Popularny krypto Youtuber i autor wielu start-upów Web 3.0, Elliot Wainman, w najnowszym odcinku swojego kanału EllioTrades Crypto zabrał głos w sprawie sytuacji gospodarczej na świecie, giełdach oraz odpowiedniego pozycjonowania się przez inwestorów kryptowalut w niepewnych czasach. Poruszył m.in. temat USA, inflacji, stóp procentowych, Bitcoina oraz firmy Warrena Buffetta, Berkshire Hathaway. Zapraszamy do lektury!
EllioTrades: nadchodzą ciekawe czasy
Najważniejszymi danymi makro dla inwestujących w akcje i kryptowaluty były w ostatnim czasie zdecydowanie dane o wzrostach ogólnego poziomu cen. Spadek inflacji zasadniczej poniżej pięciu procent był istotny, ponieważ są to poziomy widziane po raz pierwszy od 2021 r. Sytuacja ta jest mile widziana przez rynki, ponieważ wskazuje na potencjalną zmianę polityki banku centralnego USA- Rezerwy Federalnej (Fed). Ellio zauważa też, że według analityków istnieje obecnie 38 procent szans na obniżki stóp procentowych już w lipcu. Te z kolei są ogólnie postrzegane jako korzystne dla ryzykownych aktywów, ponieważ sprawiają, że pożyczki są tańsze i stymulują wzrost gospodarczy.
Wydarzenie numer dwa. Decyzja Warrena Buffetta o sprzedaży miliardów akcji i zwiększeniu zasobów gotówki imperium inwestycyjnego Berkshire Hathaway do 130 miliardów dolarów wskazuje na daleko idącą ostrożność ze strony „Wyroczni z Omaha”. Buffett i jego partner biznesowy Charlie Munger są znani ze swoich długoterminowych strategii inwestycyjnych. Sprzedając akcje i gromadząc gotówkę, mogą przygotowywać się oni na potencjalne spadki na rynkach i szukać atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych przez chude kwartały. Przewidują oni zapewne, że spółki będą musiały stawić czoła wyzwaniom związanym ze swoimi bilansami, w szczególności ze względu na zaciąganie pożyczek o różnym oprocentowaniu i potencjalne trudności w refinansowaniu kredytów. Czy Buffett i Munger szykują się na wielką ucztę złożoną z upadających spółek?
Zobacz też: Autor „Moneyball” i „The Big Short” kończy książkę o SBF-ie. Krypto anonki, będziemy w Hollywood!
Klisza numer trzy. Stanley Druckenmiller, znany inwestor, filantrop i zarządzający funduszami hedgingowymi w USA, omawia niezrównoważony charakter wydatków na świadczenia socjalne w Stanach Zjednoczonych. Wskazuje bowiem, że kwota potrzebna do utrzymania obecnego poziomu sieci bezpieczeństwa, czyli programów takich jak Medicare i Social Security, rośnie w alarmującym tempie. Druckenmiller wyjaśnia, że do utrzymania tych programów konieczne byłyby znaczne podwyżki podatków lub cięcia wydatków, co mogłoby mieć negatywne konsekwencje dla wzrostu gospodarczego. Ellio zaznacza, że wszelkie zmiany w polityce dotyczącej uprawnień socjalnych mogą potencjalnie prowadzić do niepokojów politycznych.
Wainman krytykuje też prezydenta Bidena za fałszywe kategoryzowanie inwestorów kryptowalutowych jako swoich oponentów politycznych. Stwierdzenie to pomija fakt, że osoby zaangażowane w inwestycje w kryptowaluty pochodzą z różnych środowisk.To błędne przedstawienie społeczności kryptowalutowej podkreśla upolitycznienie branży i potrzebę bardziej zniuansowanego zrozumienia jej uczestników.
Autor analizuje potencjalne ścieżki rozwoju dla gospodarki, sugerując, że Rezerwa Federalna może uciec się do drukowania większej ilości pieniędzy i obniżania stóp procentowych w celu próby rozwiązania kryzysu bankowego. Takie środki mogą mieć pozytywny wpływ na Bitcoina i inne kryptowaluty, ponieważ są one uważane za aktywa alternatywne, które korzystają na luźnej polityki pieniężnej. Ellio zachęca do zbadania historycznych wzorców na rynku kryptowalut i wykorzystania okazji podczas bessy, ponieważ inwestycje w kryptowaluty wykazywały się często odpornością na zawirowania i potencjałem znacznych ROI.
Może Cię zainteresować: