Jakie kryptowaluty kupić, a czego kijem nie tykać? | Stokarz Czyta Rynek #56

Fidelity Investments, firma mająca pod swoim zarządzaniem 2.46 bln USD w obligacjach, akcjach, funduszach ETF, indeksach, surowcach oraz innych instrumentach finansowych, w swoim najnowszym raporcie o kryptowalutach, określiła Bitcoina słowami:

Bitcoin jest prawdopodobnie najważniejszą innowacją w świecie finansów od czasu wprowadzenia przez Medyceuszy podwójnej rachunkowości.

Link do raportu: https://www.fidelitydigitalassets.com/bin-public/060_www_fidelity_com/documents/FDAS/bitinvthessisstoreofvalue.pdf

Tworząca się pozytywna narracja wokół Bitcoina, wśród klasycznych inwestorów rynkowych, zgrywa się z rekordowym wolumenem odnotowanym przez firmę Bakkt.

Sam wysoki wolumen na uregulowanych kontraktach BTC od Bakkt nie wydawałby się aż tak znaczący, gdyby nie fakt, że aż 90% wolumenu obrotu zanotowane zostało na kontraktach z fizycznym dostarczeniem. Oznacza to, że inwestorzy dokonujący zakupu tego instrumentu, mogą (ale nie muszą, jeśli zdecydują się na sprzedaż kontraktu przed jego wygaśnięciem) odebrać prawdziwe bitcoiny.

Pozytywnych informacji o BTC ze świata instytucjonalnych finansów w tym tygodniu nie brak. Kolejnym sporym osiągnięciem jest 5.1 miliarda dolarów AUM w Grayscale.

Wszystko to wskazuje na pozytywny sentyment ze strony inwestorów instytucjonalnych. To czy są to zagrania długoterminowe pozostaje tajemnicą. Nie wiadomo również, czy wzrost wywołany jest rajdem kursu Bitcoina, czy odwrotnie. Niemniej na Bitcoina patrzą dziś oczy całego Wall Street, a każdy liczący się fundusz hedgingowy powinien bacznie obserwować cyfrowe złoto. Słabnący dolar sprawia, że aktywa inflacyjne i zabezpieczeniowe, takie jak akcje, indeksy oraz surowce rosną (złoto przebiło swoje ATH).

Z czasem najlepszym hedgem globalnego pandemonium może okazać się Bitcoin – niezależny, odporny, z jasną polityką pieniężną. Wizja Satoshiego żyje dziś goręcej, aniżeli kiedykolwiek wcześniej.

Analiza techniczna kursu Bitcoina i Ethereum

Zeszłotygodniowy artykuł serii, pt.: Zarabianie na zmienności Ethereum, skupiał się na kilku kluczowych kwestiach. Przede wszystkim zaprezentowałem Wam analizę rynku opcji, której wniosek był następujący – zmienność jest obecnie tania. Jednocześnie przedstawiłem prosty i intuicyjny sposób na zbudowanie pozycji Long Vol, za pośrednictwem tokena BVOL na giełdzie FTX.

W momencie publikacji cena BVOL wynosiła 2700 USD – postanowiłem rozpocząć skalowanie mojego wejścia w planowany trejd. Po uśrednieniu (nie jest to idealna i polecana przeze mnie taktyka, gdyż zazwyczaj nie dokładam do stratnych transakcji, lecz w tym wypadku trzymałem się ściśle określonego planu) moje wejście wyniosło 2532 USD. Nawet zakładając, że w pozycję weszliście po przeczytaniu artykułu, udało Wam się odnotować 22% zysk.

Wykres BTC

Kupcy krótkoterminowych opcji call na platformie Deribit oraz kontraktów dziennych MOVE (FTX) byli w stanie zarobić jeszcze więcej (gdyż BVOL liczy relatywną zmianę %, a nie samą cenę). Przykład zagrania na opcjach call można zobaczyć tutaj:

https://twitter.com/BambouClub

Ich cena wzrosła po pumpie Bitcoina 7-krotnie, osiągając kurs $900 USD. Czasem warto poczekać na MOON!

Wykres Bitcoina na interwałach: miesięczny, tygodniowy, dzienny

Wykres BTC

Najbardziej kluczową kwestią ze strony analizy technicznej, będzie sobotnie (noc z piątku na sobotę) zamknięcie świecy miesięcznej. Jeśli kurs Bitcoina znajdować się będzie wtedy ponad białą linią horyzontalnego oporu, spodziewam się konsolidacji, a następnie dalszej ekspansji, z celem w postaci 14,000 USD na koniec sierpnia.

Odpowiednim miejscem do zajęcia pozycji będzie wtedy szara linia, oznaczająca szczyt poprzedniej świecy miesięcznej.

Zamknięcie kursu poniżej białego oporu, sprawi, że kurs Bitcoina w skali miesięcznej z byczego przejdzie na neutralny. Wtedy długoterminowe zagrania warto będzie rozważać na podstawie zachowania ceny na niższych interwałach – tygodniowym oraz dziennym.

