Sui – kompletny poradnik pod Airdrop

Aptos pobudził apetyt inwestorów na nagrody typu Airdrop. Czy Sui będzie następne?

O Sui stało się w zasadzie bardzo głośno zaraz po tym jak Aptos wypuścił swój bardzo głośny airdrop. W okresie bessy, taka forma zarabiania wzbudziła w inwestorach spore zainteresowanie, i trzeba obiektywnie przyznać, że jak na wymagany nakład czasu i środków, to zazwyczaj wynagrodzenie znacząco przewyższa poniesione koszty. Dziś skupimy się na perspektywicznym ekosystemie, który wszedł już w fazę testnet, i jak do tej pory mogliśmy zauważyć, nie resetuje on naszych testnetowych postepów. Warto więc poświęcić chwilę (szczególnie, że ten poradnik przeprowadzi Cię krok po kroku) aby móc potencjalnie wystawić się na hojny airdrop w przyszłości.

Sztandarowe zasady wykonywania akcji pod airdrop

Na wstępie musimy sobie powiedzieć o żelaznych regułach, których każdy wykonujący przedstawiane testnety powinien przestrzegać. Na ogół pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić to utworzenie nowego portfela/profilu w domyślnym wallecie, na którym będziemy operować. Dziś jednak działamy na portfelach dedykowanych ekosystemowi Sui, które działają tylko na devnecie i testnecie, a wpłacenie tam realnych środków jest niemożliwe, więc powiedzmy sobie, że nie musimy zachowywać najwyższej ostrożności. W tym przypadku ja zadbam o wasze bezpieczeństwo, ale wykonując w przyszłości podobne akcje samodzielnie, pamiętajcie proszę, że testnety wymagają bezapelacyjnie innego portfela, gdyż nigdy nie wiecie z jaką stroną się połączycie. Ponadto, jeśli spodobają wam się dzisiejsze działania i czujecie, że przyda się to innym osobom, podeślijcie im ten artykuł – niech korzystają! Dzisiejsze testy przeprowadzimy w sześciu punktach. Zaczynamy!

1. Zainstaluj portfel Sui Wallet oraz Suiet

Pozwól, że Cię wyręczę i podam Ci linki do obu walletów „na tacy”

Sui Wallet: Pobierz portfel

Suiet: Pobierz drugi portfel

Ważne: zapisz frazy seed w niedostępnym dla innych miejscu, najlepiej na czystej kartce papieru

Portfele zainstalowane? Świetnie! Teraz masz w formie przeglądarkowej wtyczki dwa najpopularniejsze wallety dedykowane dla ekosystemu Sui, które umożliwią Ci wykonanie większości akcji podwójnie, dzięki czemu wystawisz się na jeszcze większy airdrop. Przejdźmy do kolejnego punktu na mapie naszych działań.

2. Odebranie testowych środków Sui

Zanim przystąpimy do wykonywania testnetowych działań, musimy upewnić się, że nasze portfele będą dysponowały odpowiednią ilością środków na pokrycie m.in. opłat transakcyjnych. Więc co powinniśmy teraz zrobić? Już tłumaczę. Uzyskamy kolejno testowe tokeny na poczet przyszłych transakcji, zarówno na portfelu Sui jak i Suiet. Swoją drogą, łudząco podobne nazwy prawda? Nie ważne, do dzieła!

Sui Wallet: Otwieramy portfel w formie przeglądarkowej wtyczki. Po zalogowaniu się widzimy na głównej stronie frazę „Request Sui Devnet SUI Tokens”. Oczywiście klikamy ten przycisk i natychmiastowo otrzymujemy tokeny.

Kliknij to aby odebrać testowe tokeny

Następnie musimy zmienić sieć na Testnet, aby tam również otrzymać darmowe tokeny. W tym celu kiedy mamy już otwarty portfel w wersji wtyczki, klikamy 3 kreski w prawym górnym rogu, następnie:

Network –> zaznaczamy Testnet i wychodzimy

3 kreski w prawnym górnym rogu, kliknijcie je aby zmienić sieć

Teraz oczywiście klikamy Request/Airdrop tokenów testowych i natychmiastowo cieszymy się nimi na portfelu, tym razem również na sieci Testnet.

