Ranking kryptowalut czerwiec 2017
W czerwcu kapitalizacja całego rynku wzrosła z 82,876 miliarda do 99,552, daje to wzrost o 20%. Kapitalizacja rynku wszystkich pozostałych kryptowalut (bez Bitcoina) wzrosła z 45,506 miliarda do 58,756, notując wzrost o 29%. W szczytowym momencie 20.06.2017 kapitalizacja całego rynku wynosiła 116,550 miliarda.
Czerwcowe podium prezentuje się następująco: lider BitShares dał stopę zwrotu 278%. Na drugim miejscu Komodo przyniósł zwiększenie kapitału o 244%, trzeci Byteball 126%. Stratis lider z kwietnia i maja w tym miesiącu dał zarobić „tylko” 20%.
Zapadła decyzja o wprowadzeniu Segwit2x, zwiększy to możliwość transakcji 2 do 4 razy.
Coraz częściej dochodzą głosy że ETH „wyprzedzi” w kapitalizacji bitcoina i ma szansę go zastąpić, z czym osobiście się nie zgadzam, ale to temat na osobny artykuł.
Dla Bithub.pl wydarzenia z maja komentują Adrian Gozdera oraz Dominik Gordel:
Adrian Gozdera:
Początek czerwca był bardzo obiecujący i obfity w profity. Bitcoin ustanowił rekord cenowy na giełdzie Bitfinex, która jest dla mnie wyznacznikiem. Przebiliśmy 3000$, niestety ruch i siła wybicia była zbyt słaba aby utrzymać się na tym poziomie. Pomimo, że przebiliśmy barierę psychologiczną w niedługim czasie inwestorzy zaczęli się znacząco wyprzedawać i kurs w ciągu kolejnych 4 dni cofnął się do okolic 2000$ co daje spadek rzędu 35% od poziomu ATH. Po tak dużym spadku od szczytu, mieliśmy ponowną próbę ataku na 3000$ – ruch jednak zakończył się na bardzo silnym oporze na poziomach 2700$.
Druga połowa czerwca już tak udana dla inwestorów nie była, sam Bitcoin walczy o utrzymanie się w trendzie wzrostowym jak przedstawiałem na grupie Bitcoin Polska scenariusze możliwe, jesteśmy ciągle blisko rejonu linii wzrostowej i przełamanie 2250$ powinien nas cofnąć niżej w okolice 2000$, a może nawet test wsparcia 1750$. Jeśli nie utrzymamy 2250$ możemy przejść w najlepszym wypadku w trend boczny, co byłoby bardzo dobrym okresem dla całego rynku altcoinów, gdyż gdy inwestorzy są spokojni o kurs Bitcoina zaczynają śmielej inwestować na rynku alternatywnych kryptowalut. Z gorszych scenariuszy wychodzi mi, że możemy znaleźć się w trendzie spadkowym. Na dużym interwale czasowym 1 dzień dalej możliwe jest utworzenie się głowy z ramionami (aktualnie jesteśmy już na etapie drugiego ramienia). Tylko silny ruch powyżej 2700$ bądź konsolidacja może uratować cenę Btc.
Cały czas giełda Bitfinex ma zablokowane wpłaty i wypłaty w walutach fiat, tylko jednorazowo duzi gracze powyżej 50 000 $ mogą wypłacić swoje środki z giełdy. Najlepiej ze wszystkich giełd trzymały się giełdy w Azji (japońskie oraz chińskie). Ruch w dół inicjował Bitfinex, a pozostałe giełdy za nią podążały. Dopóki nie zostanie rozwiązana kwestia wpłat walut fiat na tą giełdę w pewien sposób będzie ona niedowartościowana i będą możliwe częste ruchy w górę i w dół o nawet kilka procent z uwagi na niższą płynność.
Sytuacja innych kryptowalut rysowała się podobnie jak Bitcoina, kiedy Btc ustanawiał nowy rekord cenowy Ethereum i wiele innych kryptowalut zachowało się również podobnie. Kurs drugiej kryptowaluty pod względem kapitalizacji osiągnął poziom ponad 400$. Teraz natomiast wygląda jakby szykował się do większej korekty w okolice 0,080-0,085 w parze eth/btc. Miesiąc czerwiec przysporzył wiele nowych dużych ICO pod względem zebranych funduszy, Status Token jak i Bancor zebrały powyżej 100 milionów $ podczas zbiórki. Zbyt dużo zebranych środków ogranicza w znacznym stopniu możliwą stopę zwrotu z inwestycji inwestorów w krótkim okresie czasu, dlatego też debiuty tych kryptowalut na giełdach nie należą do udanych. Mania zbiórek funduszy, może w najbliższym czasie znacząco przystopować.
