Polska nie graniczy już z Kaliningradem, a Królewcem. Datę zmiany wybrano nieprzypadkowo

Leniwa i ciepła sobota to dobry moment na odetchnięcie od kryptowalut i zarazem poruszenie jednego z ciekawszych tematów ostatnich dni: okazuje się bowiem, że na polskich mapach Google tzw. Obwód Kaliningradzki symbolicznie uległ zmianie i nosi obecnie nazwę Obwód Królewiecki. Z kolei stolica rosyjskiej enklawy na terenie dawnych Inflant to już nie Kalinigrad, a Królewiec. Data jest zapewne nieprzypadkowa: 9 maja to hucznie obchodzony w Rosji tzw. Dzień Zwycięstwa.

Królewiec w miejsce Kaliningradu

Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP zaleciła powrót do „historycznie poprawnej” nazwy Królewiec zamiast używanej dotychczas nazwy Kaliningrad. Dawna nazwa miasta i samej enklawy upamiętniała bolszewickiego członka Politbiura odpowiedzialnego m.in. za zbrodnię katyńską, Michaiła Kalinina. Decyzja Komisji została przyjęta z entuzjazmem w Polsce, Czechach i na Ukrainie, a takie instytucje jak Google Maps czy Wikipedia dokonały już zmiany nazw na Królewiec i Obwód Królewiecki.

Google Maps:

Wikipedia:

Zdecydowanie niezadowolony był bardzo aktywny ostatnio na Twitterze były prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew:

„A więc polscy rusofobi chcą wszystkich uczyć historii. Nie podoba im się nazwa rosyjskiego miasta Kaliningrad; sugerują zamiast tego pisanie Krulevets.

Cóż, w takim razie nie ma dla nich Krakowa; tylko Kraków.
nie Gdańsk; tylko Danzig.
Brak Szczecina; tylko Stettin.
nie Poznań; tylko Posin.
nie Wrocław; tylko Breslau.
Lista może ciągnąć się bez końca.

I oczywiście żadnej Polski; tylko Księstwo Warszawskie, czyli Królestwo Polskie wchodzące w skład Federacji Rosyjskiej, jako następca Imperium Rosyjskiego

Data jest nieprzypadkowa

Data 9 maja jest zapewne nieprzypadkowa. W Rosji to tzw. Dzień Zwycięstwa upamiętniający zwycięstwo w II Wojnie Światowej, bardzo ważne święto państwowe okraszane licznymi paradami wojskowymi i niezwykle istotne z propagandowego punktu widzenia dla władz Federacji Rosyjskiej. Według obserwatorów międzynarodowych to także czas kiedy Rosja oczekuje rezultatów na ukraińskim froncie. Zapewne m.in. z tego powodu Siły Zbrojne Ukrainy podjęły decyzję o kontrofensywie w rejonie Bachmutu, a polskie instytucje postanowiły symbolicznie zrobić propagandowego psikusa władzom FR.

Zobacz też: Auć! Według CEO Ripple (XRP) wydało już 200 milionów dolarów na spór sądowy z SEC

Zmiany pokomunistycznych nazw to fenomen znany nie tylko z Polski oraz byłych krajów Bloku Wschodniego, ale także i samej Rosji. Wymienić można chociażby Sankt Petersburg, które powróciło do swojej oryginalnej nazwy dopiero 6 września 1991 r. podczas odwilży politycznej. Wcześniej miasto noszące imię Świętego Piotra nazywane było rewolucyjnie Leningradem. Inny przykład to słynny z desperackiej obrony podczas II Wojny Światowej Stalingrad, który obecnie nazywa się Wołgograd.

Skąd wzięła się nazwa Kaliningrad

Po przyłączeniu przez Stalina nowych terenów do ZSRR poszukiwano nowej nazwy dla miasta, która lepiej oddawałaby nową rzeczywistość społeczno-polityczną. Początkowo rozważano nazwę Bałtyjsk, jednak zbieg okoliczności sprawił, że w tym czasie zmarł Michaił Kalinin, przewodniczący Prezydium Rady Najwyższej ZSRR. W konsekwencji podjęto decyzję, że Königsberg zamiast Bałtyjska zostanie przemianowany na Kaliningrad, znajdujący się w obwodzie kaliningradzkim.

Michaił Iwanowicz Kalinin był politykiem radzieckim, członkiem partii bolszewików od 1898 roku. Urodził się 7 lub 19 listopada 1875 roku we wsi Wierchniaja Trojca, a zmarł 3 czerwca 1946 roku w Moskwie. Po śmierci Jakowa Swierdłowa w 1919 roku został przewodniczącym Ogólnorosyjskiego Centralnego Komitetu Wykonawczego Rad Rosyjskiej FSRR i formalną głową państwa.

Od utworzenia ZSRR łączył tę funkcję ze stanowiskiem przewodniczącego Centralnego Komitetu Wykonawczego ZSRR (głowy państwa związkowego). W roku 1938, od wejścia w życie nowej konstytucji ZSRR, pełnił funkcję Przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej ZSRR. Kalinin był jednym z nielicznych bolszewików pochodzenia chłopskiego, co pomogło mu w zdobyciu tych ważnych stanowisk.

Nazywano go w propagandzie wszechzwiązkowym starostą, ale jego rola była głównie reprezentacyjna. Był również współodpowiedzialny za masowe zbrodnie komunistyczne, a jego podpis widniał na decyzji o zamordowaniu polskich oficerów w Katyniu w 1940 roku.

Może Cię zainteresować:

politykaPolskaRosjaświat
Komentarze (0)
Dodaj komentarz