Suiet: Na tym portfelu proces wygląda bardzo podobnie. Otwórzmy go w wersji wtyczki przeglądarkowej. Będąc domyślnie na sieci Devnet wystarczy, że wciśniesz przycisk „Airdrop”, aby otrzymać darmowe tokeny.

Pierwszy przycisk z lewej – Airdrop

Świetnie. Teraz zmieniamy sieć na Testnet i tam ponawiamy działanie, również klikając ten sam przycisk. Jak zmienić sieć? W bardzo podobny sposób. W prawym górnym rogu klikamy devnet, a następnie przełączamy się na wspomniany testnet. I tyle!

Kliknij to aby zmienić sieć

3. Przechodzimy do działania. Mint NFT

Tokeny testowe odebrane? Świetnie! Czas więc już aby przejść do działania, chyba wszyscy czekamy na to najbardziej, prawda? Na start zapraszam do mintowania kilku NFT. Większość z nich, jeśli nie wszystkie znajduje się wciąż na devnecie więc nie zapomnijcie aby zmienić w waszym portfelu sieć. Wiecie już jak to zrobić. Za każdym razem kiedy transakcja nie będzie chciała wam przejść na którejś z platform, upewnijcie się czy nie przegapiliście po prostu zmiany sieci. Wtedy wystarczy ustawić właściwą. Jeszcze jeden wielki apel zanim zaczniemy. Jeśli coś naprawdę nie będzie działać, tzn. transakcja nie będzie przechodzić, będą wyskakiwać errory, lub nie będziecie nawet mogli połączyć się z platformą jednym z używanych portfeli, to po prostu odpuśćcie. Projekty na których będziemy dziś działać są jeszcze w naprawdę wczesnej fazie testów, i to bardzo charakterystyczne, że nie wszystko i przede wszystkim nie zawsze musi nam zadziałać. Przecież o to właśnie chodzi, aby wyeliminować na etapie testów potencjalne błędy. Nie wszystko jednak stracone, bo nawet jeśli coś nie zatrybi, to wciąż możemy zostawić feedback twórcom projektów na ich discordzie, który jest dziś normą komunikacji w branży kryptowalut. Generalnie po wykonaniu każdej akcji sugeruję zostawiać feedback na odpowiednich kanałach na załączonych discordach. Wystarczy, że napiszecie po krótce co zrobiliście, czy wszystko zagrało, i dorzucicie do tego adres waszego portfela oraz najlepiej screena z działań, które podjęliście. No dobra, dość tego gadania, do dzieła!

Projekt nr. 1 NFT:
Nazwa: Skull
Sieć: Devnet
Strona: https://skull-sui-mint.vercel.app/
Discord: Brak
Zadanie: Połącz się portfelem. Kliknij „Fund” aby otrzymać testowe środki na opłaty transakcyjne, następnie zrób „Mint” wszystkich trzech NFT po kolei. Powtórz na drugim portfelu (tutaj akurat Suiet może nie działać). Gotowe.

Projekt nr. 2 NFT:
Nazwa: Wagmi Whales
Sieć: Devnet
Strona: https://wagmi-whales.vercel.app/
Discord: Brak
Zadanie: Połącz się portfelem. Kliknij „Fund” aby otrzymać testowe środki na opłaty transakcyjne, następnie zrób „Mint your NFT”. Powtórz na drugim portfelu (tutaj akurat Suiet również może nie działać). Gotowe.

Projekt nr. 3 NFT:
Nazwa: Sui Wallet oraz Suiet
Sieć: Devnet oraz Testnet
Strona: Pobrane przez nas portfele w wersji wtyczki przeglądarkowej
Discord: Sui Wallet – portfel nie ma swojego serwera, ale dołącz i poklikaj coś na głównych serwerach całego ekosystemu czyli https://discord.gg/suiglobal oraz https://discord.gg/sui
Suiet – https://discord.gg/acKE5tQ3Mt
Zadanie: Otwórz portfel w wersji wtyczki przeglądarkowej. Na dole ujrzysz 4 lub 5 zakładek zależnie od portfela. Wejdź w zakładkę Apps w Sui Wallet i kliknij Mint an NFT. W przypadku portfela Suiet wejdź w drugą zakładkę z kolei, która również odpowiada za przechowywanie NFT, i tam również wymintuj swój pierwszy obrazek. Działania powtórz zarówno na devnecie jak i na testnecie. Gotowe.

