Apel Ukrainy do Tether

3 208

Ukraina kieruje apel do Tether o wstrzymanie wszelkich transakcji z Rosjanami.

Wicepremier ogarniętej wojną Ukrainy złożył apele i prośby do wielu zachodnich firm, a także do głównych giełd kryptograficznych o wstrzymanie wszelkich transakcji z Rosjanami.

Odwołując się bezpośrednio do emitenta stablecoin Tether i dyrektora ds. technologii Paolo Ardoino za pośrednictwem Twittera, wicepremier Ukrainy Mychajło Fiodorow wezwał firmę w piątek do zaprzestania wszelkich transakcji z Rosjanami.

Nie odpowiadając bezpośrednio Fiodorowowi, firma w oświadczeniu podała:

„Tether prowadzi stały monitoring rynku, aby upewnić się, że w jej sieci nie ma żadnych niezgodnych z prawem ruchów ani środków, które mogłyby być sprzeczne z międzynarodowymi sankcjami”.

Polityka Tether wydaje się być zgodna z polityką giełd kryptograficznych, w tym Coinbase i Kraken, które również odrzuciły prośby o odcięcie wszystkich rosyjskich kont, ale obiecały, że nie pozwolą na żadne omijanie sankcji nałożonych przez Zachód.

Wydaje się, że apele rządu ukraińskiego są słuszne ale chyba skazane na porażkę. Istota rynku krypto walutowego a także filozofia leżąca u podstaw jego powstania ogranicza możliwość ingerencji w dowolne i zaplanowane zachowania klientów na rynku. Bez względu na argumenty jakimi kto się posługuje i jakie ma podstawy to trzeba sobie zdawać sprawę że bitcoin powstał po to aby ingerencja zewnętrzna dotycząca jego zastosowań była ograniczona. I to ze względu na szerzącą się bez opamiętania władzę polityków nad społeczeństwami i ich bardzo często katastrofalnymi decyzjami dotyczącymi np. ilości drukowania pieniądza fiducjarnego a także często nieuzasadnionej chęci kontrolowania wszystkich i wszystkiego.

Ukraina jest teraz zakładnikiem pozytywnych rozwiązań które legły u podstaw filozofii powstania BTC. I jej apele nie ograniczą zbytnio możliwości jakie niesie ze sobą świat walut cyfrowych.

Należy pamiętać że Ukraina sama korzysta z możliwości świata blockchain przyjmując np. mocno anonimowe darowizny na własne cele zbrojeniowe. I jest mało prawdopodobne aby to było jedyne korzystne rozwiązanie z korzyści jakie czerpie Ukraina w świecie kryptowalut.

Komentarze