Etherum zwiększa funkcjonalność warstwy 3

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, dzieli się wizją protokołów warstwy 3

Podczas gdy protokoły warstwy 2 koncentrowały się na „skalowalności”, protokoły warstwy 3 służyłyby znacznie innym celom, mówi współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin.

Rozwiązania warstwy 2 oparte na Ethereum koncentrowały się na hiperskalowaniu sieci, współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, uważa, że ​​warstwy 3 będą służyły zupełnie innym celom – zapewnieniu „dostosowanej funkcjonalności”.

Buterin podzielił się swoimi przemyśleniami w poście z 17 września, przedstawiając trzy „wizje” tego, do czego warstwy 3 będą używane w przyszłości.

Współzałożyciel Ethereum powiedział, że trzecia warstwa w blockchain ma sens tylko wtedy, gdy zapewnia inną funkcję niż warstwy 2, które były używane głównie do poprawy skalowania za pomocą technologii Rollup Zero-Knowledge (ZK).

„Architektura skalowania trójwarstwowego, która polega na ułożeniu na sobie tego samego schematu skalowania, zazwyczaj nie działa dobrze. Rollupy na wierzchu rollupów, gdzie dwie warstwy rollupów wykorzystują tę samą technologię, z pewnością nie”.

Ale „trójwarstwowa architektura, w której druga warstwa i trzecia warstwa mają różne cele, może działać” – powiedział Buterin.

Jednym z przypadków użycia warstwy 3 byłoby to, co Buterin opisuje jako „dostosowaną funkcjonalność” – odwołując się do aplikacji opartych na prywatności, które wykorzystywałyby dowody ZK do przesyłania transakcji chroniących prywatność do warstwy 2.

Innym przypadkiem użycia byłoby „dostosowane skalowanie” dla wyspecjalizowanych aplikacji, które nie chcą używać maszyny wirtualnej Ethereum (EVM) do wykonywania obliczeń.

Buterin powiedział również, że warstwa 3 może być używana do „słabo zaufanego” skalowania za pomocą Validiums, technologii odpornej na ZK. Buterin powiedział, że może to być korzystne dla aplikacji typu „enterprise blockchain” dzięki wykorzystaniu „scentralizowanego serwera, na którym działa sprawdzanie walidacji i regularnie wprowadza skróty do łańcucha”.

Buterin dodał jednak, że nadal nie jest jasne, czy struktury warstwy 3 będą bardziej wydajne niż obecny model warstwy 2, jeśli chodzi o tworzenie niestandardowych aplikacji w Ethereum.

„Jednym z możliwych argumentów za modelem trójwarstwowym w porównaniu z modelem dwuwarstwowym jest model trójwarstwowy, który pozwala na istnienie całego podekosystemu w jednym zestawieniu, co pozwala na bardzo tanie operacje międzydomenowe w tym ekosystemie, bez konieczności przechodzenia przez kosztowną warstwę 1” – powiedział Buterin.

Buterin powiedział jednak, że ponieważ transakcje międzyłańcuchowe mogą być realizowane łatwo i tanio między dwiema warstwami 2, które zobowiązały się do tego samego łańcucha, budowanie warstwy 3 niekoniecznie musi poprawić wydajność sieci.

Komentarze Buterina na temat możliwych przypadków użycia warstwy 3 pojawiają się, gdy nowo opracowane rekurencyjne dowody ważności StarkWare prawdopodobnie położyły kres obawom o skalowalność Ethereum.

Declan Fox, Product Manager w firmie zajmującej się oprogramowaniem Ethereum ConsenSys, powiedział niedawno, że „dzięki rekurencyjnym rollupom i dowodom teoretycznie możemy nieskończenie skalować”.

Te rekurencyjne dowody zostały dobrze przetestowane w produkcji, a współzałożyciel StarkWare, Eli-Ben Sasson, powiedział niedawno, że jego rekurencyjne dowody zgromadziły aż 600 000 mennic NFT w jednej transakcji na Immutable X, a 60 milionów transakcji może wkrótce być na kartach „z większą inżynierią i poprawkami”.

Może Cię zainteresuje:

ButerinEtherumwarstwa 3
Komentarze (0)
Dodaj komentarz