Dostrzegam na rynku pewien przesyt oraz spadek liczby użytkowników online na giełdach. Jeśli przyrost nowych użytkowników będzie dalej hamować mogą czekać nas głębsze korekty 38-50%. Warto przyglądać się oznakom słabości rynku to może uratować nas bagholdowaniem poszczególnych kryptowalut. Rynek wiecznie nie będzie rosnąć, statystyki jasno obrazują na każdym z rynków czy to forex, rynek akcji lub surowców. Finalnie zarabia od 5 do 20 %, część osób wychodzi na 0 na inwestycjach a większość traci. Wielu inwestorów zostanie z papierowymi zyskami – czyli takimi które nigdy nie zostaną zrealizowane, albo zrealizują je gdy już nie będzie profitu.
Podsumowując ten komentarz warto przeanalizować sobie obecną sytuację na rynku kryptowalut. Może jesteśmy blisko pęknięcia bańki, a może czeka nas jeszcze jedna ostateczna fala w której Bitcoin znacząco przebije 3000$? Czy to się stanie teraz czy w wakacje jak to zazwyczaj bywa inwestorzy jada odpocząć, a kolejna fala wzrostowa rozegra się we wrześniu lub pod koniec roku.
Od strony miningu sytuacja dzisiejsza jest identyczna jak ta w końcówce 2013 roku, gdzie w sklepach brakuje sprzętu kart graficznych. Ich ceny są wywindowane do niebotycznych poziomów, każdy chce kopać. Jak to się skończyło po 2013 roku, można prześledzić sprawdzając kurs Bitcoina i całego rynku kryptowalut, nie mniej jeden cykl ulegnie końca pojawi się następny potrzebny jest tylko czas. W 2014 roku miałem obawy, że to chwilowa moda i że rynek kryptowalut przestanie istnieć, teraz już jestem przekonany, że z roku na rok coraz bardziej rynek będzie zyskiwał na znaczeniu i będzie przyciągał nowe osoby.
Dominik Gordel:
W czerwcu emocji nie zabrakło zarówno dla byków, jak i dla niedźwiedzi. Początek miesiąca dla bitcoina był bardzo udany, cena po dynamicznych wzrostach osiągnęła wartość 3003$ na jednej z giełd ustanawiając kolejny szczyt wszech czasów. Jednak euforia i radość z nowego poziomu cenowego nie trwała długo. Dzień później do głosu doszli sprzedający, a cena zanotowała głęboki spadek do około 2300$. Pozostałe dni były przeplatanką wzrostów i spadków w obrębie 2000-2800$. W ostatnie dni czerwca kurs „zawisł” w okolicach 2400-2500$. Był to niewątpliwie bardzo emocjonujący miesiąc dla wszystkich osób związanych z bitcoinem.
Nie zabrakło newsów, wielu pozytywnych, takich jak wprowadzenie bitcoina na dwie platformy giełdowe w Wielkiej Brytanii i Japonii czy plany produkcji kart NFC z funkcją płatności i funkcją portfela sprzętowego btc. Jednak wydaje się, że w najbliższym miesiącu nie te informacje będą miały największy wpływ na kurs btc. Wszystkiego dowiemy się w ostatnie dni lipca i na początku sierpnia: SegWit, UASF, SegWit2x. Ale które rozwiązanie wygra i iloma rodzajami „bitcoinów” będziemy dokonywać transakcji w przyszłym miesiącu? Jedno jest pewne, należy przygotować się na silne zmiany kursowe na rynku kryptowalut.
Nie mniejszych emocji dostarczyły w czerwcu altcoiny. Ethereum z poziomu nieco powyżej 200$, osiągnęło swój szczyt na dwa razy wyższym poziomie – ponad 412$. Rynek jednak szybko zweryfikował tą cenę i eth weszło w głęboką korektę, która sprowadziła tę kryptowalutę z powrotem do poziomu 200$. Pod koniec kurs znajduje się w okolicach 280$. Widać wyraźnie, że po euforii i nowych szczytach dla wielu altcoinów w pierwszej i drugiej dekadzie miesiące, wiele z nich wykazuje tendencję do zmiany trendu na spadkowy lub co najmniej głębokiej korekty.
Nie da się ukryć, że wzrosty nie mogły trwać wiecznie. Najważniejszą kwestią w najbliższych tygodniach jest to, w jaki sposób ta potencjalna korekta wpłynie na nie wpłynie, co pokaże poziom dojrzałości rynku altcoinów i zapewne wskaże, które z nich miały jakiekolwiek fundamentalne predyspozycje do wzrostu, a które z nich były czystymi pump&dump.
Autor: Dawid Muszyński, Flyingatom.com
Poprzednie rankingi kryptowalut:
Ranking kryptowalut maj
Ranking kryptowalut kwiecień
Ranking kryptowalut marzec
Ranking kryptowalut luty
Ranking kryptowalut styczeń
Ranking kryptowalut 2016