Analiza techniczna najpopularniejszych kryptowalut – 19.02.2018

710

Dobrym poniedziałkowym zwyczajem zapraszamy na analizę 5 najpopularniejszych kryptowalut: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dash oraz Nem.

Miniony tydzień na rynku kryptowalut był dość dobrym okresem. Kapitalizacja całego rynku wzrosła bowiem o ok 25% tj. ponad 100 mld USD dzięki czemu w chwili obecnej znów wynosi ona ponad 500 mld USD.

BTC/USD – Bitcoin

Ja pisałem już w czwartek, na skutek trwających od 6 lutego wzrostów wartość BTC ponownie przekroczyła 10 tys. USD. Spoglądając na poniższy screen zauważymy również, że na skutek tych wzrostów cyfrowe złoto pokonało bardzo ważny, techniczny opór 9500 USD. Na niższym interwale czasowym dostrzec można nawet, że po pokonaniu doszło także do re-testu i odrzucenia tej strefy od góry (jako wsparcia). Jeżeli obecna tendencja będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się zatem nawet ponownego przetestowania górnego ograniczenia kanału spadkowego bądź nawet okolic 13 tys. USD.

Wykres BTC/USD od TradingView

BTC/JPY – Bitcoin

Bardzo podobnie wygląda również obecna sytuacja na notowaniach BTC/JPY, gdzie kurs pokonał ważny, techniczny opór w okolicy 1.05 mln JPY. Najbliższy poziom, w okolicy którego moglibyśmy spodziewać się pojawienia reakcji podażowej to 1.25 mln JPY i dalej 1.50 mln JPY. Po drodze warto również zwrócić uwagę na (czerwoną) linię tendencji spadkowej.

Wykres BTC/JPY od TradingView

ETH/USD – Ethereum

Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją, przez cały ostatni tydzień Ethereum zyskiwało na wartości. Mimo to, kurs w dalszym ciągu nie osiągnął poziomu 1000 USD, o którym wówczas wspominałem. W najbliższym czasie spodziewałbym się zatem dokładniejszego przetestowania tego oporu a jego trwałe pokonanie bądź odrzucenie mogłoby określić przyszły kierunek ruchu. Biorąc jednak pod uwagę niewielką dynamikę trwających od 6 lutego br. wzrostów należy uwzględnić pesymistyczny scenariusz i odrzucenie wspomnianej strefy. Jeżeli tak by się stało, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć w okolice 765 USD.

Wykres ETH/USD od TradingView

ETH/BTC – Ethereum

Zdecydowanie gorzej wygląda natomiast sytuacja w zestawieniu ETH z BTC. W tym przypadku, pokonanie wsparcia w okolicy 0.0955 otworzyło drogę do ponownych spadków. Obecnie kurs zbliża się w okolice kolejnego wsparcia i to czy strefa ta zostanie odrzucona czy pokonana prawdopodobnie określi przyszły kierunek ruchu. Kolejne poziomy wsparcia prezentuję na poniższym screenie.

Wykres ETH/BTC od TradingView

LTC/USD – Litecoin

Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją, pokonanie testowanego wówczas oporu (168 USD) otworzyło drogę do dalszych wzrostów. Stosunkowo szybko kurs pokonał również kolejny poziom (211 USD), w okolicy którego obecnie się znajdujemy. Biorąc pod uwagę, że trwająca od czwartku konsolidacja to z technicznego punktu widzenia korekta czasu, spodziewać moglibyśmy się wybicia górą i kontynuacji wzrostów w okolice 305 USD bądź nawet 400 USD.

Warto jednak zwrócić uwagę, że rynek w dalszym ciągu nie przetestował od góry ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia). W związku z powyższym przed podejmowaniem decyzji inwestycyjnej warto wstrzymać się do czasu wybicia z obecnego boxu.

Wykres LTC/USD od TradingView

LTC/BTC – Litecoin

Zgodnie z moją ubiegłotygodniową analizą, odrzucenie testowanego wówczas poziomu otworzyło drogę do dalszych wzrostów. Te były jednak nieco większe niż się wtedy spodziewałem. W ten sposób, w miniony czwartek ustanowione zostało nowe ATH.

Aprecjacja ta nie trwała jednak zbyt długo i obecnie kurs znajduje się w okolicy lokalnego wsparcia. Nawet jeżeli strefa ta zostanie pokonana i spadki dotrą w okolice 50% mierzenia Fibonacciego, to z technicznego punktu widzenia nie powinno być to powodem do obaw gdyż spadki te przypominają jedynie korektę, po której powinien pojawić się kolejny impuls wzrostowy.

Wykres LTC/BTC od TradingView

DASH/USD – DASH

Na skutek trwających od 6 lutego wzrostów Dash nie tylko pokonał po czym re-testując odrzucił linię trendu spadkowego ale również pokonując lokalny opór 670 UD utworzył również pro-wzrostową sekwencję coraz wyższych wierzchołków i dołków.

Od ubiegłej środy obserwujemy jednak ruch w trendzie horyzontalnym. Mimo, że z technicznego punktu widzenia spodziewać moglibyśmy się wybicia górą i kontynuacji wzrostów, to warto zwrócić uwagę, że na ich drodze stoi dość sporo technicznych poziomów oporu.

Wykres DASH/USD od TradingView

DASH/BTC – DASH

W przypadku zestawienia z BTC sytuacja wygląda o wiele spokojniej. W tym przypadku kurs od dłuższego czasu oscyluje w okolicy lokalnego wsparcia 0.0630. Z technicznego punktu widzenia spodziewać moglibyśmy się odrzucenia tej strefy i ponownych wzrostów. W praktyce widzimy jednak, że to nie takie proste…

Wykres DASH/BTC od TradingView

XEM/USD – NEM

Spoglądając na notowania NEM zauważymy, że od ubiegłego tygodnia właściwie nic tu się nie zmieniło. Kurs porusza się w stosunkowo wąskiej konsolidacji, której górnym ograniczeniem jest bardzo ważny, techniczny opór 0.65 USD. Dopiero trwałe pokonanie tej strefy mogłoby być potencjalnym sygnałem zmiany nastawienia rynku i próby przejęcia kontroli nad nim przez kupujących.

Dopóki pozostajemy poniżej, należy mieć na uwadze możliwe spadki nawet w okolice 0.31 USD.

Wykres XEM/USD od TradingView

XEM/BTC – NEM

Jeszcze gorzej wygląda natomiast obecna sytuacja w zestawieniu NEM z BTC. W tym przypadku, zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją kurs dotarł w okolice 0.00005 BTC, gdzie pojawiła się reakcja popytowa. Niestety nie trwała ona jednak zbyt długo i ostatecznie poziom ten został pokonany. Jeżeli zatem w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja, która mogłaby zanegować to wybicie, spodziewać moglibyśmy się dalszej przeceny.

Wykres XEM/BTC od TradingView

Jeżeli Ty również chciałbyś abym naniósł swoje kreski na wykres jakiejś konkretnej kryptowaluty, której nie ma w powyższym artykule, napisz proszę co to za instrument w komentarzu pod tym tekstem bądź ślij do mnie prywatną wiadomość na [email protected] a ja obiecuję uwzględnić to następnym razem.

“Doznasz recesji i upadków na giełdzie. Jeśli nie rozumiesz, że to się wydarzy to znaczy, że nie jesteś gotowy, nie poradzisz sobie dobrze na rynkach.” – Peter Lynch

Komentarze