Wykres BTC

Skala tygodniowa kursu BTC przypomina odwróconego fraktala ze spadku z poziomu 6,000 USD w 2018-2019 roku. Tym razem to opór był 3-krotnie testowany, po czym nastąpiło gwałtowne przefrunięcie przez niego. Co prawda próba naszych danych jest niewielka, jednak jeśli mamy cokolwiek wyciągnąć z zachowania kursu przed dwu laty, to:

  1. Inwestorzy oraz traderzy nie będą mieli wielu szans na kupno dipa.
  2. Wzrost kursu stanie się bardziej gwałtowny i przyspieszy.

W tym wypadku polecam spojrzeć na kurs z perspektywy tej oraz następnej świecy tygodniowej. Zamknięcie jednej bądź drugiej poniżej niebieskiego poziomu wskazywałoby, że mogliśmy mieć do czynienia z tzw. „liquidity grab”, czyli sytuacją, w której zbierane są zlecenia stop+long breakout z ostatnich kilkunastu miesięcy. Uważam ten scenariusz jednak za mało prawdopodobny, a mój sentyment co do rynku pozostaje nadal byczy.

Wykres BTC

Stąd dalszy mój plan opiera się na zakupie dipów. Jeśli mam rację, to jedynym (i jednocześnie najlepszym) momentem na zakup będzie retest dołka tej czerwonej świecy. Celem transakcji jest zamknięcie jej powyżej obecnego szczytu. W przypadku zejścia kursu do ceny zlecenia stop-loss, zamierzam ponownie rozważyć swoją ocenę rynku.

Analiza techniczna Bitcoina na niższych interwałach czasowych

Wykres BTC

Na niższych interwałach czasowych Bitcoin prezentuje się znów – neutralnie. Czego nie zamierzam robić – próbować łapać noży jeśli zejdziemy w którykolwiek region długich świec wzrostowych, oznaczonych niebieskimi prostokątami. Z mojego doświadczenia wynika, że gwałtowne świece przy rajdzie w górę są tak samo marnymi wsparciami przy schodzeniu kursu w dół. Stąd dwa moje pomysły na trejdy prezentują się następująco:

Byczy scenariusz

Wykres BTC

Przebicie przez kurs szczytu, zejście, utworzenie lokalnego dna, konsolidacja wyżej, zejście poniżej low – tam wchodzę w pozycję z ciasnym SL i targetem w postaci 1-1.5% od szczytu kanału.

Niedźwiedzi scenariusz

Wykres BTC

Jeśli region ten miałby się okazać szczytem, to pragnę być na to przygotowanym. Konsolidacja w środku kanału, zejście poniżej jego low, retest – i tu wchodzę w pozycję short, targetując 200-300 dolarowy ruch niżej (jako że spodziewam się odbicia od swing low zaznaczonego na szaro, nie miałoby sensu skupiać się na dalszym spadku).

Ethereum w parze do BTC

Wykres BTC

W zeszłym tygodniu kładłem duży nacisk na poziom 0.032-0.034 na kursie Ethereum/BTC. Jak widać udało nam się go osiągnąć. ETH łapie teraz oddech i moim celem jest złapanie spadku na 0.0255-0.0265, spodziewając się – tak jak w przypadku Bitcoina, dalszego impulsu wzrostowego po niewielkiej korekcie.

Wykres BTC

Spoglądając zaś na kurs pary ETH/USD dostrzegam podobieństwa do poprzedniego przebicia rozległej fazy spadkowej. Obecny poziom na ETH/USD będzie mocno sprzedawany właśnie z tego powodu. Utrzymywanie pozycji long w tym momencie jest kosztowne (wysoki funding na kontraktach futures i perpetual), więc nieco schłodzenia i konsolidacji dobrze wszystkim zrobi.

Zwróćcie uwagę, że wchodzę w pozycję long ETH/BTC, a nie ETH/USD – możecie to zrobić na giełdzie BitMEX.

Alternatywne kryptowaluty – co kupić, a czego kijem nie tykać? LTC, EOS i SOL

Chciałbym końcówkę tygodniowej analizy poświęcić dla fanów altcoinów. Oto kilka wykresów walut, które rozgrywam w tym momencie.

Jakie kryptowaluty kupić
Wykres LTC

Podobna strategia jak w przypadku BTC i ETH/BTC. Kupno dipa do low i trzymanie go aż do osiągnięcia białego oporu.

Jakie kryptowaluty kupić
Wykres EOS

Celuję w osiągnięcie czerwonej linii. W tym wypadku zamierzam budować pozycję long agresywnie.

Jakie kryptowaluty kupić
Wykres SOL

Ostatni HYPE wiążący się z budową Serum Project, którego analiza ukaże się na łamach BitHuba już niedługo, przez Alameda Research, wpływa również na wartość samego tokena SOL:

Kupuję SOL w przedziale zaznaczonym białymi liniami na wykresie, tragetując 2.4-$2.8 USD.

To tyle na ten tydzień. A jakie są Wasze zagrania na altach? Co kupujcie? A może FULL BTC i TO THE MOON? Dajcie znać w komentarzach!

Link do ostatnich artykułów z serii:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.Powiązane terminy:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.