4. NFT zmintowane? Przechodzimy do działań na platformach

Na wstępie wspomnę jeszcze, że w tym miejscu miało znaleźć się mintowanie domen na stronie https://www.suins.io/ oraz instalacja portfela Morphis Wallet – https://morphiswallet.com/ 
Niestety obie rzeczy są czasowo niedostępne

Przejdźmy więc do działań na platformach w ekosystemie Sui.

Platforma nr. 1:
Nazwa: SuiSwap
Sieć: Devnet
Strona: https://suiswap.app/
Discord: https://discord.gg/xumKW7bM8x
Zadanie: Kliknij „Enter App”, następnie połącz się z portfelem. Przejrzyj wszystkie dostępne zakładki na platformie i wymintuj darmowe tokeny. Następnie porób nimi kilka swapów, a później dodaj w kilku parach liquidity. Następnie w kilku parach zabierz część liquidity. Zostaw feedback na ich discordzie. Powtórz na drugim portfelu (bez dwukrotnego feedbacku na discordzie!). Gotowe.

Platforma nr. 2:
Nazwa: Araya Finance
Sieć: Devnet oraz Testnet
Strona: https://www.arayafi.org/swap
Discord: https://discord.gg/arayafi
Zadanie: Połącz się portfelem i kliknij „Claim test tokens” aby odebrać po kolei kilka testowych assetów. Następnie wykonaj na nich kilka swapów, później dodaj płynność. Na kilku parach odbierz następnie część płynności. Zostaw feedback na ich discordzie (tylko jeden raz). Powtórz działania na sieci Devnet oraz Testnet na obu portfelach! 
Uwaga, ważne: Ta platforma prowadzi swój Crew3, więc koniecznie dołącz na niego i wykonuj regularnie zadania aby zwiększyć swoją szansę na potencjalny airdrop nie tylko od całego ekosystemu ale także tego konkretnego protokołu. Jeszcze więcej airdropów! Link: Araya Finance Crew 3 – kliknij

Platforma nr. 3:
Nazwa: Cetus Protocol
Sieć: Testnet
Strona: https://app.cetus.zone/
Discord: https://discord.gg/cetusprotocol
Zadanie: Połącz swój portfel z platformą i kliknij „Request Coins” aby odebrać testowe tokeny. Następnie zrób nimi parę swapów. Dodaj liquidity na kilku parach, następnie część usuń. Jeśli chcesz wystawić się na airdrop nie tylko od ekosystemu Sui ale także od tej konkretnej platformy, to możesz także wejść w zakładkę „Bridge” i przenieść dzięki np. MetaMaskowi tokeny z jednej popularnej sieci na inną. Tutaj już działania nie dotyczą bezpośrednio blockchain Sui.
Uwaga, ważne: Ta platforma również prowadzi swój Crew3, więc koniecznie dołącz na niego i wykonuj regularnie zadania aby zwiększyć swoją szansę na potencjalny airdrop nie tylko od całego ekosystemu ale także właśnie od tego protokołu. Link: Cetus Protocol Crew 3 – kliknij

Platforma nr. 4:
Nazwa: BlueMove
Sieć: Devnet
Strona: https://sui.bluemove.net/
Discord: https://discord.gg/bluemove
Zadanie: Połącz się portfelem z platformą i kliknij „SUI Faucet” aby otrzymać testowe środki. Jeśli akurat odbywa się jakiś Launchpad to wymintuj NFT. Jeśli nie ma niczego do mintowania, to po prostu wykonuj zadania z crew3 w oczekiwaniu na kolejny listing.
Uwaga, ważne: Ta platforma także prowadzi swój Crew3! Koniecznie dołącz na niego i wykonuj regularnie zadania aby zwiększyć swoją szansę na potencjalny airdrop nie tylko od całego ekosystemu ale także właśnie od tego protokołu. Link: BlueMove Crew3 – kliknij

