Analiza Techniczna Rynku Kryptowalut #19| Analiza BTC, BTC.D, XMR, BEAM, XAU (złoto)

Jak co tydzień, witam Was i zgodnie z poniedziałkowym zwyczajem zapraszam do zapoznania się z moją oceną sytuacji na wybranych wykresach rynku krypotwalut!

W tym tygodniu nie publikowaliśmy ankiety, ponieważ zgłoszeń i propozycji w komentarzach, mailu, oraz w nagraniu wideo było aż nadto.

To chyba już standardowa sytuacja, że najwięcej swojej uwagi poświęcę analizie Bitcoina. Nawet początkujący analityk bez trudu dostrzeże, że to Bitcoin nadaje tempa wzrostom i spadkom pozostałej części kryptowalut. Obecnie większość altcoinów, które analizuję, zdaje się utrzymywać trend spadkowy, ale warunki potrzebne do wzrostów również zostały spełnione. Teraz, jakby brakuje iskry. Tą iskrą musi być Bitcoin.

Inwestor ze średnim poziomem wiedzy myśli o tym, że rynek krypto i tak już jest w dołku, więc warto pomału kupować, właśnie teraz – nie wtedy, gdy ATH Bitcoina nie pozwalało zasnąć a nawet przespać niejednej nocy. Przypominam, że część altcoinów, nawet tych godnych uwagi spadła poniżej 95%….Wyobraźcie sobie sytuację, że Galeria Handlowa robi promocję – 95%…Trzeba by zorganizować służby porządkowe, jak na jakąś imprezę masową..:)

Trader z kolei, szuka punktu wejścia precyzyjnie, jak snajper. Niespecjalnie interesuje go zasięg wzrostów, czy ATH. O wiele bardzie liczy się dynamika ruchów, tzw. zmienność. Ważna jest także powtarzalność impulsów i korekt. To daje zarobić Traderowi. Ostatecznie zarówno Trader, jak i Inwestor mają, jeden, wspólny, jakże banalny cel. Obaj chcą napełnić swoje portfele 🙂 I tu należy pamiętać, że na rynku nie ubywa kapitału, ten wędruję od przegranych do wygranych. Pytanie w czym ja i Wy jesteście lepsi, że to właśnie „my” zabierzemy $$$ tym „drugim”? I czy na pewno jesteśmy lepsi, a może tylko nam się tak wydaje ? Może Ci, którzy mają wygrać chcą, żebyśmy tak właśnie myśleli, żebyśmy chętnie wkładali swój kapitał w rynek kryptowalut…?

Wystarczy już filozofii, zacznijmy analizę.

BTC:

Przedstawię Wam 3 scenariusze dla Bitcoina i zacznę od tych, którym przyznaję najwięcej prawdopodobieństwa, kończąc na tych najmniej prawdopodobnych a jednak mimo wszystko prawdopodobnych. Bezpieczny Trader czy Inwestor to ten, który jest przygotowany na każdy z nich.

Pierwszy scenariusz zakłada, że po odbiciu od klastra geometrycznego (ok. 6440 USD) cena wykonała w swoim wewnętrznym ruchu falę 1 oraz jej korektę oznaczoną jako 2. Po ładnej, wręcz książkowej reakcji, otrzymaliśmy dynamiczny wzrost fali 3. Teraz bez wątpienia trwa zejście fali 4. Dlaczego napisałem, ze trwa? Otóż fala 4 nie osiągnęła swojego minimalnego poziomu, jakim jest cena ok. 7630 USD dla Bitfinex.

Jeśli ten scenariusz ma być ważny, cena musi osiągnąć ww. poziom. Po jego osiągnięciu powinien nastąpić wzrost fali 5 tworzący nowy lokalny szczyt. Dlaczego uznaję ten scenariusz za najbardziej prawdopodobny. Dlatego, że gdy patrzę na to, co się dzieje na rynku Forex to widzę, że linia trendu spadkowego oraz powstały klin zniżkujący, już dawno zostały wybite, co oznacza wysoką dynamikę wzrostów.

Oczywiście w opisywanej fali 4 może wystąpić korekta pędząca. Oznaczałoby to, że lokalny szczyt oznaczony 3 zostanie teraz wybity, po czym wystąpi jeszcze jedna korekta, której zasięg będzie musiał mieć minimum 800 USD i rynek da jeszcze jedną szansę, żeby dołączyć do wzrostów. Sygnałem do wykonania korekty pędzącej w fali 4 byłoby wybicie czerwonej linii trendu spadkowego i zamknięcie świecy powyżej, na dużym interwale czasowym.

