Litecoin – 70% w tydzień!

Od okolic września 2015 kurs Litecoina był w bardzo spokojnym trendzie bocznym jednak 30 marca 2017 po 19 miesiącach ciszy zaczęły się wzrosty! Tego dnia cena skoczyła z $4.32 do $7.95 czyli o 72.7%. Wtedy jeszcze nikt nie spodziewał się, że to dopiero początek. Litecoin wpadł w trend wzrostowy dzięki rozmowom na temat usprawnienia sieci i 2 maja cena wyniosła $15.6 jednak jeszcze nie powiedział ostatniego słowa.

Wszyscy z zapartym tchem oczekują tego co się wydarzy za kilka dni, ponieważ Litecoin wprowadzi proponowany również dla Bitcoina Segregated Witness (SegWit). Wpierw 12 Kwietnia wsparcie dla SegWit osiągnęło wymagany poziom 75% i tego samego dnia mieliśmy wzrost ceny o 20%.

Następnym etapem jest utrzymanie takiego poziomu wsparcia dla SegWit przez około 2 tygodnie – czas potrzebny na wykopanie 8064 bloków. Wsparcie spadło poniżej wymaganego poziomu ale po paru dniach – 27 kwietnia – znowu wróciło na miejsce, aktualnie wynosi prawie 100%.

Jeśli ten poziom się utrzyma, to jesteśmy około 3 dni od wprowadzenia długo oczekiwanej zmiany. Świat kryptowalut uzyska wtedy bardzo cenną informację jak SegWit sprawdzi się w praktyce w tak dużej walucie, oraz co z Lighting Network.

Możemy się spodziewać kilku scenariuszy:

  • Inwestorzy wyprzedadzą swoje LTC przed wprowadzeniem SegWit aby zminimalizować ryzyko w razie porażki projektu co przyniesie nam krótki lecz silny spadek. Następnie wszystko zależeć będzie od tego co wyniknie z wprowadzonych zmian.
  • Wiadomości o wprowadzeniu SegWit i w niedalekiej przyszłości też Lighting Network przyciągną ludzi wierzących w sukces i rozpocznie się prawdziwa hossa. Możliwe, że Litecoin sięgnie nawet po swoje ATH na poziomie $50

Pamiętajmy, że Litecoin nie będzie pierwszą walutą wprowadzającą SegWit, ale będzie największy pod względem kapitalizacji. Dużo mniejsza waluta Groestlcoin ma już go zaimplementowanego a inne waluty – Vertcoin, Viacoin, Syscoin i Digibyte – dodały go do swoich planów.

Mało tego w przeciągu ostatnich paru dni mogliśmy zobaczyć kolejne potężne wzrosty a to wszystko za sprawą pewnej wiadomości.

3 maja CoinBase zaczął wspierać Litecoina dając swoim użytkownikom możliwość zakupu i sprzedaży waluty. Był to bardzo pozytywny sygnał w analizie fundamentalnej wywołujący tego samego dnia wzrost kursu o prawie 27%. Trudno się dziwić skoro CoinBase działa w 33 krajach i ma 6 700 000 użytkowników.

Co ciekawe LTC jest kupowany przede wszystkim za CNY (prawie 75% wolumenu w ciągu ostatnich 24 godzin) a kolejno za BTC (13% – z tego 68% transakcji na giełdzie Poloniex) i USD (11%). Warto więc mieć na uwadze wszelkie informacje z Chin na temat Litecoina, ponieważ w obecnej sytuacji one z pewnością będą miały wielki wpływ na cenę.

 

Janusz Zieliński

Komentarze