Cena Bitcoin: Nowe ATH i 6 miejsce Polski

Cena Bitcoin zaskakuje po raz kolejny osiągając nowy najwyższy poziom w historii – ATH na chwilę obecną wynosi $3440 na Bitfinex i tylko $10 mniej na Bitstamp. To bardzo dobry wynik zwłaszcza w kontekście niepewnej sytuacji co do pęknięcia bańki oraz zamieszania związanego z podziałem sieci. Jak się okazuje Polacy również mają swój udział w budowaniu ceny – obrót na parze BTC/PLN był szóstym co do wielkości.

Do silnego wybicia w górę doszło w sobotę rano – cena z okolic $2800 na Bitfinex poszybowała do $3200. Kontynuację tego ruchu możemy obserwować dzisiaj od godziny 13:00. Po niedzielnej konsolidacji kurs znów zaczął rosnąć z $3270 do $3440, co stanowi nowe ATH. Ruch ten był stosunkowo mocny i szybki, więc obecnie cena spadła o ok. $70. Początek tygodnia to bardzo często okres wzrostów, gdyż po weekendowej przerwie docierają przelewy bankowe i inwestorzy dysponują świeżym kapitałem – być może podobnie będzie teraz. Aby jednak wzrost był zdrowy po każdym większym wybiciu powinna przyjść drobna korekta lub konsolidacja, która ostudzi nieco zapał i emocje w skali short.

cena bitcoin bitfinex short
Perspektywa krótkoterminowa; źródło bitcoinwisdom.com

W skali średnioterminowej doświadczyliśmy najprawdopodobniej bardzo ładnej, ale też bardzo brutalnej korekty. Mowa o okresie od połowy czerwca do pierwszej połowy lipca. Kilka czerwonych świeczek na wykresie w skali 1w czy też 3d spowodowało nie małe zamieszanie na rynku. Bardzo wiele osób sprzedało swoje Bitcoiny podczas załamania kursu do okolic $1800 16 lipca. Tak duży spadek (ok. 40%) mógł oznaczać pęknięcie bańki. Szybko jednak kurs odreagował prawie ustanawiając nowe ATH. Zaznaczaliśmy wtedy, iż jest to niebezpieczny i niepewny okres gdyż wiele wskazywać może na faktyczne pęknięcie bańki. Rynek jednak jak zawsze ma rację i oto mamy nowy rekord cenowy i całkiem realną drogę ku poziomowi $4000. Wspomniana wcześniej korekta była zatem brutalna, gdyż pozbawiła wielu inwestorów kapitału jeżeli ci ulegli panice, a równocześnie bardzo ładna gdyż stanowi doskonałe podłoże pod kolejne wzrosty.

cena bitcoin bitfinex medium
Perspektywa średnioterminowa; źródło bitcoinwisdom.com

Jest takie powiedzenie, iż z trendem się nie walczy. Ten bez wątpienia jest rosnący już od bardzo długiego czasu – co w samo w sobie powinno też świadczyć o bliższym niż dalszym końcu wzrostów. Nie mniej jednak kurs wyszedł naprawdę obronną ręką z ostatnich „ataków”, co pozwala wnioskować o sporej sile rynku. Gdybyśmy podobnej korekty doświadczyli w bardziej „płaskim” momencie kursu można by śmiało stwierdzić, iż czeka nas długi okres wzrostów. Jednakże takie stwierdzenie w obecnej sytuacji wydaje się być nieprawdopodobne, jako że mamy już blisko 3 lata wzrostów. Po sporych wahaniach cena zdaje się teraz rosnąć, ale nic nie jest pewne i może się bardzo szybko zmienić. Gdyby tak się stało to mielibyśmy do czynienia z jednym z „najkrwawszych” spadków w historii Bitcoina, jako że obecnie wiele osób postanawia inwestować.

cena bitcoin bitfinex long
Perspektywa długoterminowa – uwaga skala logartymiczna!; źródło bitcoinwisdom.com

Mimo wszystko pragniemy zwrócić uwagę na tę korektę, która może stanowić dobrą bazę do kontynuacji wzrostów, choć rzecz jasna każdy decyzje powinien podejmować sam i przede wszystkim w oparciu o własną wiedzę. Patrząc zaś po wynikach na cryptocompare.com Polacy darzą Bitcoina olbrzymim sentymentem. Nikogo nie dziwi, że to obrót jenami japońskimi jest po raz kolejny na pierwszym miejscu z 42% udziałem na rynku. Zaskoczenie jednak przyniósł nasz polski złoty, który uplasował się na 6 miejscu walut pod względem obrotu Bitcoinem. Znalazło to swoje odbicie w zagranicznych mediach, a rzadko tam bywamy, więc pozostaje się cieszyć. Procentowo jednak sytuacja wygląda już gorzej, gdyż jest to zaledwie ok. 0.45% rynku… Ale konkurencja jest nietuzinkowa – wyżej znalazły się jeszcze USD, CNY, KRW oraz EUR.

 

MW.

Komentarze