Analiza techniczna najpopularniejszych kryptowalut – 15.01.2018

848

Dobrym poniedziałkowym zwyczajem zapraszamy na analizę 5 najpopularniejszych kryptowalut: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dash oraz Nem.

BTC/USD – Bitcoin

Spoglądając na notowania cyfrowego złota zauważymy, że kurs od ponad trzech tygodni porusza się w trendzie horyzontalnym. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że dolne ograniczenie tej konsolidacji bardzo precyzyjnie zbiega się z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego z wcześniejszego impulsu wzrostowego.

Mimo, że całość wygląda jak większa korekta i odreagowanie po wcześniejszych wzrostach, to przez wzgląd na niedawne pokonanie linii tendencji wzrostowej ostrożny byłbym z jakimikolwiek zakupami w najbliższym czasie. Dopóki jednak wsparcie w okolicy 12 600 USD nie zostanie trwale pokonane, sentyment w dalszym ciągu wygląda pro-wzrostowo.

Wykres BTC/USD od TradingView

BTC/JPY – Bitcoin

Na notowaniach przedstawionych w JPY sytuacja wygląda niemal identycznie. Biorąc pod uwagę niedawne pokonanie linii tendencji wzrostowej, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet pogłębienia trwających od 6 stycznia br. spadków nawet w okolice poziomu 1,5 mln JPY.

Wykres BTC/JPY od TradingView

ETH/USD – Ethereum

Na skutek ostatnich wzrostów w minioną sobotę Ethereum ustanowiło nowe ATH powyżej 1400 USD. Obecnie druga największa waluta cyfrowa wyceniana jest na 1310 USD i mimo, że z technicznego punktu widzenia spodziewać moglibyśmy się znaczącego pogłębienia spadków nawet w okolice poziomu 850 USD to jednak okazuje się, że jest pewne wsparcie, które w dalszym ciągu pilnuje tendencji wzrostowej.

Wykres ETH/USD od TradingView

Spoglądając na interwał 60-minutowy zauważymy, że by mogła pojawić się większa korekta spadkowa, kurs musiałby najpierw pokonać lokalne wsparcie w okolicy 1270 USD i znajdująca się tam linię tendencji wzrostowej. Nawet jeżeli strefa ta zostałaby pokonana, na drodze do wspomnianego już poziomu 850 USD znajdują się jeszcze dwa techniczne wsparcia kolejno w okolicy 1115 USD i 1015 USD.

Wykres ETH/USD od TradingView

ETH/BTC – Ethereum

W przypadku zestawienia z BTC zauważymy, że zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją kurs dotarł i pokonał opór w okolicy 0.0880 BTC. Dalsza aprecjacja nie wystarczyła już na osiągnięcie drugiego poziomu, o którym wówczas pisałem (0.1050 BTC).

Wykres ETH/BTC od TradingView

Spoglądając na interwał H1 możemy sobie doprecyzować te poziomy. Zauważymy wówczas, że jeżeli dzisiejsze spadki będą kontynuowane, ewentualna korekta spadkowa mogłaby dotrzeć w okolice 0.0835 BTC.

Wykres ETH/BTC od TradingView

LTC/USD – Litecoin

W przypadku notowań Litecoina zauważymy, że tu sytuacja nie zmieniła się od ubiegłego tygodnia. Kurs w dalszym ciągu porusza się w trendzie horyzontalnym. Z technicznego punktu widzenia, dopiero wybicie górą z tej konsolidacji mogłoby otworzyć drogę do ponownych wzrostów.

Wykres LTC/USD od TradingView

LTC/BTC – Litecoin

W przypadku wyceny w BTC, kurs również porusza się w konsolidacji. W tym przypadku jej górne ograniczenie to opór, który jeszcze nigdy w przeszłości nie został trwale pokonany. By opór ten mógł zostać jednak po raz kolejny zaatakowany, musielibyśmy najpierw pokonać lokalny opór w okolicy 0.0183. Tam jednak w dniu wczorajszym ponownie pojawiła się reakcja podażowa i (przynajmniej z technicznego punktu widzenia) w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownych spadków.

