Administracja Bidena publikuje roadmapę do walki z oszustwami w krypto

Krypto oszustwa i ochrona inwestorów – na tym skupi się teraz administracja prezydenta USA

W ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia z wieloma przypadkami niefortunnych zdarzeń w świecie krypto. Nierzadko były one spowodowane znaczącymi nieprawidłowościami w funkcjonowaniu poszczególnych spółek, takich jak FTX, Alameda Research czy ekosystem Terra Luna. Osoby odpowiedzialne za te finansowe tragedie nie poniosły jak dotąd żadnej odpowiedzialności, a opinia na temat rynku kryptowalut wśród inwestorów detalicznych jest raczej taka, że to niezwykle niebezpieczne i niestabilne środowisko, w którym nie warto ryzykować swoich pieniędzy. Teraz administracja prezydenta USA, Joe Bidena ogłosiła nową „mapę drogową” regulującą kryptowaluty i w domyśle mającą zapewnić przejrzystość całej branży.

Zmiany mają nadejść już w najbliższych miesiącach

Administracja Bidena ogłosiła 27 stycznia, że w nadchodzących miesiącach wprowadzi nowe ramy prawne dla branży kryptowalut w celu zwalczania licznych oszustw, które są w niej obecne, a które znacząco wpłynęły na cały rynek w szczególności w zeszłym roku, kiedy to spowodowały wielomilionowe straty w portfelach inwestorów (i zapewne co gorsza w tym przypadku – dla instytucji finansowych). Zgodnie z oświadczeniem opublikowanym przez Biały Dom „rok 2022 był trudnym rokiem dla kryptowalut”. Dlatego nowe regulacje mają na celu zapewnienie, że kryptowaluty nie mogą podważyć stabilności finansowej Stanów Zjednoczonych. Jak na razie oświadczenie przeszło bez większego echa w branży krypto. Wśród środków, które Kongres USA może podjąć w celu „podwojenia wysiłków w zakresie bezpieczeństwa” poprzez nowe ramy regulacyjne, są: rozszerzenie uprawnień organów regulacyjnych w celu zapobiegania niewłaściwemu wykorzystaniu aktywów, zaostrzenie wymogów dotyczących przejrzystości i ujawniania informacji dla firm kryptograficznych oraz zaostrzenie potencjalnych kar za naruszenie przepisów dotyczących m.in. nielegalnego finansowania.

Zobacz także: Brat SBF’a założył organizację lobbującą członków Kongresu

Głównym celem nowych regulacji – nie dopuścić do FTX v.2

Biały Dom w niedawnym oświadczeniu podkreślił, że obecny prezydent USA stara się uniknąć nowych oszustw podobnych do głośnej afery związanej z bankructwem giełdy FTX, w której istotną rolę odegrał Sam Bankman-Fried. W wyniku tego zdarzenia tysiące Amerykanów straciło miliardy dolarów, jak wynika z najnowszych akt sądowych. Administracja zamierza wciąż aktywnie współpracować z partnerami międzynarodowymi w celu zwalczania nielegalnego wykorzystania tokenów kryptograficznych. Krótko po ogłoszeniu Białego Domu, FED opublikował komunikat prasowy z nowymi zasadami dotyczącymi krypto dla banków. W planach jest też zaostrzenie wymagań dotyczących przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (AML) i Know Your Customer (KYC), co z pewnością nie spodoba się społeczności krypto.

Sprawdź jak politycy wykorzystują poufne informacje dla własnych korzyści

administracja USABezpieczeństwoBidenkryptoKryptowalutyoszustwoPraworoadmapaUSAwalka
Komentarze (0)
Dodaj komentarz