Krypto Tydzień: 24 – 30 stycznia 2022

Chociaż od poprzedniej odsłony serii Krypto Tydzień kursy wielu kryptowalut wzrosły, to inwestorzy mieli inne zmartwienia. W ostatnich dniach nie brakowało ataków hakerskich, problemów technicznych i oszustw, co naraziło wiele osób na straty większe niż te, które wynikają z kilkuprocentowych spadków.

W 4 tygodniu roku (24 – 30 stycznia) pisaliśmy między innymi o problemach Anchor, prognozach Web 3 i końcu stablecoina od FB. Przyjemnej lektury!

Bezpieczne inwestowanie w kryptowaluty

Kolejna przerwa w działaniu sieci Solana naraziła wiele osób na straty. Jak informowaliśmy w artykule: Solana znowu ma problemy, stracili przede wszystkim użytkownicy rozwiązań DeFi, którzy mieli zaciągnięte pożyczki i przez brak możliwości uzupełnienia salda zostali masowo zlikwidowani.

Analityk @zachxbt ujawnił, że CFO Frog Nation to współzałożyciel upadłej giełdy Quadriga (chodzi o osobę, która w 2019 roku ukradła około 150 milionów dolarów). Ta informacja doprowadziła do tego, że… jest źle | Stablecoiny MIM i UST tracą stabilność.

W artykule: Kłopoty Anchor, short LUNA i spadanie z rowerka znajdziesz informacje o problemach z utrzymaniem rezerw. Przy okazji warto przypomnieć o dywersyfikacji stablecoinów i rozdzieleniu cyfrowych dolarów na kilka różnych projektów.

Qubit Finance: hakerzy wykradli prawie 207 000 BNB, co przełożyło się na straty sięgające 80 milionów dolarów. Osoby związane z protokołem próbują negocjować z przestępcami i obiecują im 250 tysięcy dolarów w zamian za zwrócenie środków.

Co dalej z kursem BTC?

Na początku tygodnia w ciągu zaledwie jednej godziny spadek kursu BTC doprowadził do ogromnych likwidacji, które sięgnęły ponad 100 milionów dolarów (Bitcoin | 100 milionów dolarów w likwidacjach w ciągu jednej godziny).

Według Perianne Boring Bitcoin jest niedowartościowany, a spadki sięgające nawet 50% są czymś normalnym na rynku kryptowalut. CEO Chamber of Digital Commerce uważa, że BTC powinien kosztować od 50 000 do 100 000 USD.

W artykule Glassnode: Dlaczego niedźwiedź wziął bitcoina w swoje łapy? znajdziesz omówienie trzech wskaźników, które mogą przemawiać za bessą. Według analityków Glassnode w ostatnim czasie swoje BTC sprzedawali głównie inwestorzy krótkoterminowi.

Bycze nastawienie widać po analitykach odpowiedzialnych za raport ARK: BTC za milion, ETH po 180 000 USD. Takie ceny najpopularniejsze kryptowaluty mają osiągnąć do 2030 r.

Belgijski poseł chce otrzymywać wynagrodzenie w BTC (w dodatku nie chodzi o jednorazową wypłatę, tylko o roczną pensję).

Mike McGlone uważa, że Bitcoin zdominuje 2022 r. (gorzej z meme coinami).

Rynek altcoinów w pigułce

Sprawdź, do jakich wniosków doszli analitycy Coinbase, którzy starali się znaleźć odpowiedź na pytanie: Czy Ethereum utrzyma koronę króla smart kontraktów? Jeżeli tak się stanie, to na pewno nie pod szyldem Ethereum (ETH 2.0 zmienia nazwę na Consensus Layer). Fundacja Ethereum poinformowała, że przestanie używać terminów ETH 1.0 i ETH 2.0. Sergio Damian Lerner omówił błędy w EIP-1559 Ethereum i zerowe opłaty za gaz.

Według wielu internautów McDonald’s dał ciała, a odpowiedź restauracji na tweet Elona Muska związany z możliwością akceptowania DOGE, spodobała się chyba tylko oszustom, którzy wypuścili fałszywy token Grimacecoin na Binance Smart Chain.

