O krypto w Senacie USA

epa09681574 An honor guard carries the flag draped casket of late and former Senate Majority Leader Harry Reid down the steps of the United States Capitol after lying in state in the Capitol Rotunda in Washington, DC, USA, 12 January 2022. Reid, who died on 28 December, served in the US Congress from 1983-2017. EPA/Sarah Silbiger / POOL Dostawca: PAP/EPA.
4 026

Senat amerykański omawia rolę krypto w sankcjach, bezpieczeństwie narodowym i pomocy humanitarnej.

„Nadmierne przypisywanie kryptowalutom cech cyberprzestępczości przeszkadza w podejmowaniu środków zapobiegawczych, które z powodzeniem można wdrożyć”, powiedział były dyrektor FinCEN Michael Mosier.

Eksperci branżowi i ustawodawcy, którzy uczestniczyli w czwartek w przesłuchaniach przed Senacką Komisją ds. Bankowości, Mieszkalnictwa i Spraw Miejskich, spierali się o to, jak kraj powinien obchodzić się z zasobami cyfrowymi używanymi do nielegalnych celów.

Przemawiając zdalnie podczas czwartkowego przesłuchania na temat „Rola aktywów cyfrowych w przestępstwach finansowych”, Michael Chobanian, założyciel giełdy kryptograficznej Kuna i prezes ukraińskiego stowarzyszenia Blockchain, powołał się na przykład giełdy Binance.

Stwierdził, że giełda kryptowalutowa Binance „nadal pracuje z rublem” i sugerował, że firma nie przestrzega obowiązujących sankcji wobec Rosji, która od 24 lutego przeprowadza inwazję wojskową w Ukrainie.

W swoim pisemnym oświadczeniu przed Senatem USA Chobanian powiedział, że Kuna wstrzymała „wszelkie wsparcie dla rosyjskiego rubla”, aby wesprzeć Ukrainę i osłabić gospodarkę Rosji, który obecnie przeprowadza na nią ataki lądowe i powietrzne.

Dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, powiedział, że giełda przestrzega wszystkich zasad stosowania nałożonych przez zachód sankcji, ale dodał, że firma jednostronnie nie zamrozi milionów kont niewinnym użytkownikom z Rosji.

„Aby zatrzymać Rosję w jej wojennej działalności i zmusić do stosowania demokratycznych zasad świata zachodniego, apelujemy do giełd kryptowalutowych na całym świecie, w tym Binance, o zablokowanie wszelkich interakcji z sankcjonowanymi osobami do czasu upadku reżimu Putina i zakończenia agresji przeciwko Ukrainie” – powiedział założyciel Kuny.

Niektórzy ustawodawcy obecni na przesłuchaniu odrzucili stwierdzenie, że kryptowaluty posiadane przez bogatych Rosjan lub rosyjskiego prezydenta Władimira Putina mogą zostać wykorzystane do obejścia istniejących sankcji.

Senator Pat Toomey powiedział, że:

„nie ma dowodów na to, że kryptowaluty są wykorzystywane przez Rosję w celu uniknięcia sankcji w jakikolwiek znaczący sposób”,

dodając, że ich identyfikowalność sprawia, że ​​zasoby cyfrowe są ryzykowne dla przestępców do wykorzystywania w jakichkolwiek nielegalnych transakcjach.

Dyskusje na temat Rosji i Ukrainy na rozprawie przed komisją Senatu USA skupiły się na dwóch skrajnych przypadkach użycia krypto. Z jednej strony niektórzy sugerowali, że kraj taki jak Rosja może potencjalnie wykorzystać tę technologię do obejścia sankcji, tak jak miało to miejsce w przypadku sankcji nałożonych na Wenezuelę, Iran i Koreę Północną.

Z drugiej strony, transakcje kryptograficzne umożliwiły szybkie wysyłanie środków do Ukraińców potrzebujących żywności i sprzętu wojskowego do obrony.

Chobanian powiedział, że utworzenie darowizn kryptograficznych dla Ukrainy zajęło tylko „około dziesięciu minut”, podczas gdy Narodowemu Bankowi Ukrainy zajęło około dziesięciu dni zorganizowanie transferów fiat.

Ataki ransomware były również omawiane przez komisję. Ale biorąc pod uwagę pozorną skłonność przestępców do żądania płatności w kryptowalutach, w tym Bitcoin (BTC), aby zapobiec ujawnieniu poufnych informacji lub przywrócić dostęp do krytycznych systemów nie poświęcono im większej uwagi.

Według Jonathana Levina, współzałożyciela i dyrektora ds. strategii firmy analitycznej Chainalysis, adresy portfeli związanych z nielegalną działalnością stanowiły „tylko 0,15% wolumenu transakcji dotyczących aktywów cyfrowych w 2021 r.”, co również było najwyższą wartością w historii krypto. A władze w USA były w stanie wyśledzić i przejąć wiele funduszy z ataku ransomware na rurociąg Colonial w maju 2021 roku.

Liderzy branży krypto krytykowali urzędników za brak zapewnienia wystarczającej jasności regulacyjnej w przestrzeni kryptograficznej. Republikańska senator Cynthis Lummis powiedziała w grudniu, że planuje wprowadzenie przepisów zapewniających kompleksowe ramy dotyczące kryptowalut, w tym zapewnienie jasności przepisów dotyczących stablecoinów i wytycznych dla organów regulacyjnych w celu określenia, które tokeny zostaną zaklasyfikowane jako różne klasy aktywów.

Omawiano także wpływ kopania kryptowalut na zużycie energii.

Demokratyczna senator Elizabeth Warren powiedziała w czwartek, że przedstawiła projekt ustawy ogłoszony na początku tego miesiąca, mający na celu zapewnieni że kryptowaluty nie będą wykorzystywane jako sposób na uniknięcie sankcji gospodarczych.

„Najlepszą rzeczą, jaką może zrobić Kongres, to zapewnienie jasności regulacyjnej” — powiedział Mosier.

I dodał:

„Istnieje wiele firm kryptograficznych, które chciałyby mieć pewność, że przestrzegają prawa, i myślę, że toczy się wiele dyskusji, szczególnie w SEC i CFTC, na temat tego, co dokładnie jest potrzebne, aby być temu sprostać.”

Świat dzień w dzień prowadzi wytężoną debatę o sposobach wprowadzenia krypto do powszechnego użytkowania. Nie ma wątpliwości, że inna droga do zdobycia przewagi technologicznej w konkurencyjnej gospodarce i coraz bardziej cyfrowym świecie nie istnieje.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze