Analiza techniczna najpopularniejszych kryptowalut – 12.02.2018

470

Dobrym poniedziałkowym zwyczajem zapraszamy na analizę 5 najpopularniejszych kryptowalut: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dash oraz Nem.

BTC/USD – Bitcoin

Mimo, że od ubiegłego wtorku wartość bitcoina wzrosła o ponad 50%, to z technicznego punktu widzenia wzrosty te w dalszym ciągu przypominają jedynie kolejną korektę w trwającym od grudnia ub.r. trendzie spadkowym. Za scenariuszem tym przemawia m.in.:

  • Niewielka dynamika tego ruchu (zdecydowanie mniejsza niż wcześniejsze spadki)
  • pro-spadkowa sekwencja coraz niższych wierzchołków i dołków. Dopóki kurs nie znajdzie się powyżej 9500 USD, obowiązywać będzie zatem trend spadkowy.
Wykres BTC/USD od TradingView

BTC/JPY – Bitcoin

Bardzo podobnie wygląda również obecna sytuacja na notowaniach pary BTC/JPY. W tym przypadku warto również zauważyć, że opór 1.05 mln JPY znajduje się w okolicy mierzenia 50% korekty Fibonacciego z ostatniej fali ruchu spadkowego. Podobnie jak w przypadku notowań w USD, dopóki strefa ta nie zostanie trwale pokonana, obecne wzrosty traktować możemy jako kolejną korektę w trendzie spadkowym.

Wykres BTC/JPY od TradingView

ETH/USD – Ethereum

Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją, na skutek pokonania wsparcia w okolicy 765 USD, kurs Ethereum osunął się aż w okolice 580 USD, gdzie we wtorek pojawiła się silna reakcja popytowa. Dzięki późniejszym wzrostom ETH ponownie znalazło się powyżej pokonanego wcześniej poziomu.

Biorąc jednak pod uwagę zdecydowane osłabienie siły popytowej istnieje jednak ryzyko wystąpienia kolejnego impulsu spadkowego. Dlatego też należy zachować ostrożność przy podejmowaniu ewentualnych decyzji inwestycyjnych.

Wykres ETH/USD od TradingView

Spoglądając na interwał 60-minutowy dostrzeżemy, że jeżeli tendencja wzrostowa będzie kontynuowana, najbliższym, technicznym oporem, w okolicy którego spodziewać moglibyśmy się pojawienia reakcji podażowej są okolice psychologicznej bariery 1000 USD.

Wykres ETH/USD od TradingView

ETH/BTC – Ethereum

Równie „neutralnie” wyglada również obecna sytuacja w zestawieniu ETH z BTC. W tym przypadku, pomimo, że kurs pokonał już linię trendu wzrostowego, to przez wzgląd iż wydarzyło się to na skutek ruchu konsolidacyjnego, nie jest to sygnałem zmiany nastawienia rynku. By tak się stało, wartość ETH musiałaby spaść poniżej 0.0955 BTC. Dopóki to się nie wydarzy, z technicznego punktu widzenia obowiązywać będzie trend wzrostowy.

Wykres ETH/BTC od TradingView

LTC/USD – Litecoin

Bardzo podobnie wyglada również obecna sytuacja na notowaniach cyfrowego srebra. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z sytuacją odwrotną a mianowicie z trendem spadkowym. Mimo, że kurs pokonał linię trendu, to wciąż pozostaje poniżej oporu ustalonego na podstawie ostatniego wierzchołka. Dopiero pokonanie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do większych wzrostów. W tym przypadku kolejne poziomu oporu znajdują się w okolice 211 USD, 305 USD i dalej 400 USD.

Wykres LTC/USD od TradingView

LTC/BTC – Litecoin

W przypadku zestawienia LTC z BTC sytuacja nie zmieniła się zbytnio od ubiegłego tygodnia. W dalszym ciagu kurs znajduje się w okolicy technicznego oporu, choć obecnie strefa ta przestaje mieć większe znaczenie dla rynku. Jeżeli jednak kupującym udałoby się odnotować nieco większe odbicie, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania okolic 0.0215 BTC.

Wykres LTC/BTC od TradingView

DASH/USD – DASH

Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją, spadki dotarły w okolice 400 USD (poziom doprecyzowany do 380 USD), gdzie w ubiegły wtorek pojawiła się silna reakcja popytowa. Choć późniejsze wzrosty przekroczyły 77%, to z technicznego punktu widzenia dotarły one jedynie w okolice najbliższego, lokalnego oporu. Podobnie więc jak w przypadku wszystkich powyższych kryptowalut, tak i tu w dalszym ciągu obowiązuje pro-spadkowa sekwencja coraz niższych wierzchołków i dołków. Dopiero pokonanie 670 USD mogłoby zmienić tą sytuację.

Wykres DASH/USD od TradingView

DASH/BTC – DASH

W przypadku zestawienia z BTC zauważymy, że w ubiegłym tygodniu rynek odbił się nieco bardziej od lokalnego wsparcia 0.0630. Mimo to, od wczoraj znów obserwujemy spadki i wszystko wskazuje na to, że prędzej doczekamy się ponownego przetestowania wspomnianego wsparcia niż oporu w okolicy 0.0955 BTC.

Wykres DASH/BTC od TradingView

XEM/USD – NEM

Mimo, że spadki nie dotarły w okolice 0.31 USD, to podobnie jak w przypadku większości coinów, od ubiegłego wtorku ponownie obserwujemy wzrosty. Kolejną wspólną cechą jest tu jednak niestety niewielka dynamika tej aprecjacji i fakt, że kurs w dalszym ciagu znajduje się poniżej ostatniego, lokalnego wierzchołka (w tym przypadku 0.65 USD). Dopiero trwałe pokonanie tej strefy mogłoby być potencjalnym sygnałem zmiany nastawienia rynku i próby przejęcia kontroli nad nim przez kupujących.

Dopóki pozostajemy poniżej, należy mieć na uwadze możliwe spadki nawet w okolice 0.31 USD.

Wykres XEM/USD od TradingView

XEM/BTC – NEM

Spoglądając na notowania NEM zauważymy, że w tym przypadku na skutek trwających od środy, spokojnych spadków rynek zniósł już niemal całe wtorkowe wzrosty. Pokonanie obecnie testowanego (zielonego) wsparcia mogłoby otworzyć drogę do dalszych spadków nawet w okolice 0.00005 BTC. Byśmy mogli mówić jednak o potencjalnej zmianie nastawienia rynku, kurs musiałby trwale pokonać 7500 satoshi.

Wykres XEM/BTC od TradingView

Jeżeli Ty również chciałbyś abym naniósł swoje kreski na wykres jakiejś konkretnej kryptowaluty, której nie ma w powyższym artykule, napisz proszę co to za instrument w komentarzu pod tym tekstem bądź ślij do mnie prywatną wiadomość na [email protected] a ja obiecuję uwzględnić to następnym razem.

“Cztery najniebezpieczniejsze słowa w świecie inwestowania to: ‘tym razem jest inaczej’ .” – Sir John Templeton

Komentarze