Analiza techniczna najpopularniejszych kryptowalut – 8.01.2018

Dobrym poniedziałkowym zwyczajem zapraszamy na analizę 5 najpopularniejszych kryptowalut: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dash oraz Nem.

BTC/USD – Bitcoin

Ostatni miesiąc nie był łaskawy dla Bitcoina. Mimo, że spadek wartości cyfrowego złota od grudniowych szczytów do obecnego poziomu (14 900 USD) to niespełna 25% to dominacja BTC w całym rynku walut cyfrowych zmalał z 67,62% przed miesiącem do 34,97% obecnie. Było to oczywiście spowodowane silną aprecjacją altcoinów, wśród których chyba najjaśniej zabłysnął Ripple. Szczegółową analizę tej kryptowaluty przedstawiałem w moim ostatnim artykule.

Spoglądając na notowania Bitcoina zauważymy, że mimo, iż w piątek kurs wybił górą z lokalnej konsolidacji, to już wczoraj pojawiła się silna reakcja podażowa, która to wybicie zanegowała. Obecnie rynek oscyluje w okolicy lokalnego wsparcia i linii tendencji wzrostowej. Jeżeli strefa ta powstrzyma sprzedających, już wkrótce spodziewać moglibyśmy się powrotu do wzrostów. By tak się jednak mogło stać, musielibyśmy wybić powyżej ubiegłotygodniowych szczytów.

Wykres Bitcoin

BTC/JPY – Bitcoin

Spoglądając na zestawienie z JPY zauważymy, że w tym przypadku kurs nie dotarł jeszcze w okolice linii tendencji wzrostowej. W najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się zatem przynajmniej niewielkiego pogłębienia spadków. Jednym z ciekawszych poziomów w okolicy którego mogłaby pojawić się reakcja popytowa jest tutaj 1,7 mln JPY.

Wykres Bitcoin

ETH/USD – Ethereum

Dzięki ostatnim wzrostom Ethereum nie tylko ustanowiło nowe ATH na poziomie 1225 USD ale również powróciło na drugie miejsce pod względem kapitalizacji. Spoglądając stricte technicznie zauważymy, że zgodnie z moją ostatnią projekcją, w drugiej połowie grudnia pojawiła się korekta spadkowa, na skutek której doszło do re-testu okolic poziomu 500 USD. Tamteż pojawiła się silna reakcja popytowa i aż do dnia dzisiejszego obserwowaliśmy niemal nieprzerwane wzrosty.

Dziś jednak ponownie pojawiła się podaż. Mimo, że od dwóch godzin obserwujemy wzrosty i EHT wyceniane jest obecnie niemal na 1100 USD, to warto wziąć pod uwagę, że z technicznego punktu widzenia, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice poprzednich szczytów tj. 850 USD i mierzenia 50% korekty Fibonacciego.

Wykres Ethereum

ETH/BTC – Ethereum

W zestawieniu z BTC sytuacja wygląda o wiele bardziej optymistycznie. W tym przypadku kurs już wczoraj pokonał niezwykle istotny opór w okolicy 0.0670. Dziś, mimo porannej reakcji podażowej, wzrosty są kontynuowane. Jeżeli tendencja ta się utrzyma, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania poziomu 0.0880 bądź nawet 0.1050.

Wykres Ethereum

LTC/USD – Litecoin

Zgodnie z moją grudniową projekcją, na skutek ostatnich spadków kurs dotarł (a nawet chwilowo przekroczył) poziom 200 USD. Obecnie, od niespełna trzech tygodni rynek porusza się w trendzie horyzontalnym. Z technicznego punktu widzenia, dopiero wybicie górą z tej konsolidacji mogłoby otworzyć drogę do ponownych wzrostów. Biorąc jednak pod uwagę trwające od soboty spadki niewykluczone, że wcześniej dojdzie do ponownego przetestowania okolic 200 USD.

Wykres Litecoin

LTC/BTC – Litecoin

W przypadku wyceny w BTC, kurs również porusza się w konsolidacji. W tym przypadku jej górne ograniczenie to opór, który jeszcze nigdy w przeszłości nie został trwale pokonany. By opór ten mógł zostać jednak po raz kolejny zaatakowany, musielibyśmy najpierw pokonać lokalny opór w okolicy 0.0183.

Wykres Litecoin

DASH/USD – DASH

Spoglądając na notowania Dasha zauważymy, że tu również kurs od dłuższego czasu porusza się w trendzie horyzontalnym. Warto zauważyć, że dolne ograniczenie tej konsolidacji znajduje się w okolicy złotej proporcji czyli mierzenia 61.8% korekty Fibonacciego z wcześniejszego ruchu wzrostowego. Jeżeli strefa ta okaże się wystarczająca, by powstrzymać spadki, spodziewać moglibyśmy się wzrostów ale…

…by tak się stało, kurs musiałby pokonać opór w okolicy poziomu 1225 USD będącego górnym ograniczeniem obecnej konsolidacji. Oprócz tego należy również pamiętać, że z technicznego punktu widzenia konsolidacja jest formą korekty czasu, z której częściej rynek wybija jednak w kierunku wcześniej panującej tendencji. W tym przypadku konsolidacja jest korektą po spadkach. Oznacza to, że nim kurs nie wybije górą i nie na jasnego sygnału do wzrostów lepiej uważać, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że w najbliższym czasie dojdzie do dalszej przeceny nawet w okolice 800 USD.

Wykres DASH

DASH/BTC – DASH

W przypadku zestawienia z BTC kurs oscyluje obecnie w okolicy ostatnio pokonanego, lokalnego wsparcia (teraz oporu). Odrzucenie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do ponownych spadków. Wydawać by się zatem mogło, że bez względy czy w USD czy w BTC, inwestując obecnie w Dash lepiej być bardzo uważnym i przede wszystkim chronić swój kapitał.

Wykres DASH

XEM/USD – NEM

Dzięki wzrostom na poziomie 348% NEM zajęło 5 miejsce w grudniowym rankingu kryptowalut. Na przestrzeni całego 2017 roku wzrosty te wyniosły natomiast 27 413% co dało NEM 4 miejsce w rankingu podsumowującym miniony rok.

Spoglądając na wykres 4-godzinowy zauważymy, że po przekroczeniu poziomu 2 USD, w miniony czwartek pojawiła się silna reakcja podażowa. Jeżeli spadki będą kontynuowane, spodziewać moglibyśmy się, że dotrą one nawet w okolice 1.09 USD. Mimo, że oznaczałoby to przecenę o ponad 48%, to jednak z technicznego punktu widzenia zdaje się jak najbardziej prawdopodobne.

Wykres NEM

By tak się jednak mogło stać, kurs musiałby najpierw trwale pokonać lokalne wsparcie (1.44 USD), w okolicy którego obecnie się znajdujemy.

Wykres NEM

XEM/BTC – NEM

W przypadku zestawienia z BTC sytuacja wygląda nieco bardziej interesująco. Na skutek trwających dokładnie od miesiąca wzrostów kurs pokonał dwa techniczne opory i dotarł aż w okolice historycznych szczytów tj. dotychczasowego ATH, gdzie pojawiła się reakcja podażowa. Późniejsze spadki dotarły w okolice najbliższego, technicznego wsparcia. Warto również zwrócić uwagę, że poziom ten bardzo precyzyjnie zbiega się z mierzeniem 38.2% korekty Fibonacciego a w jego okolicy pojawiła się reakcja popytowa. Jeżeli zatem w najbliższym czasie najbliższy opór zostanie pokonany, spodziewać moglibyśmy się dalszych wzrostów. Niewykluczone jednak, że po tak dynamicznych, trwających miesiąc wzrostach czeka nas dłuższa korekta np. w formie konsolidacji.

Wykres NEM

Jeżeli Ty również chciałbyś abym naniósł swoje kreski na wykres jakiejś konkretnej kryptowaluty, której nie ma w powyższym artykule, napisz proszę co to za instrument w komentarzu pod tym tekstem bądź ślij do mnie prywatną wiadomość na picasso@bithub.pl a ja obiecuję uwzględnić to następnym razem.

“Rynki nigdy się nie mylą – za to opinie, często.” – Jesse Livermore

Komentarze