Acala rusza z blockchainem warstwy 1 dedykowanym DeFi, a za jakiś czas chce wprowadzić również staking.

Kącik NFT i metaverse

Kredyt na zakup nieruchomości pod zastaw NFT? A może praca polegająca na trenowaniu Pokemonów? Poznaj 5 niezwykłych prognoz Web 3 na 2022 r., które przygotował Tim Lane z VC Follow The Seed.

Jeżeli natomiast zastanawiasz się, kiedy wynaleziono niewymienialne tokeny lub czym są Kolorowe Monety (Colored Coins), koniecznie przeczytaj zestawienie (R)ewolucja NFT | Kilka faktów o tokenach niewymienialnych, o których mogłeś nie mieć pojęcia.

W poszukiwaniu gemów

Zdaniem wielu inwestorów w obecnej sytuacji warto skupić się na projektach o mocnych fundamentach. Zachęcamy więc do lektury podsumowania Bitcoin w obiektywie geopolityki | Sytuacja na 2022 r.

Warto wiedzieć

JPMorgan zamyka konta założyciela Uniswap | Cicha wojna banków z kryptowaluciarzami? Hayden Adams stara się nagłośnić sprawę, szczególnie że według niego takie problemy dotykają wielu osób oraz firm związanych z kryptowalutami.

Według Bloomberga Diem planuje sprzedać aktywa | Czy to koniec stablecoina Facebooka? Pieniądze uzyskane ze sprzedaży miałyby zostać zwrócone inwestorom.

Historia, którą opisaliśmy w artykule O mały włos | Krótka historia o tym, jak ethereum uniknęło katastrofy, jest potwierdzeniem, że nie każdy bohater nosi pelerynę.

Nauka o kryptowalutach i Web3 dla dzieci w szkole podstawowej I Promise School obejmie między innymi podstawy kryptowalut i zawody związane z branżą blockchain.

Visa: wolumen płatności krypto przekroczył 2,5 miliarda dolarów. Popularny dostawca usług płatniczych współpracuje już z 65 firmami z branży blockchain.

Jeżeli nigdy nie kupowałeś kryptowalut „na żywo”, sprawdź, jak działają kantory kryptowalut.

Z najnowszego tekstu z serii Crypto Critic: Futures Bitcoin ETF, czyli świetlana przyszłość, dowiesz się, czy ETF na BTC może okazać się zagrożeniem dla kryptowaluty.

Kryptowaluty na świecie

Rosyjscy biznesmeni High Tech potępiają pomysł zakazania kryptowalut w Rosji, co jest odpowiedzią na niedawne plany Banku Centralnego Rosji i rządu. Ku zaskoczeniu wielu osób również Władimir Putin przeciwny zbanowaniu kryptowalut.

Zdaniem analityków Bank of America: cyfrowy dolar powstanie do 2030 r. Nawet jeżeli wprowadzenie CBDC w Stanach Zjednoczonych miałoby się opóźnić, to jest to nieuniknione. Warto również wspomnieć, że podwyżka stóp w USA najwcześniej w marcu. Senator Wendy Rogers chce wprowadzić płacenie Bitcoinem w Arizonie, co jednak może się okazać niezgodne z konstytucją USA.

W związku z trudną sytuacją w jednym z azjatyckich krajów coraz częściej pojawiają się wątpliwości na temat tego, czy mining bitcoinów w Kazachstanie ma szansę przetrwać? Jeżeli interesuje cię to zagadnienie, koniecznie sprawdź nasze opracowanie bazujące na artykule Ermolaeva. Doszło już nawet do tego, że Kazachstan wyciągnął wtyczkę górnikom BTC.

Najpopularniejszy artykuł 4 tygodnia

Najpopularniejszym (pod względem ilości odsłon) artykułem 4 tygodnia okazał się tekst: Władze USA będą zamykać giełdy kryptowalut, który został wyświetlony prawie 25 000 razy.

Które wiadomości z mijającego tygodnia były twoim zdaniem najważniejsze dla rynku kryptowalut?

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

KryptoTydzien
Komentarze (0)
Dodaj komentarz