Analiza BTC
Wykres BTC
Drugi scenariusz jest podobny.

Cena podąża tworzącym się impulsem wzrostowym, jednak fala 1 jest, z racji trwającego trendu, ruchem trójfalowym, który zatrzymał się na utworzonej wcześniej linii trendu spadkowego. Jeśli korekta pogłębi się i wyjdzie poniżej standardowego zasięgu fali 4 trzeba będzie anulować scenariusz 1. Zejście poniżej poziomu overbalance, oznaczanego żółta linią (ok. 7300 USD Bitfinex ), rozpocznie korektę dla wcześniejszego impulsu.

Falowy typ zejścia i rodzaj tworzącej się korekty będzie można ocenić po wykonaniu OVB. Kto wie, może czeka nas nawet false break, lecz z racji obowiązującej (zielonej) linii trendu wzrostowego, musiałby to być jakiś rodzaj Flash Crash.

Analzia BTC
Wykres BTC
A teraz trzeci scenariusz.

Tym razem bez Happy Endu. Otóż przesłanki, które kazały oceniać ostatnie wzrosty jako nowy impuls wzrostowy zmieniającego się trendu zostają zanegowane. Cena zjeżdża poniżej ostatniego dołka (ok. 6480 USD Bitfinex). Cena uderza w poziom 70,7 Fibo i anuluje całą analizę korekty prostej.

Owszem, następują wzrosty, a jednak nie są to wzrosty na zakończenie dużej fali B z celem na wybicie szczytu z okolic 13800 USD. Od tego momentu nieznany jest poziom zakończenia Fali A – spadkowej. Nawet, gdy fala A się zakończy, kolejny wzrost będzie dopiero falą B, po której wystąpi ostatnia fala korekty – C spadkowa. A to wszystko będzie trwało dłuuuugo. Na szczęście temu scenariuszowi daję mniej niż 1 % szans na realizację.

Analiza BTC
Wykres BTC

Kończąc ten wątek, pamiętajcie gdzie BTC znajduje się wysokim interwale. Jesteśmy w dużej fali B korekty. Zagłębiając się w jej strukturę, czeka nas ostatnia, wewnętrzna fala wzrostów z celownikiem ustawionym powyżej szczytu z okolic 13800 USD. Stąd, od chwili zaliczenia klastra geometrycznego, AT nakazuje mi zajmować pozycje jedynie na BUY. Pamiętajcie, że w sytuacji, gdy analiza techniczne krzyżuje się z fundamentalną, można wyczuć jaki mamy trend. W trendzie wzrostowym złe informacje często nie będą miały wpływu na cenę a dobre informacje będą towarzyszyły impulsom wzrostowym.

BTC.D:

Dominacja Bitcoina w zależności od tego, w jaki sposób ułoży się wykres w platformie Trading View (pisałem o tej anomalii w poprzednich analizach), raz pokazuje wykonany overbalance a raz nie. Przyjmując, że jednak OVB został wykonany, to zgodnie z długoterminowym trendem wzrostowym indeks powinien chcieć atakować ostatni szczyt z okolic 73%. Poza tym zakładam, że minimalny poziom korekty oznaczony czarną linią w żółtej strefie został osiągnięty. To dodatkowo wzmacnia moje spojrzenie „UP”.

Porównując wykresy wielu altcoinów, których AT mówi o dalszych spadkach, może się to złożyć w całość. Bitcoin jeszcze raz pokaże szczyt w BTC.D. Następnie nie powinno się mówić o umocnieniu altconów, jako jednym tworze. Moim zdaniem część walut umocni się do Bitcoina, a niektóre będą już tylko spadać lub po prostu zostaną gdzieś na dnie.

Analiza BTC.D
Wykres BTC.D

XMR:

Monero jest krytowalutą, która z pewnością nie ma łatwo. Ciągłe oskarżenia o nadużywanie anonimowości, finansowanie terroryzmu i pranie brudnych pieniędzy. Cóż, osobiście jestem przeciwnikiem tych teorii, ale zobaczmy co mówi wykres.

Podobnie jak w wielu innych kryptowalutach trwa trend spadkowy. Jednak, jeszcze w grudniu 2018r. na wykresie i to w interwale tygodniowym przy niskim RSI pojawiała się gwiazda poranna, a następnie impuls wzrostowy ustanowił overbalance pomocniczy. Oznacza to, że aby uznać odwrócenie trendu, Monero musi pokonać jeszcze dwie, większe korekty.

