Fale Elliotta pokazują nadchodzący kierunek ruchu cen kryptowalut? Analitycy tłumaczą

9 494

Nie tak szybko, kryptowalutowe byki

Według firmy analitycznej QCP Capital aktualny rynek kryptowalut nie wskazuje na początek rynku byka, a jedynie na czwartą falę w teorii Fal Elliotta, popularnego narzędzia analizy technicznej. Analitycy uważają, że warunki do materializacji ostatniej, piątek fali spadków są cały czas realizowane.

Co konkretnie mówi Teoria Elliotta?

Teoria ta mówi, że czwarte fale zazwyczaj korygują ponad 20% trzeciej fali, a często korygują jej około 38,2%. Czwarte fale rzadko korygują trzecią falę w ponad pięćdziesięciu procentach.

W tej chwili wszystkie rynki finansowe przekroczyły 20% korekty trzeciej fali, ale tylko USD osiągnął swój maksymalny pułap czwartej fali, którym jest 50% korekty trzeciej fali. Poziomy 20% korekty dla poszczególnych rynków to: BTC na poziomie 22 000 dolarów, ETH na poziomie 1420 dolarów, NASDAQ na poziomie 11 442 punktów, 3,7% dla obligacji dziesięcioletnich (tzw. dziesięciolatek) oraz 109,6 punktów dla indeksu dolarowego DXY. Poziomy przedziału od 38,2% do 50% dla korekty to: BTC na poziomie od 27 100 do 31 850 dolarów, ETH na poziomie między 1911 a 2280 dolarów, NASDAQ od 12 312 do 12 880 punktów, dziesięciolatek na od 3,2% do 2,85%, a DXY między 105 do 102 punktów. Dopóki te poziomy nie zostaną przebite, czwarta fala nadal jest w grze, a ostateczna piąta fala dla tych rynków nie powinna być wykluczana.

Inwestorzy wychodzą przed szereg

Optymizm inwestorów, który napędził tę mini hossę, ma pochodzić z szybkiego opadania CPI i innych dobrych danych gospodarczych, a przewiduje się że samo CPI spadnie do poziomu 2% do końca bieżącego roku. Jednak inne twarde dane, takie jak zatrudnienie czy PKB, jeszcze nie uległy odwróceniu, a rynek dyskontuje je z opóźnieniem.

Rynek przewiduje teraz serię stabilnych podwyżek stóp procentowych oraz cięcia już w drugim kwartale 2023 r. Oznacza to, że rynek spodziewa się, że do stycznia 2024 stopy procentowe już będą niższe niż w styczniu roku 2023. Tymczasem Fed przewiduje, że stopy procentowe będą wtedy co najmniej o 1 pproc. wyższe niż obecnie. Może to doprowadzić do poważnego rozminięcia się oczekiwań z rzeczywistą polityką Rezerwy Federalnej i ostudzenia optymizmu inwestorów.

Źródło: QCP Capital

Według numerologii wschodniej liczba 4 jest uważana za najmniej szczęśliwą z liczb, a to samo dotyczy rynków w Teorii Elliotta.. Czwarte fale słyną z tego, że są nieprzewidywalne i wywołują maksymalny ból u maksymalnej liczby uczestników rynku.

Wiele wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się dużych wahań na rynku kryptowalut.

Może też Cię zainteresować:

Komentarze