LUNA spada o 20% – ryzyko wyprzedaży

13 604

LUNA spada o 20% w ciągu jednego dnia, gdy wieloryb zrzuca stablecoina UST Terra — ryzyko wyprzedaży?

Nadmierna podaż Terra w połączeniu ze spadkiem podaży UST zbiega się ze spadkiem cen LUNA.

Terra (LUNA) znacznie spadła po tym, jak była świadkiem ataku FUD na swojego rodzimego stablecoina TerraUSD (UST).

Dla przypomnienia :

FUD– (z ang. fear, uncertainty, doubt, czyli strach, niepewność, zwątpienie) manipulacja polegająca na podawaniu nieprawdziwych informacji w celu wywołania u kogoś strachu, niepewności i zwątpienia, przez co ta osoba zaczyna wyprzedawać dane aktywo. Aktywo jest wtedy kupowane przez osobę lub podmiot straszący. O zastosowanie tej strategii na rynku kryptowalut oskarżany jest szef banku JP Morgan Jamie Dimon, który powiedział że Bitcoin to oszustwo, a kilka tygodni później bank wszedł na rynek kryptowalut.

Para LUNA/USD spadła o 20% między 7 maja a 8 maja, osiągając poziom 61 USD, najgorszy od trzech miesięcy, po masowym dumpingu wieloryba o wartości 285 mln USD. W wyniku tej wyprzedaży UST na krótko stracił powiązanie z dolarem amerykańskim, spadając do zaledwie 0,98 USD.

Nadmierna podaż LUNA

Zgodnie z elastyczną polityką monetarną Terry, LUNA służy jako zabezpieczenie w celu utrzymania sztywnego kursu dolara amerykańskiego. Dlatego też, gdy wartość UST przekracza 1 USD, protokół Terra zachęca użytkowników do spalania LUNA i wybicia UST. I odwrotnie, gdy cena UST spadnie poniżej 1 USD, protokół nagradza użytkowników za spalenie UST i wybicie LUNA.

Dlatego w okresie redukcji podaży UST wycena LUNY powinna się obniżyć. Podobnie, gdy podaż UST rośnie, rośnie wycena LUNY, zauważa Will Comyns, badacz z Messari.

Poniższy wykres pokazuje trwający trend spadkowy w dziennej podaży UST, zbiegający się ze względnym wzrostem dziennej podaży LUNA. 8 maja rynek USA uległ skurczeniu po raz pierwszy od dwóch miesięcy, spadając o 28,1 mln poniżej zera. Jednocześnie podaż LUNY wzrosła o ponad 436,75 mln powyżej zera.

Nadmierna dzienna podaż w stosunku do tego, co wydaje się być spadkiem lub stabilnym popytem rynkowym, mogła zepchnąć cenę LUNA w dół.

Większe spadki przed Terra?

Trwający spadek cen Terra skłonił LUNA do ponownego przetestowania konfluencji wsparcia składającej się z 50-dniowej wykładniczej średniej kroczącej (50-dniowa EMA; czerwona fala) w pobliżu 56 USD i wielomiesięcznej linii trendu wzrostowego.

Co ciekawe, rosnąca linia trendu stanowi rosnący wzór klina w połączeniu z inną linią trendu wzrostowego powyżej. Rosnące kliny są konfiguracjami niedźwiedziego odwrócenia, więc ich pojawienie się na wykresie tygodniowym Terra sugeruje, że bardziej prawdopodobne są spadki.

Zgodnie z zasadą analizy technicznej, przebicie rosnącego klina obniża cenę aż do maksymalnej odległości między górną i dolną linią trendu struktury.

Tak więc, jeśli LUNA wybije się poniżej klina od obecnej konfluencji wsparcia, czemu towarzyszyć będzie wzrost wolumenów, jej cena mogłaby spaść do około 22,50 USD, czyli o ponad 60% w stosunku do dzisiejszej ceny.

I odwrotnie, odbicie od konfluencji wsparcia ustawiłoby LUNA w pozycji na podbieg w kierunku górnej linii trendu – powyżej 130 USD, nowy rekordowy poziom.

Warto przypomnieć, że znany polski trader Rafał Zaorski już na początku kwietnia shortował Lune w kierunku ceny docelowej 50 $.

Raczej wyznaczony kurs zaksięguje wraz z ogromnymi zyskami, które są oczywiście należną premią za ryzyko i nagrodą za wiedzę 🙂

Kogo temat interesuje warto wrócić do tekstów o Lunie i TerraUSD zamieszczonych na bithub.pl w ostatnim miesiącu.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze