega na tym, że ponieważ te nowe koncepcje nie są podnoszone, to nie są na porządku dziennym polityków i biurokratów, więc jeśli chodzi o regulowanie, będą się odwoływać do istniejących metod, do czegoś, co znają, a to nie jest dobre, ponieważ znają tylko konwencjonalne sposoby regulacji. Jednak DAO pojawiły się jako odpowiedź na przestarzałe podejścia i nadmierną biurokrację.

Regulacje dotyczące DAO potrzebują nowych metod i koncepcji jakie nie funkcjonują dotychczas w stosunku do tradycyjnych metod opodatkowania tradycyjnych podmiotów w obrocie gospodarczym.

Gdy zabraknie nowatorskiego podejścia albo rozwiązań w ogóle może być świadkami wielu nadużyć w sferze podatkowej co będzie frustrujące dla organów nadzorczych i niekorzystnie wpłynie na branżę bo będzie podlegała restrykcjom.

Należy tę kwestię jak najszybciej uregulować tym bardziej, że istnieją daleko idące propozycje w tej materii służące każdej z zainteresowanych stron.

Może Cię zainteresuje:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.