Pierwszą z nich, do której teraz zmierza cena, oznaczyłem kolorem fioletowym. Dla porównania, LTC i ETH są w identycznym cyklu wyższego rzędu. Obecnie cena powinna podążać do strefy oznaczonej prostokątem lub nawet ponad nią. Niepokojące jednak jest to, że gdy przyjrzę się ostatnim spadkom fali A, to są one dość głębokie i cały czas brakuje potwierdzenia zakończenia fali A w postaci OVB. Czy możliwe jest zatem wybicie dołka z okolic 36 USD i wykonanie False Break?

Moim zdaniem, dopóki cena nie wybije ostatnich lokalnych szczytów oznaczonych przerywaną linią, jest to możliwe. Podsumowując, na Monero należy patrzeć z optymizmem. Po pierwsze przekazuje konkretną wartość w postaci użyteczności. Po drugie, technicznie chce zakończyć trend spadkowy, tylko jakby na coś czekało….

Analiza XMR
Wykres XMR

BEAM:

BEAM to propozycja z ubiegłego tygodnia. Niestety od chwili pojawiania się tej kryptowaluty na platformie Trading view, utrzymuje się ona w trendzie spadkowym. Póki co struktura falowo-korekcyjna oraz układające się coraz niżej szczyty i dołki nie wskazują na odwrócenie trendu. Jako, że wykres jest dość młody, historycznie brakuje punktów odniesienia, które mogłyby wyznaczać potencjalne poziomy zatrzymania spadków.

W takiej sytuacji cena często zatrzymuje się w jakiejś równej wartości. O ile dla BTC było to ok 20k USD o tyle dla BEAM może to być np. 0,40USD. Tego niestety nie da się określić z większym przekonaniem. Taka sytuacja obowiązuje patrząc na wykres z perspektywy interwału tygodniowego. Ciekawe i niespotykane jest to, że mimo że ze cena spada, to RSI rośnie. Niestety nie znam metodologii AT, która pozwoliłaby mi dostrzec na wykresie jakieś dobre sygnały na wzrosty. Z pewnością wykres jest mało czytelny, więc gdyby cena zachowała się wbrew mojej analizie, nie byłbym zaskoczony. W parze do BTC podobna sytuacja.

Analiza BEAM
Wykres BEAM

Gold- XAU/USD:

Tu muszę przyznać się do pewnego błędu, jaki wykonałem w poprzedniej analizie. O ile wybicie szczytu było przewidziane i cena je osiągnęła, to sam zasięg fali 3 wyznaczony na poziomie minimum 1625 USD został wyznaczony nieprawidłowo. Nie będę opisywał całej metodologi, jaką się posłużyłem. Poprawię jedynie sam poziom na wykresie. Obecnie wynosi on 1588 USD i został osiągnięty.

Dodatkowo na interwale tygodniowym zamknęła się formacja spadkowa. Jest za wcześnie, żeby uznać, że rozpoczęły się spadki fali 4. Jednak niejeden ostrożny Trader rozpatruje obecnie zamknięcie pozycji długich. Oczywiście długoterminowo nadal obowiązuje trend wzrostowy, a zatem handlując zgodnie z trendem będzie kolejna okazja do zakupu złota po zakończeniu korekty fali 4.

Póki co, wg mnie, nawet jeśli to już zawrócenie ceny i zakończenie „trójki”, to zarówno poziom 141,4 oraz formacja spadkowa powinny być przynajmniej głęboko wytestowane. Dodatkowo należy zauważyć, że sama fala druga korekty miała zejście o ok. 250 USD, stąd już teraz wiadomo, że fala 4 osiągnie zejście pomiędzy 250 a 320 dolarów licząc od szczytu fali V w 3. Z ciekawych obserwacji, nie pasuje mi jeszcze jedna rzecz. Korekta II i IV są podobne do siebie w strukturze. Tak nie powinno być. Rynek dąży do zachowania zmienności korekt w impulsie. Czy zatem struktura fali IV będzie bardziej złożona (np. k. pędząca lub k. nieregularna) a obecny ruch nie był jeszcze docelową falą V? Od teraz będę na bieżąco przyglądał się temu kruszcowi i opublikuję aktualizację AT, jeśli cokolwiek zmieni się na wykresie.

anazlia złoto
Wykres XAU

Na dziś to już wszystko. Więcej analiz, w tym DASH, ZCASH, LINK, ETC, BCH, plus pary do BTC w najbliższej analizie wideo BITHUB.pl na kanale YouTube. Zapraszam do subskrypcji.

Link do ostatniej analizy video z 10 stycznia:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.