Recesja jest bardzo prawdopodobna w 2023

Prawdziwa recesja” jest prawdopodobna w 2023, kiedy „zwolnienia przenikną przez gospodarkę” – Will Rhind

Stopa bezrobocia w USA pozostaje na niskim poziomie 3,7 proc., ale słabnąca gospodarka i wyższe stopy procentowe spowodują zwolnienia, powodując „prawdziwą recesję” w 2023 r., powiedział Will Rhind, założyciel i dyrektor generalny GraniteShares.

„Kiedy te zwolnienia naprawdę zaczną uderzać, wejdziemy w prawdziwą recesję, która najprawdopodobniej nadejdzie w przyszłym roku” – powiedział.

„Efekty ostatnich kilku lat oznaczają, że oszczędności są nadal stosunkowo zdrowe. Myślę, że wszystko się zmieni, oczywiście, kiedy zaczniemy przepuszczać te zwolnienia przez gospodarkę, a rynek pracy zacznie się cofać”.

Firmy takie jak Meta, Twitter i Google zwalniają pracowników, a ten spadek popytu ze strony „białych kołnierzyków” doprowadzi do utraty miejsc pracy, powiedział Rhind.

„Biorąc pod uwagę, że 70 procent PKB USA to konsumpcja, kiedy zobaczysz, że wpływa to na lepiej zarabiającą część gospodarki, myślę, że wtedy zobaczysz, jak te rzeczy się odwracają” – powiedział.

Rhind rozmawiał z Davidem Linem, producentem w Kitco News.

Polityka Rezerwy Federalnej

W środę prezes Fed, Jerome Powell, wygłosił przemówienie, w którym stwierdził, że Fed będzie „zmniejszał tempo” podwyżek stóp procentowych. Wydaje się, że rynki zinterpretowały to pozytywnie, a S&P 500 zyskał 3 procent po przemówieniu.

Rhind powiedział, że jest „możliwe”, że Fed dokona zwrotu, albo wstrzymując, albo odwracając podwyżki stóp procentowych.

„Myślę, że Fed musi moderować” – powiedział.

„Tempo podwyżek stóp procentowych było już prawdopodobnie zbyt duże, zbyt wysokie i zbyt szybkie… Myślę, że jesteśmy już w punkcie, w którym te przyrostowe podwyżki stóp naprawdę tylko pogarszają sytuację i być może wzmacniają recesję, która ma nadejść w następnym roku.”

Rhind powiedział, że „oczekiwania mniejszych podwyżek stóp procentowych” pomogą rynkom akcji.

„Jedną z rzeczy, która naprawdę powstrzymała rynek i naprawdę przyczyniła się do większości strat, był oczywiście szybki wzrost stóp procentowych i wpływ, jaki stopy procentowe mają szczególnie na przyszłe przepływy pieniężne firm” – powiedział.

Przeczytaj także: Rosyjski Sbierbank wprowadza kompatybilność z Etherum, integrację z MetaMask i umożliwi emisję monet na swojej platformie blockchain

Ropa naftowa

Ceny ropy wykazywały tendencję spadkową w drugiej połowie 2022 r., a indeks ropy naftowej WTI spadł o 30 procent w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Rhind twierdził, że chińska polityka zerowego COVID-19 osłabiła popyt na ropę i spowodowała spadek cen ropy.

„To, z czym ropa naprawdę walczyła, to sytuacja w Chinach, myślę, że bardziej niż cokolwiek innego” – powiedział.

„Widzimy duże zniszczenie popytu ze strony Chin przy wszystkich blokadach”.

Wskazał jednak również, że kwestie dostaw są najistotniejsze, zwłaszcza że OPEC + spotyka się w celu omówienia limitów dostaw ropy.

„Widzimy, jak OPEC + robi hałas wokół obrony wyższych cen i dobrze informuje, że jeśli ceny spadną lub będą spadać, wkroczą i jeszcze bardziej ograniczą podaż” – powiedział.

Zarażenie kryptowalutami i FTX

Jeśli chodzi o zarazę kryptograficzną po upadku FTX, niektórzy spekulowali, że Coinbase może upaść jako następna. Jednak Rhind zasugerował, że Coinbase jest lepiej zarządzany niż inne firmy kryptograficzne.

„Myślę, że w biznesie Coinbase jest większa odporność niż w przypadku niektórych innych graczy” – powiedział.

„Jedną z kluczowych rzeczy, które spowodowały spadek FTX i rzeczywiście niektórzy z tych innych graczy, takich jak BlockFi, było udzielanie pożyczek… SEC nie zezwoliła Coinbase na prowadzenie programu pożyczkowego… więc myślę, że Coinbase jest w znacznie innej sytuacji niż niektóre z tych innych podmiotów”.

Ludzie profesjonalnie zajmujący się zarządzeniem niemal jednogłośnie spodziewają się recesji, która ma nadejść w 2023 roku. Czy to możliwe, że jednak jej unikniemy ?

Nie, nie jest to możliwe. Należy wziąć pod uwagę taką możliwość w swoich planach inwestycyjnych i nie tylko, bo recesja w USA może oznaczać znacznie większe reperkusje w polskiej gospodarce.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowalutyrecesja
Komentarze (0)
Dodaj komentarz