Analiza techniczna Bitcoin #1 – 13 kwietnia 2017

1 168

Dziś rozpoczniemy cykl artykułów mających za zadanie przybliżenie przyszłym lub odświeżenie informacji aktywnym graczom na giełdach kryptowalut. Zaznaczam, że zaczynamy od samych podstaw.

Słowem wstępu czym jest analiza techniczna?

Jest to prognozowanie jak zachowa się kurs na podstawie analizy ceny w przeszłości. Będziemy szukać korzystnych momentów zakupu i sprzedaży.

Równie ważna jak analiza techniczna jest analiza fundamentalna, która bazuje na bieżących informacjach, analizie sytuacji itd.

Na potrzeby analizy będę korzystał z popularnej strony BitcoinWisdom, nie zapomnijcie kliknąć Help aby zapoznać się z wyjaśnieniem interfejsu i opcji. Jak zobaczycie poniżej, używam wykresu świecowego, a jedna świeca to okres 4 godzin.

Z racji tego, że najlepiej uczyć się w praktyce to zacznę od kilku przykładów.

Przykłady analizy fundamentalnej, Japonia od 1 kwietnia zalegalizowała kryptowaluty jako pełnoprawny środek płatniczy – o czym mogliście już u nas przeczytać tutaj.

Zdecydowanie jest to dobra wiadomość, poprawiła nastrój inwestorów i wpłynęła na wzrost ceny Bitcoina.

Wykres przedstawiający dobre nastroje inwestorów

 

A oto prosty przykład z analizy technicznej, patrzymy na okres od połowy marca.

Zaznaczyłem tam przedział cenowy dwoma równoległymi liniami prostymi. Służą one za punkty wsparcia i oporu. Im więcej razy kurs odbije się od poziomu cenowego tym mocniejszym jest on punktem. Dodałem znaczniki w miejscach gdzie kurs się odbił, bądź przebił przez linię. Są to krytyczne momenty mogące zapowiadać odwrócenie trendu. Co jeszcze może sugerować, że te linie działają? Słupki znajdujące się pod wykresem czyli wolumen – w naszym przypadku łączna liczba Bitcoinów, które zmieniły właściciela. Jak widać inwestorzy byli wtedy aktywniejsi a mówiąc wprost tam toczy się większa walka między podażą a popytem.

Wykres z zaznaczonymi poziomami wsparcia i oporu

 

W analizie technicznej poza poziomymi liniami stosujemy również linie pod kątem, które pomagają nam znaleźć wsparcie i opór w obecnym trendzie. Na obrazku widać również niebieską i żółtą linię. Są to średnie kroczące (moving average – MA), niebieska w okresie 7 dni a żółta 30 dni. Wygładzają one wykres ceny i potwierdzają trend. Trend może być wzrostowy(19-22.03), spadkowy(22-25.03) bądź boczny (28-31.03).

Wykres z liniami pod kątem

 

Wykorzystajmy zebrane powyżej informacje w praktyce!

Analiza techniczna bitcoin wykres z liniami oporu, wsparcia i liniami pod kątem

Jak widać aktualnie jesteśmy w trendzie wzrostowym, powyżej mocnego wsparcia na poziomie 1200$ dolarów i poniżej oporu 1254$. Jeśli 13 kwietnia wieczorem cena przebije opór to oczekujmy dalszych wzrostów, jeśli jednak się to nie uda to możliwy jest spadek z powrotem do 1200$ a to będzie dobra okazja do zakupów.

 

Janusz Zieliński

Komentarze