Poziomy wsparcia i oporu na wykresach kryptowalut. Kompendium wiedzy z przykładami

Trading powinien być prostym procesem polegającym na tym, aby kupować tanio i sprzedawać drogo. Jedną z najbardziej podstawowych i łatwych do zrozumienia strategii, które mogą pomóc w osiągnięciu tego celu, jest identyfikacja poziomów wsparcia i oporu aktywów.

Gdy inwestorzy zidentyfikują poziomy wsparcia i oporu, mogą usprawnić timing wejścia i wyjścia z rynku. Wsparcie i opory są pomocne zarówno podczas rynków byka, niedźwiedzia, jak i w okresach konsolidacji.

Co to są poziomy wsparcia?

Wsparcie kształtuje się na poziomie, na którym popyt ze strony kupujących pochłania podaż ze strony sprzedających, zapobiegając dalszemu spadkowi ceny. Na tym poziomie traderzy nastawieni na wzrosty są skłonni kupować, ponieważ uważają, że cena jest wystarczająco atrakcyjna i najprawdopodobniej nie będzie podlegać spadkom.

Z drugiej strony niedźwiedzie przestają sprzedawać, ponieważ uważają, że rynek wystarczająco spadł i może nastąpić odbicie. Obydwie z wyżej wymienionych narracji spotykają się na poziomie, które nazywamy wsparciem.

poziom wsparcia
EOS/ USD (wykres dzienny); źródło: link

Powyższy wykres jest dobrym przykładem silnego wsparcia. Za każdym razem, gdy cena EOS spadała do poziomu 2,33 USD, pojawiali się kupujący, a presja na sprzedaż spadała. Spowodowało to również, że popyt przewyższył podaż, co zaskutkowało odbiciem.

Chociaż wsparcia o charakterze horyzontalnym są uważane za bardziej niezawodne, nie są jedynym sposobem formowania się tego typu poziomów. Podczas trendów wzrostowych, w charakterze poziomu wsparcia działają zwykle linie trendu:

wsparcie linia trendu
LTC/USDT (wykres w skali dziennej); źródło: link

Litecoin (LTC) rozpoczął hossę w grudniu 2020 r. Następnie cena kilkakrotnie odbiła się od linii trendu. Stało się tak, ponieważ gdy cena zbliżyła się do linii trendu, byki kupowały, wierząc, że para LTC/USDT osiągnęła atrakcyjne poziomy do zakupu.

W tym samym czasie traderzy z przeciwnej strony trendu przestali sprzedawać, zakładając, że w najbliższym czasie może dojść do wyprzedaży. Jednoczesne wypełnienie powyższych przesłanek przyczyniło się do zakończenia korekty i wznowienia trendu wzrostowego.

Czym są poziomy oporu?

Opór można uznać za przeciwieństwo wsparcia, ponieważ jest to poziom, na którym podaż przewyższa popyt, powstrzymując dalszy wzrost ceny.

Poziom oporu powstaje, gdy kupujący, którzy dokonali zakupów na niższych poziomach, zaczynają księgować zyski, a agresywne niedźwiedzie zaczynają sprzedawać, ponieważ uważają, że rajd ceny trwa już zbyt długo i jest gotowy na korektę. Kiedy podaż przewyższa popyt, rajd ceny ulega wstrzymaniu i zmienia kierunek.

poziom oporu
BTC/ USDT (Wykres w skali dziennej); źródło: link

Wsparcie lub opór nie musi być zaledwie jednym poziomem. Powyższy wykres pokazuje, jak obszar między 10 500 a 11 000 USD działał jako strefa oporu. Za każdym razem, gdy cena osiągała tę strefę, krótkoterminowi inwestorzy księgowali zyski, a agresywne niedźwiedzie shortowały parę BTC/USDT. Między sierpniem 2019 a lipcem 2020 para odrzuciła strefę oporu pięć razy.

Podobnie jak w przypadku wsparcia, linia lub strefa oporu nie musi być zawsze pozioma.

linia trendu spadkowego
ETH/ USDT (wykres w skali dziennej); źródło: link

Podczas spadku od 6 maja 2018 r. do 4 lipca 2018 r. cena etheru (ETH) zbliżała się do linii oporu, zwanej również linią trendu spadkowego i odbijając się od niej nadal kierowała się w kierunku południowym. Działo się tak, ponieważ inwestorzy, którzy liczyli na spadki, wykorzystali wzrosty do zainicjowania nowych krótkich pozycji, jako że spodziewali się wystąpienia na rynku nowych, coraz niższych poziomów.

Jednocześnie agresywne byki, które kupowały w dołkach, zamknęły swoje pozycje w pobliżu linii oporu. W związku z tym linia działała jak mur i cena odbijała się od niej.

Jak identyfikować poziomy wsparcia i oporu podczas faz konsolidacji?

strefa wsparcie opór
EOS/ USD (wykres dzienny); źródło: link

Gdy wsparcie i opór są wyraźnie zdefiniowane, jak na powyższej parze EOS/USD, inwestorzy mogą kupować po odbiciu od wsparcia i czekać, aż cena zbliży się do oporu, aby zamknąć pozycję. Stop-loss dla transakcji może być utrzymywany tuż poniżej wsparcia zakresu.

Profesjonalni traderzy mogą próbować polować na te momenty, obniżając cenę poniżej wsparcia zakresu. Dlatego inwestorzy mogą kupować, a także czekać, aż cena zdecydowanie zamknie się poniżej wsparcia, zanim zamkną swoje pozycje.

Trading na wsparciach w trendzie wzrostowym

Zakłada się, że gdy cena aktywa zdoła trzykrotnie utrzymać się na linii wsparcia w trendzie wzrostowym, inwestorzy mogą oczekiwać, że linia utrzyma cenę na tym poziomie również następnym razem. W związku z tym, długie pozycje mogą być zajmowane przy odbiciu od linii trendu wzrostowego. Stop-lossy mogą być utrzymywane tuż poniżej linii trendu.

Przełamanie ceny poniżej linii trendu w trendzie wzrostowym niekoniecznie oznacza, że trend się odwrócił. Niejednokrotnie cena po prostu robi sobie przerwę, zanim dojdzie do wznowienia wzrostów (fałszywe wybicie).

ETH/ USDT (wykres dzienny); źródło: link

Jak widać na powyższym wykresie, para ETH/USDT kilkakrotnie otrzymywała wsparcie na linii trendu wzrostowego. Jednak gdy cena wybiła się poniżej linii trendu wzrostowego, nie zapoczątkowała bynajmniej nowego trendu spadkowego. Cena utrwaliła się w zadanym przedziale konsolidacji przez kilka dni przed wznowieniem ruchu w górę.

Traderzy mogą zamknąć swoje długie pozycje, jeśli cena spadnie i utrzyma się poniżej linii trendu wzrostowego, ale należy unikać otwierania nowych krótkich pozycji. Jeśli cena powróci do trendu wzrostowego po konsolidacji, inwestorzy mogą ponownie szukać okazji do zakupu.

Kiedy opór zamienia się w wsparcie?

Kiedy cena wybija się z oporu, byki próbują zmienić dotychczasowy opór na wsparcie. Jeśli tak się stanie, rozpoczyna się lub wznawia nowy trend wzrostowy. Jeśli zdarzy się to kilka razy, może to być również dobrą okazją do zakupu.

opór zamienia się w wsparcie
BTC/ USDT (wykres w skali dziennej); źródło: link

W okresie od sierpnia 2019 r. do lipca 2020 r. bitcoin utknął w strefie pomiędzy 10 500 USD a 11 000 USD. Po wybiciu się ze strefy oporu cena ponownie spadła poniżej 10 500 USD, ale byki agresywnie kupowały w dołku, zamieniając ten poziom na wsparcie. Dało to inwestorom dobrą okazję do zakupu, ponieważ nowy trend wzrostowy dopiero się zaczynał.

Kiedy wsparcie staje się oporem?

wsparcie stake się oporem
DOT/ USDT; źródło: link

Powyższy wykres Polkadot (DOT) pokazuje, jak strefa między 28,90 a 26,50 USD działała jako strefa wsparcia od 14 lutego do 18 maja tego roku. Jednak gdy niedźwiedzie ściągnęły cenę poniżej strefy wsparcia, strefa przekształciła się opór i od tego czasu nie pozwoliła, aby cena przekroczyła ją. Jest to przypadek, w którym strefa wsparcia zamieniła się w opór.

Słowem podsumowania

Analizując kurs i perspektywy kolejnych ruchów jakiejkolwiek cyfrowej monety, inwestorzy powinni szukać poziomów wsparcia i oporu, ponieważ mogą one działać jako dobre możliwości wejścia i wyjścia na/ z rynku.

W trendzie wzrostowym traderzy powinni kupować na poziomach wsparcia, a w trendzie spadkowym powinni szukać szans na otwarcie pozycji krótkich na poziomie linii oporu.

Poziomy wsparcia i oporu nie są ustalone z góry, a profesjonalni traderzy będą próbować polować na zlecenia stop. W związku z tym traderzy powinni utrzymywać stop-lossy tak, aby nie zostały one namierzone przez animatorów rynku. To już jednak temat na zupełnie inny artykuł…

źródło opracowania: tutaj

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.