5. Crew3 – duży potencjał na airdrop od projektów

Platforma Crew3 staje się coraz popularniejsza a wiele projektów wykorzystuje ją jako formę aktywizacji społeczności i docenienia naprawdę zaangażowanych użytkowników. Potraktujcie więc ją poważnie, szczególnie, że większość zadań i tak dotyczy przetestowania poszczególnych protokołów, lub prostych działań w social mediach. Poza wcześniej wspomnianymi, podobnie jak w przypadku discordów, podsyłam wam link do Crew3 dwóch „ogólnych” liderów ekosystemu Sui. Jeśli myślicie o airdropie poważnie, to zapoznajcie się również z nimi:

Sui Global – Kliknij tutaj

Sui Ecosystem – Oraz kliknij tutaj

Zachęcam do zrobienia przynajmniej kilku questów, aby otrzymać bonusowe role, które być może w przyszłości będą wynagrodzone lepiej niż zwyczajni testerzy.

6. Darmowe NFT i zadania na Galxe

Inną platformą, która także wynagradza nas za korzystanie z protokołów na wczesnym etapie jest Galxe. Niezwykle popularna i często wykorzystywana przez twórców strona, może dać nam kolejną cenną przewagę w wyścigu po airdrop z pozostałymi testerami. Zadania, które możemy tutaj napotkać zazwyczaj wiążą się z banalną aktywnością w social mediach danego projektu, więc powiedzmy sobie szczerze, że grzechem byłoby nie skorzystać z takiej możliwości zaznaczenia swojej obecności. W zamian otrzymujemy NFT, które na trwałe będzie przypisane do naszego konta, a co się z tym wiąże – w przyszłości twórcy będą wiedzieli na kogo mogli liczyć na wczesnym etapie projektu. Proponuję na początek skupić się na wykonaniu tych kilku prostych zadań:

Cetus x Sui Ecosystem – kliknij tutaj

MovEX x Sui Ecosystem partnership – kliknij tutaj

Suiswap x Sui Ecosystem – kliknij tutaj

Cetus Supporter (Sui Testnet) – kliknij tutaj

Hentis x Sui Ecosystem – kliknij tutaj

Suiet x Sui Ecosystem – kliknij tutaj

W wolnej chwili sprawdź także: Liczba pobrań portfeli krypto osiągnęła 102 miliony 

BONUS – Airdrop dla walidatorów?

W ramach bonusu postanowiłem trochę pospekulować nad tym czy potencjalny airdrop od ekosystemu Sui będzie przynależny między innymi dla osób, które uruchomią node’y. Ponieważ jest to czynność znacznie bardziej skomplikowana niż wymienione w tym poradniku zadania, pozwolę sobie zamiast się na ten temat rozpisywać, to po prostu podrzucić świetnie zrealizowany materiał przez Michała Lewicza.

https://twitter.com/LewiczMichal/status/1589617400114475008

Podsumowanie

Jeśli wykonaliście rzetelnie wszystkie przedstawione w tym poradniku zadania, oraz będziecie regularnie zaglądać na Crew3 w poszukiwaniu nowych możliwości, a także udzielać się na discordzie poszczególnych projektów, to zdecydowanie te czynności w zupełności wystarczą aby wystawić się na potencjalny airdrop od ekosystemu Sui. Mam gorącą nadzieję, że taka forma poradników się przyjmie, a wtedy polecimy na grubo z kolejną dawką testnetów i kompleksowych działań pod airdrop. Gdyby okazało się, że w najbliższym czasie pojawią się jakieś bardzo istotne zadania do wykonania na Sui, to oczywiście wątek ten będzie aktualizowany. Tymczasem, jeśli jeszcze wam mało, lub po prostu wkręciliście się na maksa i chcecie powalczyć o kolejny airdrop, to koniecznie zajrzyjcie do niedawnego wpisu, w którym zajmuje się giełdami zdecentralizowanymi

AirdropAltcoinAptosBlockchainKryptowalutyPoradnikporadnik BithubSuiSui EcosystemSui Global
Komentarze (0)
Dodaj komentarz