Wykres LTC/BTC od TradingView

DASH/USD – DASH

Spoglądając na notowania Dasha zauważymy, że tu również kurs od dłuższego czasu porusza się w trendzie horyzontalnym. Warto zauważyć, że dolne ograniczenie tej konsolidacji (gdzie obecnie się znajdujemy) znajduje się w okolicy złotej proporcji czyli mierzenia 61.8% korekty Fibonacciego z wcześniejszego ruchu wzrostowego. Jeżeli strefa ta okaże się wystarczająca, by powstrzymać spadki, spodziewać moglibyśmy się ponownych wzrostów ale…

…by wzrosty te mogły być kontynuowane w nieco szerszym horyzoncie czasowym i zasięgu większym niż jedynie zasięg boxu, kurs musiałby pokonać opór w okolicy poziomu 1225 USD będącego górnym ograniczeniem obecnej konsolidacji.

Jak wspominałem już ostatnio, należy jednak pamiętać, że z technicznego punktu widzenia konsolidacja jest formą korekty czasu, z której częściej rynek wybija jednak w kierunku wcześniej panującej tendencji. W tym przypadku konsolidacja jest korektą po spadkach. Oznacza to, że nim kurs nie wybije górą i nie na jasnego sygnału do wzrostów lepiej uważać, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że w najbliższym czasie dojdzie do dalszej przeceny nawet w okolice 800 USD.

Wykres DASH/USD od TradingView

DASH/BTC – DASH

W przypadku zestawienia z BTC, Dash już od marca 2017 roku porusza się w trendzie horyzontalnym. Wielkość tej konsolidacji jest jednak tak spora, że osoby, które kupiły na dołku, w okolicy jej górnego ograniczenia mogą cieszyć się ponad 170% stopą zwrotu. Jeżeli trwające od wczoraj spadki będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania tegorocznych minimów. Pokonanie tego wsparcia mogłoby otworzyć drogę do dalszych spadków nawet w okolice poziomu 0.0350 a jego odrzucenie do ruchu w przeciwny kierunku.

Wykres DASH/BTC od TradingView

XEM/USD – NEM

Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją, na skutek ostatnich spadków kurs dotarł w okolice poziomu 1.09 USD, gdzie pojawiła się reakcja popytowa. Odrzucenie tego wsparcia sprawiło, że obecnie rynek oscyluje w okolicy lokalnego oporu 1.48 zbiegającego się z mierzeniem 38.2% korekty Fibonacciego. Dopiero pokonanie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do dalszych wzrostów. Biorąc jednak pod uwagę reakcję podażową, która się tu pojawiła, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet ponownych spadków.

Wykres XEM/USD od TradingView

XEM/BTC – NEM

Tydzień temu napisałem, iż niewykluczone, że po tak dynamicznych, trwających miesiąc wzrostach czeka nas dłuższa korekta np. w formie konsolidacji. Jak się okazało, przez ostatni tydzień kurs oscylował w okolicy wspomnianego przeze mnie wówczas wsparcia i mierzenia 38.2% korekty Fibonacciego. W najbliższym czasie nie spodziewałbym się jeszcze jakiegoś dynamicznego wybicia. Kontynuacja trendu horyzontalnego może bowiem potrwać nieco dłużej (np. jak w przypadku BTC).

Wykres XEM/BTC od TradingView

Za scenariuszem tym przemawiać może również fakt, iż w dniu wczorajszym kurs pokonał linię tendencji wzrostowej. Biorąc jednak pod uwagę, że pokonanie to nastąpiło na skutek ruchu bocznego a nie silnego impulsu spadkowego, nie musi ono oznaczać ogólnej zmiany nastawienia rynku. Dopóki najbliższe wsparcie pozostaje niepokonane, obowiązuje trend wzrostowy.

Wykres XEM/BTC od TradingView

Jeżeli Ty również chciałbyś abym naniósł swoje kreski na wykres jakiejś konkretnej kryptowaluty, której nie ma w powyższym artykule, napisz proszę co to za instrument w komentarzu pod tym tekstem bądź ślij do mnie prywatną wiadomość na [email protected] a ja obiecuję uwzględnić to następnym razem.

“Na giełdzie pełno jest ludzi, którzy znają cenę wszystkiego, lecz nie znają wartości niczego.” – Philip Fisher

Komentarze