Krach FTX to nie tylko straty. Upadła giełda nadal daje zarabiać pewnej grupie osób

Nie wszyscy tracą na upadku FTX

Według ostatniego raportu Bloomberg Law, kontrowersyjna kancelaria prawna Sullivan & Cromwell ma szansę wycisnąć ogromne zyski z pracy przy sprawie bankructwa giełdy kryptowalut FTX. Dokument szacuje, że koszty osobowe kancelarii w tej sprawie mogą sięgnąć kwoty setek milionów dolarów jeszcze przed zakończeniem dochodzenia. Proces FTX jest zaplanowany na październik 2023 roku, a prawnicy kancelarii mają około ośmiu miesięcy na rozwikłanie całej układanki.

Obecnie Sullivan & Cromwell zatrudnia około 150 osób pracujących nad sprawą FTX, w tym 30 partnerów którzy pobierają stawki powyżej 2000 dolarów za godzinę. Starsi asystenci mają stawki do 1500 dolarów za godzinę (według akt sądowych). W oświadczeniu kancelaria stwierdziła, że proponowane opłaty są zgodne z cenami rynkowymi innych czołowych kancelarii prawnych i że tak naprawdę ich koszty stanowią upust w stosunku do stawek obowiązujących w podobnych sprawach.

Zobacz też: Wyciek z BlockFi: firma miała gigantyczną ekspozycję na krypto imperium FTX

Lukratywne kontrakty i szemrane powiązania

Popyt na specjalistów od kryptowalutowych bankructw wzrósł w związku z kryptozimą 2022 r., która wyciągnęła na wierzch wiele martwych wielorybów: wystarczy wspomnieć wiodące firmy kryptowalutowe takie jak Genesis Global Trading, Celsius Network i Voyager Digital. Jonathan Lipson, profesor prawa z Temple University stwierdził, że prawnicy mogą zakasywać rękawy w sprawach kasowych takich jak FTX: dla przykładu nowojorska kancelaria Weil Gotshal zarobiła około 500 milionów dolarów na bankructwie Lehman Brothers w 2008 roku.

Sędzia w sprawie FTX John T. Dorsey zatwierdził utrzymanie Sullivan & Cromwell jako zespołu prawnego FTX, pomimo kontrowersji związanych z potencjalnym konfliktem interesów. Kancelaria doradzała bowiem wcześniej FTX zanim ta zawnioskowała o restrukturyzację zgodnie z Rozdziałem 11 Kodeksu Upadłościowego USA w listopadzie 2022 r. Firma bagatelizuje jednak swoje powiązania z imperium Bankmana-Frieda i zaznacza, że ich współpraca miała miejsce wyłącznie w bardzo ograniczonym i czysto transakcyjnym zakresie.

Może Cię zainteresować:

AltcoinBitcoinEthereumFTXFTX USKryptowalutyPrawoUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz